Gnezdenje v nosečnosti
Nosečnost prinese s seboj tisoče novih vprašanj, pa tudi idej in zamisli. Ne glede na to, ali je ta trenutek težko pričakovan ali veliko presenečenje, življenje se bo gotovo postavilo na glavo. Zavedno ali nezavedno, tvoja roka je že na trebuščku, kljub temu, da se ni navzven še prav nič spremenil, a v njem že raste najdragocenejše bitje tvojega sveta.
Vse od oblačil, hrane in pijače do spremembe življenjskega sloga, joge in telovadbe za nosečnice, luštnih oblačil in majčk in nosečniških druženj ter težav, ki spremljajo marsikatero nosečnico, se odvrti v glavi. In skupaj s tem seveda tudi obvezno in za veliko večino nosečnic neizogibno gnezdenje v nosečnosti.
Gnezdenje v nosečnosti je ustvarjanje doma, gnezda, kotička, prostora, življenjskega prostora na fizičnem nivoju.
V svetu živali se samice v času brejosti obrnejo vase. Še bolj se jim izostri občutek za varnost in veliko bolj postanejo previdne tudi v iskanju popolnega gnezda. Poskrbijo za skrito okolje v času kotenja, valitve in za zalogo hrane, ki jo bodo potrebovale po rojstvu svojih mladičev. Priprava na otroka se tudi pri nas človeških samicah začne veliko prej, kot to vidijo naše oči.
Pri gnezdenju v nosečnosti gre lahko za gnezdenje v velikem slogu ali v majhnem, v vsakem primeru se pa zagotovo zgodi vsaki ženski in moškemu (ženske pri tem seveda vodimo, moški nam zvesto sledijo). Ko se obdobje nosečnosti približuje svojemu vrhuncu, porodu, se v nas zgodi nek klik in vse v nas kriči po brezhibnosti.
Oblike gnezdenja v nosečnosti?
Da. Lahko rečemo, da ženske gnezdijo (vsaj) dvakrat.
Za nekatere se to obdobje začne že v šestem ali sedmem mesecu nosečnosti, ko se preselijo v novo stanovanje, zamenjajo lokacijo, selitev v hišo, v novo mesto ali celo državo, ali pa preprosto začnejo preurejati svoj dom tako, da bo ustrezal potrebam novega družinskega življenja. Materinski občutki in nagon, predvsem pa intuicija nas v nosečnosti vodijo z izjemno močno in glasno energijo, ki ji je dobro prisluhniti.
Večji je trebušček, jasneje vidimo, kako si želimo poskrbeti zase in za svojega otroka, zato postane perfekcionizem vodilo, hkrati pa breme. Gnezdenje v nosečnosti zna biti razveseljujoče in polno vdihovanja novosti, hkrati pa v zadnjih mesecih nosečnosti zelo naporno, če gnezdenje v tvojem primeru vključuje večje premike, selitev in urejanje doma. Ta napor je lahko predvsem fizičen, hkrati pa obremenjuje tvoj čas in krade dragocene trenutke z otrokom v trebuščku, saj smo zaradi preutrujenosti manj občutljive na dražljaje znotraj našega telesa.
Druga vrsta gnezdenja je pa tista tik pred zdajci, tik pred porodom, morda dan ali dva ali pa celo nekaj ur. V sebi zaslišiš neverjetno močan krik po pospravljanju, čiščenju, likanju, po čistih oknih, po oprani kopalnici, po sveži posteljnini v vseh sobah, po zlikanem košu perila in praznih košarah umazanega perila. Nekatere nosečke se lotijo ponovnega pranja in likanja otroških oblačil ali pa obrnejo omare okrog in okoli in vse še enkrat pospravijo (ne da bi seveda to sploh bilo potrebno).
A kljub vsemu razumu te intuicija vleče v brezhibno pripravo na porod in nemalokrat se zgodi, da se nosečnica po takšnem čiščenju že čez nekaj ur znajde v prvi porodni fazi s prvimi popadki.
Sama sem se selila dvakrat. In gnezdila štirikrat.
Kako to mislim? Prvo gnezdenje je potekalo na veliko, ko smo se v devetem mesecu nosečnosti selili iz manjšega v večje stanovanje (praktično čez cesto v sosednjo ulico) in smo vse od A do Ž preuredili, očistili in zgradili v naš dom. Nato sem pred samimi popadki opravila še proces manjšega gnezdenja »tik pred zdajci« z zlaganjem otroških oblačil, likanjem in čiščenjem. Tretje gnezdenje je bilo še večje. Izbira hiške za našo družino je obrodila sadove in v začetku osmega meseca smo se preselili v hiško. Gnezdenje je potekalo od šestega meseca naprej, skupaj z zidarji, pleskarji, parketarji, čiščenjem in renoviranjem hišice. Četrto gnezdenje se je začelo le nekaj dni pred porodom doma s pripravo posteljice za otroka, skupne spalnice, organizacije omar in izbiro prostora za rojstvo naše sončice .
Gnezdenje na energetskem nivoju
Le redke so ženske, ki so v današnjem času sposobne namensko in zavestno gnezditi na energetskem nivoju ali še bolje rečeno, pripravljati se na prihod otroka v maternico še pred samim spočetjem. Največkrat je energetsko gnezdenje sproženo iz strani fizičnega. Kako? Kadar se lotimo čiščenja, pospravljanja in vseh fizičnih priprav na otroka, se z otrokom notranje povežemo veliko globlje. Otroci doživljajo svoj obstoj že v maternic in so dovzetni za vse kar se v nas dogaja, saj skozi njih teče naša energija. Popkovnica je vez ne le fizične narave, temveč otroka povezuje z materjo na prav poseben način. Z gnezdenjem damo otroku vedeti, da je sprejet, da si ga želimo, da ga čakamo in, da je svet v katerega prihaja topel, domač, ljubeč. S svojo skrbnostjo otroku sporočamo, da bomo zanj poskrbeli, da bo slišan, da bomo znali prisluhniti njegovim potrebam. V vsem tem času, ko se prepletata fizični in energetski del gnezdenja se lahko hitro zgodi, da otroka začutimo globlje ali pa da celo slišimo njegovo sporočanje. Lahko slišimo glas, ki nam šepeta o imenu, lahko slišimo, začutimo datum poroda, način poroda. Odpre se nov svet in nova komunikacija, za katero je potrebno veliko zaupanja; vase in v otroka.
Prisluhni si, zaupaj si.
Nosečnice, prisluhnite si in ko vas ujame nepotešljiva sila gnezditvenega sindroma, ko kot ptice zbirate in sortirate, čistite ali pa kot mačke s tačkami pripravljate gnezdece in dom, vedite, da ste nekje v nizkem štartu, da boste kmalu objele svojega otroka. Takrat pa ne pozabite prisluhniti tihemu glasu, ki ni vaš, ampak glas vašega otroka, ustavite se in zadihajte ter si dovolite slišati njegove misli in želje. Dovolite si, da vam otrok pove o sebi že takrat, ko se še skriva pod vašim srcem.
Gnezdenje v nosečnosti je lep dogodek in želim ga prav vsaki srečki nosečki, da ga doživi v svoji polnosti in pri tem razvija ter trenira materinski instinkt.
Marina P. Frangež
Verjamem, da je porodna moč izvir materinstva. Verjamem v spoštovanje ženskega telesa in duše. Verjamem v prenos znanja in energij. Sem hči svoje mame in sem mama svoji hčerki. Oblikovalka nosečniških blazin Ziza verjamem v moč ustvarjalnosti za čarobno nosečnost in dojenje. Doula Marina s čarovnijo porodne vile zaupam vate, da najdeš svojo porodno moč. Avtorica na Veva.si in predavateljica o naravni nosečnosti, porodu in materinstvu spodbujam in ozaveščam o potrebi in koristih vračanja k sebi in naravi v nas. Ustanoviteljica podporne skupine Dojiva.se podpiram in svetujem o dojenju. Vem, da zmoreš, ker slišim, kaj si želiš. Poveživa se.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.