10 praktičnih nasvetov za porod doma in zakaj roditi doma
10 praktičnih nasvetov:
- Pripravite si dovolj različnih prigrizkov in pijače (kokosova voda, limona za limonado), ter posodo za posteljico. Dovolj zgodaj se lotite raziskovanja vaših možnosti, kaj vse lahko naredite iz placente.
- Za vsak slučaj si v tistem delu stanovanja, kjer nameravate roditi, pogrnite tanko zaščitno folijo za pleskanje, čez pa rjuho. Folija bo zadržala vse tekočine. Čim prej po porodu naj da partner rjuhe v pralni stroj – najprej na hladno izpiranje (kri se lažje spere s hladno vodo), potem pa še na pranje na 90°C. Pripravite si lahko posteljo, če boste rodile tam – vzmetnico oblečete z rjuho, čez napnete nepremočljivo podlogo, nad njo pa še eno rjuho. Ko rodite, rjuho in podlogo preprosto snamete in sveža rjuha vas čaka za povezovanje z novorojenčkom.
- Ne glede na točko 2.) razmišljajte celostno, ne planirajte, ne omejujte poroda na samo en prostor, morda vam bo ustrezalo rojevati ravno tam, kjer zdaj najmanj mislite, da vam bo. Pripravite si svečke, fotografije, afirmacije, kakšen šopek rož.
- Na stran dajte dovolj rjuh in brisač, ki jih v času do poroda ne uporabljate – da bo sveženj vedno na voljo. Na stran dajte tudi oblačila, v katerih želite roditi. Prav tako naj bo vedno pripravljena tudi torba za porodnišnico, v avtu pa vedno dovolj goriva.
- Če imate starejše otroke, se z njimi pogovorite o porodu doma. Povejte, kako načeloma porod izgleda in kaj lahko pričakujejo. Vprašajte jih, ali želijo biti prisotni (zelo odvisno od njihove starosti). Tudi če načrtujete, da bodo sorojenci pri porodu z vami, si za vsak slučaj rezervirajte varuško, ki jo vaš otrok dobro pozna in ji zaupa. Naj bo pripravljena na klic ob začetku poroda, da bo blizu in bo pripravljena priti (ali pa – še bolje – da bo čakala v dnevni sobi). Nikoli ne veste, kako se bodo zadeve odvijale. Bolje je, da jo imate in je ne potrebujete, kot da bi jo potrebovali, pa je ni.
- Če vaši starejši otroci obiskujejo vrtec, si dovolite, da o tem, ali bodo prve dni preživeli z vami ali bodo hodili normalno v vrtec, presojate šele po porodu. Morda boste utrujeni in si boste želeli nekaj dopoldanskih ur preživeti samo z novorojenčkom.
- Ko se vam začne porod, dajte na štedilnik počasi kuhat juho. Po porodu bo najbrž ravno prav kuhana in bo odličen krepčilni obrok . Saj veste, da so včasih vse porodnice po porodu dobile kurjo juho, ne? 😉
- Imejte v mislih, da so vsi, ki prisostvujejo porodu – babica, doula, fotografinja, varuška … prišli pomagat pri porodu, in niso gostje v vašem domu, ki bi jih bilo potrebno gostiti. To lahko delate pred ali nekaj tednov po porodu, med porodom nikakor. Zato že pred porodom kupite dovolj prigrizkov in napitkov, s katerimi si bodo med porodom lahko postregli sami.
- Pripravite si rdečo brisačo, s katero boste pokrili otročka, ko se rodi. Rdeči odtenki so jim znani že iz maternice in na njih delujejo pomirjujoče.
- Za prve dni po porodu imejte v zamrzovalniku dovolj hrane, da vam ne bo potrebno kuhati prav nič. Pri porodu doma odpade “luksuz” strežbe v porodnišnici, zato mislite na to že vnaprej. Nekatere mame se dogovorijo tudi z lokalnimi vrtci ali domovi za ostarele, da jim hrano vozijo na dom.
Če vsaj malo zaslišite klic poroda doma, če vam vaš notranji glas vsaj polslišno, ljubeče prigovarja, potem je prav, da se poglobite vase in si prisluhnete.
Rojstvo otroka je neponovljivo. Porod vsakega otroka je neponovljiv. Izberite zase in za svojega otroka z ljubeznijo in zaupanjem vase.
O predavateljici
Urška Repnik
Urška Repnik je svetovalka za dojenje in poporodna doula. Vodi individualne in skupinske priprave na dojenje ter delavnice uvajanja hrane. Mame obiskuje na domu in jim nudi pomoč pri dojenju in podporo po porodu. Je soustanoviteljica spletne šole za starše veva.si, vodja festivala Dojiva se in urednica priročnika Zaupam si. Verjame, da je lahko samo srečna in zadovoljna ženska mirna mama.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.