11 zgrešenih nakupov za dojenčka
Urška Repnik
Česa se po mnenju številnih mam ne splača kupovati?
1. preveč oblačil (v majhnih številkah)
Prvič zato, ker se otroci na začetku ne umažejo kaj preveč, drugič zato, ker oblačila hitro prerastejo, tretjič pa zato, ker na začetku skoraj vsak, ki pride na obisk pogledat dojenčka, prinese v dar kakšen kos oblačila. Tako se jih nabere kar nekaj, poleg tega si jih med sabo posojajo tudi mame. Ta “naval” praviloma traja prvih nekaj mesecev ali prvo leto, kasneje je obiskov vedno manj, oblačilc pa tudi. Skratka, otrok ne rabi polne omare oblačil številka 50, 56 in 62, čeprav se vam zdi, da so res luštna in da potrebujete *samo še ta* pajac.
2. Grelnika in sterilizatorja stekleničk
V nosečnosti se dobro pripravite na dojenje (preberite si kakšno knjigo ali se učite online). Najprej počakajte, da boste videle, kako bo steklo dojenje. Če boste imele težave, se nemudoma obrnite po pomoč, ne čakajte, da postane situacija dodatno otežena. Ampak tudi če na koncu ne boste dojile, grelnika verjetno ne boste potrebovale življenjsko nujno. Mame, ki otroke hranijo z adaptiranim mlekom, pripovedujejo, da imajo vedno pripravljeno prevreto vročo vodo v termo steklenicah, zraven pa prevreto hladno, in kombinirajo.
3. (preveč) stekleničk
Če boste dojile, stekleničke sploh ne boste potrebovale – niti za čaj, ker polno dojeni otroci ne potrebujejo nobene dodatne tekočine. Tudi če nameravate kupovati “na rezervo”, je ena povsem dovolj. Povsem na mestu je tudi vprašanje, ali si je res smiselno pripraviti zalogo za primer v sili, torej eno škatlo adaptiranega mleka in eno stekleničko. Raje se dobro podučite o prvih tednih dojenja, se opremite z znanjem in si zagotovite ustrezno podporo po porodu. To je mnogo boljša naložba v dojenje.
4. (preveč) dud
Na začetku ne rabimo treh kompletov, ker je otrok morda sploh ne bo sprejel (ne glede na to, kako se boste trudile). Pravzaprav jih niti ni smiselno uporabljati, dokler se dojenje ne vzpostavi. Bolje je, da otrok potrebo po sesanju zadovoljuje pri mami, tako bo telo hitro uskladilo povpraševanje in ponudbo. Če otroku dajemo dudo vsakič, ko zajoče, s tem izgubimo možnost povečevanja količine našega mleka. Vsak umetni cucelj lahko povzroči tudi sesalno zmedo, zaradi katere bo dojenje oteženo. Pravzaprav – odločite se lahko, da dude sploh ne ponudite.
5. Črpalke za dojke
V prvih dneh otrok ne potrebuje veliko. Tisto, kar potrebuje, lahko dobi, če ga pristavljate vedno, ko pokaže interes, poleg tega jih imajo v porodnišnicah dovolj, da vam jo posodijo. Ne zapletite pa se preveč v črpanje, tehtanje, dodajanje, ker je to pogosto izredno stresno. Če boste videle, da zaradi specifičnosti situacije potrebujete črpalko, vam jo lahko gre kupit mož tisti dan, ko pridete iz porodnišnice. Črpanje naj ne bo podlaga o sodbi glede tega, koliko mleka imate. Količina mleka, ki ga lahko načrpate, pove namreč samo to, koliko ga zmorete iztisniti.
6. (preveč) plišastih igračk
Prinesi vam jih bodo obiski, dobile jih boste v telegramih – otrok pa se z njimi ne bo igral. Vsaj ne prvih nekaj mesecev. Ko bo lahko stvari jemal v roke, bo raje posegel po vsakodnevnih predmetih in po igračah, ki bodo lahko s tolčenjem povzročale razne zvoke. S plišastimi igračami si ne morejo kaj veliko pomagati – igra vlog, pri katerih bi jih lahko uporabljali, pa pride v poštev šele nekje pri tretjem letu. Ponavadi postanejo nabiralci prahu, otroci pa za igro izberejo kaj povsem “neotroškega”, recimo kuhinjsko posodo ali pravkar zložen kup perila.
7. Prenosne posteljice in spalne vreče
Kje in kdaj jih nameravate uporabljati? Pri starih starših? Morda bo tam lahko spal v kakšni drugi postelji ali pa pri vas. Nameravate dojiti? Odlaganje spečih otrok v prenosne posteljice, ki imajo ponavadi nizko dno, je lahko mukotrpno in težje izvedljivo. Poleg tega otroci zelo, zelo radi spijo pri starših 😉 Veliko staršev pravi tudi, da se otroci v spalkah počutijo utesnjeno, vroče jim je, ne morejo se premikati in obračati, zato se zbujajo. V takih primerih bodo tudi spalne vreče zgrešen nakup.
8. Stajice
Ko bo otrok dovolj velik, da bo znal sam sedeti, naj bo na tleh, na preprogi ali na blazini. Tako se bo lahko neovirano razvijal in bo imel vse možnosti za gibanje, ki jih v stajici nima. Mnoge mame poročajo, da otroci ne želijo biti v stajicah (bi želele biti ve v tako malem prostoru, medtem ko imate na voljo vso stanovanje? ;)) in da so postale odlagalna površina za igračke.
9. Hojice
Že nekaj časa hojice odsvetujejo tudi pediatri in razvojni terapevti. Položaj otroka in pritisk na medenični del sta enostavno preveč škodljiva. Otrok naj bo čim več na tleh, da se lahko prosto giba. Ko bo razvojno sposoben in pripravljen, bo shodil. Sam in brez pripomočkov.
10. Koša za plenice
Vsaj ne tisti, pri katerih pride vsaka plenica v svojo mini vrečko, ker so zelo neekološki. Otroci v svojem življenju porabijo približno 2800 plenic, ki se potem razkrajajo med 300 in 500 let. Bodimo čim bolj prijazni do okolja, v katerem bo živel prav ta naš pleničar, za katerega kupujete vso to opremo. No, lahko kupite tudi pralne ali pa ga imate občasno tudi brez plenic.
11. Previjalne mize
Nekatere mame pišejo, da so jih uporabljale zelo poredko – sploh če so otroci živahni, jih je lažje previjati na postelji ali pa kar na blazini na tleh, iz katere preprosto ne more nikamor pasti. Za nesrečo je dovolj samo trenutek nepazljivosti.
O predavateljici
Urška Repnik
Urška Repnik je svetovalka za dojenje in poporodna doula. Vodi individualne in skupinske priprave na dojenje ter delavnice uvajanja hrane. Mame obiskuje na domu in jim nudi pomoč pri dojenju in podporo po porodu. Je soustanoviteljica spletne šole za starše veva.si, vodja festivala Dojiva se in urednica priročnika Zaupam si. Verjame, da je lahko samo srečna in zadovoljna ženska mirna mama.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.