Hrana in voda pomenita življenje, energijo, moč. Hranila, ki jih zares potrebuje naše telo, so najbolj učinkovito zdravilo. Vendar pa nepravilen vnos in pomanjkanje hranil lahko privedeta do slabega počutja in bolezni. Vse več ljudi se iz različnih vzrokov odloča za drugačen način prehranjevanja. To pa v življenje prinese spremembo in odklon od lastne cone udobja, torej ustaljenega ritma življenja.
Kaj sploh lahko jem, če sem na dieti brez jajc in mleka?
Kako naj se lotim kuhanja? Kje naj začnem?
Jajca in mleko sta sestavini, ki sta prisotni praktično povsod! Ali so jedi brez jajc in mleka sploh dobre? Ob misli na spremembo prehranjevanja in kuhanja, se lahko porajajo občutki panike, nesposobnosti ali celo tesnobe. Za nekatere so spremembe manjše, za druge ogromne. Začetki so težki in po navadi zahtevajo veliko truda. Bistvo je, da dobimo motivacijo in se soočimo z izzivom, ki nas lahko nauči marsikaj novega in lepega. Ni panike. Res, sploh ni panike, saj lahko kar nekaj jedi jeste tako kot prej. Jajca in mleko enostavno nadomestite z drugimi sestavinami. Hkrati pa lahko kuhinjo obogatite z novimi, slastnimi jedmi.
Sprostite se. Naredite načrt. Zaupajte vase.
Sprejmite nov način prehranjevanja. Vzljubite ga. Kuhajte in jejte s srcem. Brskajte po internetu. Eksperimentirajte! Kaj vse je potrebno izločiti? Na strogi dieti je treba izločiti mleko in mlečne izdelke ter jedi, v katerih so prisotni katerikoli mlečni produkti. Prav tako je potrebno izločiti jajca in vse jedi, ki vsebujejo jajca v katerikoli obliki. Pri nakupovanju živil je potrebno pozorno brati sestavine na deklaracijah. Mnogo je tudi jedi, za katere si sploh ne bi mislili, da vsebujejo mleko ali jajca, na primer nekatere salame in kruh. V restavracijah je potrebno povprašati, katere jedi ne vsebujejo prepovedanega.
Zajtrk
Če je ponavadi na vašem jedilniku za zajtrk kruh z maslom ali s sirnimi namazi, lahko le-te nadomestite z zelenjavnimi kot so avokadov, čičerikin ali fižolov namaz. Če imate radi čokoladno lešnikov namaz, ga lahko zelo enostavno in hitro pripravite prav tako z avokadom in surovim kakavom. Avokado je izredno hranljiv sadež, ki vsebuje veliko vitaminov in mineralov. Je bogat z maščobami, okus pa nekako spominja na maslo. Avokado se uživa surov in se ga toplotno ne obdeluje.
Avokadov namaz
2 zrela avokada, 1 manjši strok česna, 1/4 manjše čebule, del rdeče paprike, sol, poper.
Avokado prerežite na pol in odstranite koščico. Z žlico izdolbite meso in ga stresite v mešalnik (mikser). Dodajte česen, čebulo, sol in poper. Zmiksajte. Papriko narežite na majhne koščke in jo primešajte k namazu. Po okusu lahko še dodatno primešate kakšno od naštetih sestavin. P.S.: Česen in čebulo lahko predhodno tudi na hitro skuhate. Papriko lahko predhodno popražite na olivnem olju.
Avokadova čokoladna krema
2 zrela avokada, 4 žlice surovega kakava v prahu, 4 žlice javorjevega sirupa (lahko tudi agavin sirup, kokosov sladkor…), 1 ščepec soli, vanilijeva aroma (po okusu), 1 žlica sesekljanih lešnikov (po okusu).
Avokado prerežite na pol in odstranite koščico. Z žlico izdolbite meso in ga stresite v mešalnik (mikser). Dodajte kakav, sol, javorjev sirup in po želji vanilijevo aromo. Gladko zmiksajte. Lešnike po želji vmešajte v kremo. P.S.: Kremo lahko pojeste tudi z žlico, brez kruha, lahko pa jo uporabite tudi za nadev.
Če za zajtrk radi jeste žitarice z mlekom, kot so žitni zdrob, polenta, razne kaše in kosmiči, lahko mleko nadomestite z rastlinskimi napitki, ki so zelo enostavni za pripravo. Naprodaj so v skoraj vsaki živilski trgovini. Rastlinski napitki se lahko uporabljajo za kuho, peko ali kot hladni napitki. Najbolj znani rastlinski napitki so riževo, ovseno, mandljevo, lešnikovo, sojino in kokosovo mleko*.
Riževo mleko in rižolino
1 skodelica riža (katerakoli vrsta), 4 skodelice prekuhane vode, ščepec soli. Za slajši napitek, dodamo javorjev sirup (agavin sirup, trsni sladkor, kokosov sladkor, namočeni datlji…), cimet, vanilija, nariban suh kokos.
Riž skuhajte po navodilih (brez soli). 4 skodelice vode predhodno zavrite in ohladite, da postane topla. Kuhan riž odcedite in dodajte prekuhani vodi. Dodajte ostale izbrane sestavine. Dobro zmiksajte s paličnim mešalnikom. Vsebino precedite skozi zelo tanko cedilo ali skozi krpo (tetra plenica). Tekočina, ki ste jo dobili, je rižev napitek, ostalo pa riževa kašica, ki je slasten obrok. Dodatno lahko po želji kanemo še kakšno kapljico javorjevega sirupa. Napitek lahko hranimo v hladilniku 3 dni. Na zelo podoben način se pripravi tudi vse ostale napitke, pri čemer se lahko uporabi veliko domišljije.
*Kokosov napitek lahko prav tako pripravite iz suhega naribanega kokosa, vendar pa je za kuhanje zelo uporabno tudi kokosovo mleko, kupljeno v trgovini (v pločevinki) in je sestavljeno iz smetane (trden del) in mleka (tekoč del).
Sladka prosena kaša z jabolki in s kokosom
1 skodelica prosene kaše, 2 skodelici riževega mleka, 1 skodelica vode, 1 jabolko, 2 žlički naribanega kokosa, 1 žlica kokosovega sladkorja, javorjev sirup.
Proseno kašo dan prej namočite z žlico jabolčnega kisa, raztopljenega v vodi. Pred kuhanjem v cedilu dobro operite s toplo vodo. Stresite v posodo. Dodajte riževo mleko, vodo, kokos in kokosov sladkor. Jabolko olupite in naribajte ali narežite na tanke rezine. Dodajte v posodo. Zavrite in na čisto majhnem ognju kuhajte 15 – 20 minut. Med kuhanjem ne mešajte. Po okusu dodajte sladkor. Postrezite na krožnik in pokapljajte z javorjevim sirupom. P.S.: Pripravljeno jed lahko polijete tudi z ohlajenim riževim mlekom. Na ta način lahko pripravite kašo s katerimkoli rastlinskim napitkom.
Kava z mlekom
Mleko v kavi enostavno nadomesti rastlinski napitek. Odlična je s kokosovim mlekom (smetana, ki jo predhodno pogrejemo, da se stopi). Okus zelo spominja na kravje mleko. Super je tudi z ovsenim ali mandljevim mlekom.
Kava s stepeno smetano
Pločevinko polnomastnega kokosovega mleka postavite v hladilnik vsaj za 4 ure, da se smetana strdi. Pločevinko odprite in previdno posnemite strjeno smetano, ki je na vrhu. Smetani dodajte žličko kokosovega sladkorja in stepite z ročnim mešalnikom. Postavite v hladilnik. Skuhajte si kavo in jo postrezite s smetano. P.S.: Stepeno smetano lahko uporabljate za prilogo k sladicam in tortam ali kot nadev. Smetano kokosovega mleka lahko uporabljate v jedeh, ki jim radi dodajate maslo ali kravje mleko, na primer omake ali juhe.
Malica
Če za malico radi pijete sadne smoothie-je z mlekom, mleko enostavno nadomestite z rastlinskim napitkom.
Kosilo in večerja
Pri pripravi kosila in večerje se je lažje izogniti mleku in jajcem. Zelenjavne juhe ali enolončnice se lahko skuha brez dodatkov in glede na želeno gostoto doda več ali manj zelenjave ter po okusu začini. Za prilogo se lahko postreže s pečenim ali kuhanim krompirjem, polento, polnozrnatimi makaroni brez jajc, z rižem, ajdovo kašo ali žganci. Meso se da okusno pripraviti na žaru ali pa v naravni omaki. Zelenjava je prav tako zelo okusna na žaru ali pa v obliki omake, kjer se duši v lastnem soku. Kokosovo mleko prinese čudovit okus juham in omakam. Špinači lahko dodate eno ali dve žlici kokosove smetane. Tudi pire krompir je odličen z nesladkanim riževim mlekom.
Pa vendarle, bi bilo to morda preveč monotono in bi vseeno radi pripravili narastke, cmoke ali polpete? Mleko lahko povsod nadomestite z rastlinskimi napitki, ki naj bodo za slane jedi nesladkani. Jajca za slane jedi nadomestite z mešanico pecilnega praška, olja in vode ali z lanenimi semeni. Za nadomestilo enega jajca potrebujete 1 žlico olja, 1 žlico pecilnega praška ali vinskega kamna in 1 žlico tople vode. Vse skupaj zmešajte. Ta nadomestek je najbolj uporaben za jedi, ki vzhajajo ali kjer želimo krhkost. Namesto enega jajca zmešajte 1 žlico mletih lanenih semen in 2 žlici vode. Pustite 5 – 10 minut, da nastane sluzasta zmes. Celo majonezo lahko pripravite z lanenimi semeni. Ko boste večkrat pripravili jed na tak način, boste ugotovili, katera zmes je za vas najbolj okusna.
Krompirjevi cmoki
700g krompirja, 160g polnozrnate pšenične moke, nadomestek za 3 jajca, drobnjak, peteršilj, sol, poper.
Neolupljen krompir skuhajte. Olupite ga in pretlačite. Dodajte moko, sol (po okusu), poper, malo sesekljanega drobnjaka in peteršilja ter nadomestek za 3 jajca. Zmešajte v krompirjevo testo.
V posodi zavrite osoljeno vodo. Oblikujete cmoke (najlažje z dvema žlicama) in jih kuhajte 8 – 10 minut.
P.S.: Cmoke lahko postavite tudi v namaščen pekač, polijete s kokosovo smetano in jih na 180 stopinjah pečete 10 – 15 minut.
Palačinke brez jajc in mleka
200g polnozrnate pšenične moke, 400ml rastlinskega napitka, 1 – 2 žlički pecilnega praška (vinski kamen), 1 žlica olivnega olja, 1 ščepec soli, 3 žličke trsnega sladkorja (po želji).
Vse sestavine dajte v posodo in zmešajte z ročnim mešalnikom. Postavite v hladilnik za 20 minut.
Palačinke specite po standardnem postopku. Za namaz lahko uporabite marmelado, avokadovo čokoladno kremo, javorjev sirup, čežano…
Sladice
Prav tako lahko pripravite vaše najljubše sladice po standardnem receptu, tako da nadomestite mleko in jajca. Obstaja tudi mnogo veganskih receptov za pripravo zelo okusnih sladic vseh vrst. Super nadomestek za jajca, ki se ga uporablja za pripravo sladic, sta poleg naštetih, tudi chia semena in banana. Zmešajte 1 žlico chia semen in 3 žlice tople vode ter pustite stati 5 – 10 minut, da nastane žele. Namesto jajc pri sladicah prav tako lahko uporabite banano, in sicer tako, da jo pretlačite. Za 1 jajce potrebujete 50 – 70g banane.
Kokosov puding s Chia semeni
2 skodelici kokosovega mleka, 4 žlice chia semen, 3 žlice kokosove moke, 1 žlica agavinega sirupa.
V skledo vlijte kokosovo mleko, chia semena in kokosovo moko ter dobro premešajte. Mešanico vsaj za 1 uro postavite v hladilnik, da se zgosti.
Preden servirate, puding osladite z agavinim sirupom.
Ustvarjajte in se sladkajte skupaj z vašimi najdražjimi.
Neža Kutnar
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.