Ali bom za dojenje potrebovala nastavke?
Subliminalna sporočila
Mame zdaj že po tekočem traku nosijo s seboj v porodnišnico nastavke, ker tako piše na seznamih za v porodnišnico, celo uradnih. To je prvi udarec za zaupanje vase. Na prvi pogled se to tako ne bere, a sporočilo ostaja: to imejte zraven, če imate evolucijsko slučajno tako razvite bradavice, da ne boste mogle dojiti.
Veste, koliko odstotkov žensk ima zares vdrte bradavice in koliko “samo” ploske? Poznate razliko med njimi? Poznate vaje, s katerimi si lahko že v nosečnosti pomagate v primeru ploskih bradavic? In če dojenje ne steče lepo z nastavki (spodaj razložim, zakaj ne), je mamina samozavest lahko že načeta. Že tako ima lahko občutek, da ima “za dojenje neprimerne bradavice”, zdaj pa dojenček niti ne pridobiva dovolj. Diagnosticirano je torej, da njene bradavice “niso OK”. Ampak takšno mišljenje hitro preide v globjo stisko, če otrok ne pridobiva. Kaj pa če v resnici niso OK cele njene dojke in ona sploh ne bo mogla dojiti?
Tega vam o nastavkih in dudah ne povedo
Previdno in po pameti torej s temi seznami, kjer piše, da v porodnišnico nesite dudo in nastavek. Tudi strogo proti dudam sicer nisem, verjemite, tudi sama sem jo uporabljala pri hčerki, ko smo se vozili z avtom, ker drugače pač ni šlo. A z dudo se hitro prikrije osnovni problem – potreba po bližini, in namesto da bi se otroka ob joku pristavilo (kar bi bila boljša rešitev), se mu da umetno bradavico, ki lahko povzroči, da otrok že v porodnišnici ne sesa dovolj pri mami (potrebo po sesanju zadovoljuje drugje, nato se umiri in zaspi, čeprav bi za rast in razvoj potreboval mleko), njene dojke zato niso dovolj stimulirane, otrok pa ne pridobiva dovolj. Pojavi se lahko tudi sesalna zmeda in težave z dojenjem so tu. Če se mama teh nevarnosti dude zaveda, jo lahko podprem pri tem, da jo vzame s seboj. Ker mogoče se bo lahko vsaj tako v miru stuširala.
Tudi z nastavkom v resnici samo navidezno rešimo težavo bradavic in bolečega pristavljanja
Rešitev bi bila, da mama znala pravilno pristavljati, ampak za to bi moral nekdo potrpežljivo sedeti ob njej in ji pomagati, kar zahteva svoj čas in znanje. Včasih enega, včasih drugega, pogosto pa žal ne enega ne drugega osebje v porodnišnicah vedno nima dovolj. Prepogosto mame povedo, kako jih je sestra samo pogledala v gole dojke in odvrnila: “Vi nimate vredu bradavic, mož naj gre po nastavek, ker ne boste mogli dojiti brez.” Zanjo je “problem” rešen, za mamo se šele začenja. Ravno zato bi bilo dobro, da bi se o osnovah dojenja in pristavljanja podučila vsaka mama že v nosečnosti.
Prav je, da mama ve, da preko nastavka lahko pride do manjše stimulacije dojk, ki spet privede do manjšega pridobivanja teže.
To je res zelo pomembno: otrok sesa, sesa, sesa, a ker je stimulacija dojke manjša in šibkejša, ker otrok ni tako dobro pristavljen na kolobarju, mleko ne teče tako hitro kot brez. Še več – otrok mora sesati v prazno tako dolgo, da bo mleko najprej napolnilo nastavek, iz katerega bo potem izteklo otroku v usta. To lahko včasih, na začetku, traja tudi po nekaj minut. Če bi bil otrok brez nastavkov, bi se v tem času lahko že malce najedel, tako pa je do takrat zgolj izgubljal energijo. To je sploh problem takrat, ko je dojenček zaspancek ali zlateničen in z energijo tako ali tako že varčuje. Mame se pogosto prav pri nastavkih ujamejo v začaran krog dolgih podojev, zirititanih in lačnih dojenčkov, dodajanja po podoju in potem še sesalne zmede, ker lahko že nekaj dni star novorojenček dojame, da iz stekleničke teče bolj kot iz nastavka.
Nastavek lahko, če velikost ni primerna, tudi poškoduje bradavice. Ja, lahko jih zaščiti, če so zelo poškodovane, in bil je že primer, ko sem kot svetovalka za dojenje mami svetovala prav začasno uporabo nastavka. A lahko je prav nastavek vzrok za težave. Pojavi se lahko sesalna zmeda in eni otroci dojke ne sprejmejo nikoli, čeprav bi si mama to želela. In samo ko torej mama pozna tudi potencialne minuse, se lahko zares odloči, da bo vzela s seboj tudi nastavek in potem jo pri tem podprem. Morda bo tako zaradi pomanjkanja pomoči pri pristavljanju vseeno vsaj dojila, dokler ji doma ne bo pomagala patronažna sestra ali svetovalka za dojenje. Dokler pa nosečnice mislijo, da je nastavek zares obvezna oprema “za vsak slučaj”, pa to ni dobro in smiselno.
Ali bom nastavke torej potrebovala?
Odgovor je: skoraj zagotovo ne! Uspešno dojenje ni odvisno od velikosti kolobarja, bradavic ali dojk. Resda na primer zelo velike bradavice pri majhnih dojenčkih dojenje otežujejo, prav tako večje dojke – a to še ne pomeni, da je potrebno vaše telo kakorkoli popravljati. Prav tako naj vas ne skrbi, če imate ploske bradavice. Otrok pri pravilnem dojenju ne sesa bradavice, apak je pristavljen na kolobar, zato bradavica zaradi vakuuma izstopi sama. Če so bradavice vdrte, lahko že doma z nekaj vaje poskrbite zanje.
Če se boste o dojenju že v nosečnosti podučile o osnovah dojenja in tehnikah pravilnega pristavljanja, otroka pa pristavile že v porodni sobi in ga nato dojile na njegovo zahtevo, se bosta vaši dojki hitro prilagodili. Ja, na začetku to malo boli, a bradavice se hitro privadijo. Če imate težave – krvaveče dojke, razjede ali ragade – poiščite pomoč. Otrok najverjetneje ni pravilno pristavljen.
Biti nosečnica in mama je danes izredno težko
Žal mi je, da živimo v obdobju, ko lahko na trgu kupimo vse mogoče reči za naše bradavice – od nastavkov do krem za ploske bradavice do naprav za izvlečenje bradavic. Pri tem prodajalci pogosto enačijo vdrte in ploske bradavice, čeprav niti slučajno ne gre za enako stanje. Se pa to prodaja, ker si ženske želijo dojiti – vsaj to me navdaja z upanjem. In zdi se mi super. Zdelo pa bi se mi tudi prav, da vsi, ki delujemo na področju preventive kot tudi v pomoči mamam pri laktaciji in dojenju, v prvi vrsti vračamo zaupanje v žensko telo, ne pa iz njega delamo poligon za trženje v smislu tekme, kdo lahko mamo prepriča v več nesmiselnih nakupov pod pretvezo, da jo želi obvarovati pred težavami.
V poplavi produktov je potrebno izluščiti bistvene, v poplavi ponujenih storitev za nosečnice prav tako. Za porod in dojenje večina žensk na celem svetu potrebuje zgolj in samo svoje telo. Ampak če bi ženske verjele vase, če bi šle rojevat suvereno in bi samozavestno dojile, s potrošniškega vidika to ne bi prinašalo (dovolj) profita.
Drage ženske, izjemne smo! Začnimo že verjeti vase in v svoje sposobnosti ter v svoja telesa!
Ključno je pravilno pristavljanje. Poglej, kako pristavimo dojenčka:
O predavateljici
Urška Repnik
Urška Repnik je svetovalka za dojenje in poporodna doula. Vodi individualne in skupinske priprave na dojenje ter delavnice uvajanja hrane. Mame obiskuje na domu in jim nudi pomoč pri dojenju in podporo po porodu. Je soustanoviteljica spletne šole za starše veva.si, vodja festivala Dojiva se in urednica priročnika Zaupam si. Verjame, da je lahko samo srečna in zadovoljna ženska mirna mama.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.