10 praktičnih nasvetov za porod doma in zakaj roditi doma
Doma je varno, mirno, po meri ženske
Kje je za zdravo žensko najbolj varno roditi, ni toliko znanstveno dejstvo, kot stvar osebnega prepričanja. Porodnišnice so zagotovo najbolj varen kraj za porodnice z resnimi zdravstvenimi težavami ali za tiste, ki jih je poroda ali morebitnih zapletov neizmerno strah. Za zdravo žensko, ki se doma počuti dobro in ji dom predstavlja resnično varno zatočišče, kjer se lahko sprosti in popolnoma prepusti, pa je porod doma varna izbira. Za tisto žensko, ki globoko verjame vase in v sposobnosti svojega telesa in je ne težijo strahovi o morebitnih zapletih. Vsakdo se mora sleherni trenutek zavedati, da gre porod lahko kadarkoli v neželeno smer. Od tu izhaja ponižnost pred tem svetim prehodom, tukaj ni prostora za vzvišenost. Vsekakor pa strah ni tisti, ki pri porodu doma prevlada. Ženska, ki jo v prvi vrsti skrbijo zapleti, naj ne rojeva doma, ker potrebuje bolnišnično varnost. Pri porodu doma je ključno zaupanje – vase, v svoje telo, in nenazadnje v babico, da bo znala prepoznati pravilne trenutke, izvesti ukrepe in tudi premestitev v porodnišnico, če bo to potrebno. Odgovornost – ne glede na to, kje rojevamo – nosimo same. Le da je pri porodu doma to bolj izpostavljeno.
Kontinuirana oskrba med nosečnostjo, porodom in po porodu
Žensko pri porodu doma spremlja samostojna porodna babica. Nosečnica ali par v pričakovanju se med nosečnostjo poveže/ta z babico, ki jo začuti/ta in katere energija se ujema z njuno. Izbrana babica na rednih srečanjih nosečnico pregleda, izmeri ji krvni tlak, obseg trebuha in razdaljo med simfizo in fundusom (razdalja od sramnične kosti do vrha maternice). Poslužuje se avtentičnih babiških znanj, ki vključujejo uporabo Pinardove slušalke – lesenega pripomočka za poslušanje plodovih srčnih utripov. Z Leopoldovimi prijemi pa tipa in določa vstavo in pozicijo otroka. Vedno si vzame dovolj časa za pogovor o vsem, kar nosečnico zanima. Svetuje ji glede prehrane, kajti primerna prehrana je tista, ki preprečuje komplikacije. Je ključ do zdrave nosečnosti, poroda in zdravega otroka.
Posluša žensko, pomaga ji ozavestiti strahove in jih premagati. Spoznava jo in se z njo povezuje. Skozi vsa srečanja se spletejo močne, varne vezi in zaupen odnos. Nosečnica se lahko kadarkoli obrne na svojo babico, več čas je v stiku z njo. Poroda ne vodi babica, pač pa porodnica sama. Po porodu je izbrana babica še vedno na voljo, prihaja na poporodne obiske, svetuje glede nege in skrbi za novorojenčka in za otročnico (ženska po porodu). Oskrba je neprekinjena.
Nikamor ni potrebno iti
Ko ženska začuti, da ne gre več za Braxton-Hicks popadke, s katerimi je maternica vadila za porod, pač pa se njena maternica začne krčiti v valovanju poroda, je najlepše prav to, da nikamor ni potrebno iti. Ni se potrebno na hitro stuširati, si umiti las, pograbiti torbe za v porodnišnico, v hektičnem dirjanju pozabiti ključev od avtomobila. Ni potrebno razmišljati o poti, ki bo najprimernejša do porodnišnice. Vse je tako zelo preprosto. Lahko se prepusti sama sebi, toku misli, valovanju telesa. Lahko mogoče kaj skuha ali gre počivat. Lahko popolnoma izklopi racionalno levo možgansko polovico in se loti ustvarjanja, petja, plesa. Uživa v trenutku. Nabere cvetje, se nadiha v gozdu. In seveda obvesti tiste, ki jih želi ob sebi pri porodu (partnerja, izbrano babico, doulo …). Tako porod brez prekinitev lepo napreduje, ker ženska ne zamenja okolja, ker ostane tam, kjer se počuti dobro.
Nobenih »postopkov ob sprejemu«
Ker vas babica dobro pozna, ima vašo anamnezo in vse vaše podatke že zbrane. Britja intimnih delov telesa in vnosa klistirja pri porodu doma prav tako ni »v programu«.
Hrana in pijača brez zadržkov
Porod je delo za mamo in otroka. In za takšno delo je potrebno veliko energije. Samo porodnica, ki ni lačna, žejna ali celo izčrpana in brez moči, bo lahko močna v rojevanju. Babica bo žensko spodbujala, da kaj poje ali popije oziroma ji bo sama pripravila prigrizek in pijačo, če bo opazila, da ženska to potrebuje. Takšna skrb je zlata vredna.
Gibanje po mili volji
Porod doma je resnično domačen in udoben. Porodnica se obnaša, kakor čuti in ji sporoča njeno rojevajoče telo. Ni primorana ležati na postelji. Lahko hodi, se dviga in spušča po stopnicah, nihče je ne moti, kajti gibanje in pokončni položaji dobrodejno vplivajo na potek poroda. Nihče je ne priganja. Lahko se obesi na trak ali objame žogo. Po nasvetu babice zavzema različne ugodne porodne položaje. Noben stacionarni CTG je ne drži na vrvi. Ko začuti potrebo po obisku stranišča ali tuša, ji je to brez odrekanja na voljo. Babica je vedno blizu nje, na voljo za objem, naslon, fizično podporo. Ne zapušča je, samo zanjo je tukaj ves čas poroda, tiho prisotna oziroma s spoštljivimi besedami in spodbudo, kadar ženska to potrebuje.
Manj pregledov
Babica, ki si jo izberete za porod doma, je običajno opremljena s starodavnimi avtentičnimi znanji in uporablja zelo malo tehnologije, zanaša se predvsem na to, kar vidi, vonja, sliši. Da bi določila, koliko je maternični vrat že odprt, ne izvaja vaginalnih pregledov (če porod teče lepo), ki so vse prej kot prijetni in so hkrati popolnoma nespoštljivi do rojevajoče ženske. Za določitev odprtosti materničnega vratu lahko opazuje dolžino rdeče črte, ki raste med glutealnima mišicama od trtice navzgor. Opazuje žensko in njeno vedenje ter telesno govorico. Posluša njene glasove in dihanje. Vsi ti znaki babici povedo to, kar mora vedeti, brez da se porodnice sploh dotakne.
Povezanost, spoštljivost, opolnomočenje. Tukaj in zdaj zame.
Babica s svojo stalno prisotnostjo opazuje in celovito spremlja počutje rojevajoče ženske. Ves čas skrbi zanjo, se ji v polnosti posveti, ji je ves čas v oporo. Spodbuja jo, da sodeluje s svojimi popadki, tako da porodnica dovoli, da popadki sami prinašajo otroka po njegovi poti.
Družina ostane skupaj
Partner, sorojenci, sorodniki, prijatelji, ki jih ženska želi ob sebi na poti prehoda, so dobrodošli. Starejši otroci lahko takoj spoznajo svojega sveže rojenega bratca ali sestrico in povezovanje ter zaljubljanje je zagotovljeno. Na novo rojena mama je sproščena in ne pogreša svoji starejših otrok. Vsi so v krogu, mama in novorojenček sta v središču, vsa ljubezen je usmerjena k njima. Od njiju pa izžareva nazaj.
Naravno na svet
Doma skoraj gotovo ne boste doživele ponujanja zdravil za lajšanje bolečin, in tudi ne umetnih popadkov. Doma vam babica skoraj gotovo ne bo pritiskala na trebuh, da bi pomagala otroku na svet. Prav tako ne bo glasno navijala tik pred koncem. Doma boste pri polni zavesti, v svojem lastnem ritmu lahko s svojimi rokami sami ujeli svoje sveže rojeno dete.
Prva sveta ura po rojstvu
Pravkar ste rodili. Doma. Svojega dišečega otroka ste privili v svoj objem in ga prelili z ljubeznijo. Nihče vaju ne moti in sprašuje. Le tiha in ljubeča prisotnost babice, katere vešče babiško oko oceni stanje porodnice in otroka. In njeno srce, ki zmore začutiti vso ljubezen in radost, ko se družina prvič sreča.
Čas je za povezovanje. Čas je za prvi podoj. Čas je, da vsa otrokova kri priteče iz popkovnice v otroka. Čas je za ozaveščanje, kaj se je pravkar zgodilo. Tukaj ne obstaja čas za prerez popkovnice. Tukaj ne obstaja čas za tehtanje in merjenje. Absolutno ne obstaja čas za umivanje, brisanje, čiščenje deteta. Tukaj je prostor in čas le in izključno za ljubezen.
10 praktičnih nasvetov:
- Pripravite si dovolj različnih prigrizkov in pijače (kokosova voda, limona za limonado), ter posodo za posteljico. Dovolj zgodaj se lotite raziskovanja vaših možnosti, kaj vse lahko naredite iz placente.
- Za vsak slučaj si v tistem delu stanovanja, kjer nameravate roditi, pogrnite tanko zaščitno folijo za pleskanje, čez pa rjuho. Folija bo zadržala vse tekočine. Čim prej po porodu naj da partner rjuhe v pralni stroj – najprej na hladno izpiranje (kri se lažje spere s hladno vodo), potem pa še na pranje na 90°C. Pripravite si lahko posteljo, če boste rodile tam – vzmetnico oblečete z rjuho, čez napnete nepremočljivo podlogo, nad njo pa še eno rjuho. Ko rodite, rjuho in podlogo preprosto snamete in sveža rjuha vas čaka za povezovanje z novorojenčkom.
- Ne glede na točko 2.) razmišljajte celostno, ne planirajte, ne omejujte poroda na samo en prostor, morda vam bo ustrezalo rojevati ravno tam, kjer zdaj najmanj mislite, da vam bo. Pripravite si svečke, fotografije, afirmacije, kakšen šopek rož.
- Na stran dajte dovolj rjuh in brisač, ki jih v času do poroda ne uporabljate – da bo sveženj vedno na voljo. Na stran dajte tudi oblačila, v katerih želite roditi. Prav tako naj bo vedno pripravljena tudi torba za porodnišnico, v avtu pa vedno dovolj goriva.
- Če imate starejše otroke, se z njimi pogovorite o porodu doma. Povejte, kako načeloma porod izgleda in kaj lahko pričakujejo. Vprašajte jih, ali želijo biti prisotni (zelo odvisno od njihove starosti). Tudi če načrtujete, da bodo sorojenci pri porodu z vami, si za vsak slučaj rezervirajte varuško, ki jo vaš otrok dobro pozna in ji zaupa. Naj bo pripravljena na klic ob začetku poroda, da bo blizu in bo pripravljena priti (ali pa – še bolje – da bo čakala v dnevni sobi). Nikoli ne veste, kako se bodo zadeve odvijale. Bolje je, da jo imate in je ne potrebujete, kot da bi jo potrebovali, pa je ni.
- Če vaši starejši otroci obiskujejo vrtec, si dovolite, da o tem, ali bodo prve dni preživeli z vami ali bodo hodili normalno v vrtec, presojate šele po porodu. Morda boste utrujeni in si boste želeli nekaj dopoldanskih ur preživeti samo z novorojenčkom.
- Ko se vam začne porod, dajte na štedilnik počasi kuhati juho. Po porodu bo najbrž ravno prav kuhana in bo odličen krepčilni obrok . Saj veste, da so včasih vse porodnice po porodu dobile kurjo juho, ne? 😉
- Imejte v mislih, da so vsi, ki prisostvujejo porodu – babica, doula, fotografinja, varuška … prišli pomagat pri porodu, in niso gostje v vašem domu, ki bi jih bilo potrebno gostiti. To lahko delate pred ali nekaj tednov po porodu, med porodom nikakor. Zato že pred porodom kupite dovolj prigrizkov in napitkov, s katerimi si bodo med porodom lahko postregli sami.
- Pripravite si rdečo brisačo, s katero boste pokrili otročka, ko se rodi. Rdeči odtenki so jim znani že iz maternice in na njih delujejo pomirjujoče.
- Za prve dni po porodu imejte v zmrzovalniku dovolj hrane, da vam ne bo potrebno kuhati prav nič. Pri porodu doma odpade “luksuz” strežbe v porodnišnici, zato mislite na to že vnaprej. Nekatere mame se dogovorijo tudi z lokalnimi vrtci ali domovi za ostarele, da jim hrano vozijo na dom.
Če vsaj malo zaslišite klic poroda doma, če vam vaš notranji glas vsaj polslišno, ljubeče prigovarja, potem je prav, da se poglobite vase in si prisluhnete.
Rojstvo otroka je neponovljivo. Porod vsakega otroka je neponovljiv. Izberite zase in za svojega otroka z ljubeznijo in zaupanjem vase.
O predavateljici
Urška Repnik
Urška Repnik je svetovalka za dojenje in poporodna doula. Vodi individualne in skupinske priprave na dojenje ter delavnice uvajanja hrane. Mame obiskuje na domu in jim nudi pomoč pri dojenju in podporo po porodu. Je soustanoviteljica spletne šole za starše veva.si, vodja festivala Dojiva se in urednica priročnika Zaupam si. Verjame, da je lahko samo srečna in zadovoljna ženska mirna mama.

Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.