7 zlatih pravil dojenja

Dojenje je eno najpomembnejših daril, ki ga lahko podarite svojemu dojenčku. Poleg tega, da zagotavlja popolno prehrano, dojenje tudi krepi vez med materjo in otrokom ter prispeva k optimalnemu razvoju otroka. Toda dojenje ne steče vedno samo od sebe, zato je dobro, da se nanj pripravite in da imate pri sebi ključne napotke in nasvete, če pride do kakršnihkoli izzivov.

Avtor: Urška Repnik / ustanoviteljica Veva in svetovalka za dojenje

1. Pravilno pristavljanje

Pravilno pristavljanje je ključnega pomena za uspešno dojenje. Preverite, ali vaš dojenček pravilno zajame bradavico in del kolobarja (več spodnjega dela kot zgornjega), saj to omogoča učinkovito sesanje. Če imate težave s pravilnim pristavljanjem, preverite naš video ali se posvetujte s svetovalko za dojenje. Dojenčkove glave v dojko ni treba potiskati niti ni treba stiskati bradavic in jih porivati v usta. Pristavljanje naj bo izvedeno pravilno in spoštljivo tako do mame kot do otroka.

2. Pogosto dojenje

Dojenje ni samo hranjenje in vaš dojenček se ne bo dojil samo takrat, ko bo lačen. Pristavljajte vedno, kadar se želi dojiti, saj bo to zagotovilo mirnost in hkrati dovolj mleka. Dojke mleko namreč tvorijo po sistemu povpraševanja in ponudbe. Več ko se dojenček doji, več bo mleka. Otroka pristavite ob prvih signalih (stiskanje pesti, obračanje proti dojki, izplazenje jezička, gledanje levo-desno) in ne šele takrat, ko že joka. Odmislite urnike, uro, red.

3. Ne bodite pozorni le na številke

Na začetku ima dojenček izredno majhen želodček in potrebuje majhne količine mleka – čim večkrat v dnevu. Ne potrebuje 60 ml naenkrat. Še več, prevelike količine obremenijo in raztegnejo majhen želodček. Na enak način naj vam bodo številke podpora pri spremljanju napredka teže – ne pričakujte, da vaš novorojenček napreduje vsak dan enako ali celo vsak dan več. Do 8. dne lahko teža pada, če le ne pade za več kot 10 % porodne teže. V dveh do maksimalno treh tednih mora doseči svojo porodno težo, potem pa mora teža napredovati za vsaj 120 g na teden do tretjega meseca. Po tretjem mesecu je minimalni mesečni prirast 350 g. Namesto številk raje spremljajte pleničke: 5–6 polulanih in 1 pokakana v 24 urah (po 5. dnevu!) vam povedo, da otrok pridobiva dovolj.

4. Poiščite pomoč, če jo potrebujete

Ni mišljeno, da ste v vseh izzivih sami. Še nikoli v zgodovini ni bila novorojena mama tako prepuščena sebi (in Googlu) kot danes. Če ste se ujeli v začarani krog črpanja, dohranjevanja, tehtanja, joka in razbolelih bradavic, poiščite podporo in pomoč. V Sloveniji deluje široka mreža svetovalk za dojenje, črpanje in hranjenje po steklenički. Včlanite se lahko tudi v brezplačno FB skupino Dojiva se, ki šteje že več kot 25.000 članic. Svetovalke za dojenje po telefonu nudijo brezplačno pomoč, za poglobljeno obravnavo vas lahko obiščejo tudi na domu.

5. Ne sprejmite, da »pač boli«

Dojenje na začetku resda boli, na to smo mame običajno nepripravljene. Boli prvi poteg, pa drugi in tretji, a potem, med podojem, mora bolečina počasi popuščati. Nekje v tednu ali dveh bi morala že čisto izginiti. Če se to ne zgodi, je najpomembneje, da se ne sprijaznite s tem, da »pač boli«, in da odkrijete vzrok. Naj vas ne odpravijo s stavkom, da tako pač mora biti – če vi čutite, da boli bolj, kot se vam zdi normalno, vztrajajte. Pristavljanje mora biti pravilno, poleg tega na bolečino vpliva tudi zakrčenost otroka, kleščenje čeljusti, lahko priraščen jeziček ali priraščena zgornja ustnica ter soor.

6. 3 x Z: znanje, zaupanje vase in zaledje

Poskrbite za dobro usvojeno znanje že pred porodom (panično in obupano brskanje po spletu, ko že imamo novorojenčka v rokah, je lahko zelo stresno in neplodno), da boste po porodu res pripravljeni. Poleg zaledja – torej ljudi, ki vam bodo pomagali, poskrbeli za hrano, gospodinjstvo in čustveno oporo – pa se opremite tudi s polno mero zaupanja vase. To je ključno. Dojke si predstavljajte kot reko, v kateri voda vedno teče in je nikoli ne zmanjka. Vsak dan si lahko ponavljate stavek: »Moje mleko je popolno in dovolj ga je.« V pomoč so vam lahko tudi afirmacijske kartice za dojenje.

7. Poslušajte sebe

Dojenje je vajina pot in nekaj časa bo trajalo, da se na njej najdeta in zares dodobra spoznata. Ne, najbrž dojenje ne bo steklo že takoj prvi dan, a je to normalno. Če želite dojiti, poslušajte sebe. Morda boste deležni številnih komentarjev v smislu »gospa, s takimi bradavicami pa res ne morete dojiti, naj gre mož po nastavke« ali »če si nič ne načrpate, potem pač nimate mleka« ali pa »jaz tudi nisem dojila, pa je otrok okej«. Ne dovolite, da vam vzamejo voljo, moč in pogum. Če si želite dojiti, si zaslužite maksimalno podporo na svoji poti! Verjemite vase, veliko počivajte, gnezdite, pristavljajte in prestavljajte z leve na desno, da bosta obe dojki pogosto stimulirani, jejte podporno hrano in imejte dojenčka čim več v svojem naročju, na prsnem košu, ter počivajte z njim. Včasih traja malce dlje, da steče, a je vredno vztrajati.

X

Vsebine za vaju pripravlja strokovna ekipa VEVA.
Da bosta lahko rekla:

zdaj_veva2024
Search
PRIJAVI SE
na naše novičke:

Preberi še:

Hvala ti, da z znanjem spreminjaš svet naših otrok.
Za več strokovnih vsebin pobrskaj med našimi predavanji.

ZA USPEŠEN ZAČETEK DOJENJA

Vse informacije in praktični nasveti, ki jih še pred porodom potrebuješ za uspešno dojenje.

PRIPRAVA NA POROD

Najpomembnejša dogodka vajinega življenja nikar ne prepuščajta naključju. Spoznajta metode za lažji in lepši porod - da bosta opremljena z znanjem, vajin otrok pa rojen lepo.

VSA NAŠA PREDAVANJA V AKADEMIJI

Paket vseh predavanj - da bo starševstvo lažje, vajin otrok pa bo imel trdne temelje za vso življjenje. Daleč najbolj priljubljen in prodajan program pri nas.