Kako dotik vpliva na novorojenčka?
Pomembnost dotika
Človeški dotik je pomemben vidik nege in skrbi za vsakega novorojenčka. Zdravje dojenčka je zelo odvisno od tega, koliko ljubečega, čutečega dotika dobi od drugih ljudi. Dojenčki, ki redno prejemajo veliko nežnega dotika, priraščajo bolje kot tisti, ki tega ne izkušajo. Prej lahko zapustijo porodnišnico in imajo manj zdravstvenih težav v prvem letu življenja.
Koristi tvojega dotika
Prvi dotik, ki ga novorojenček doživi, ko ga takoj po rojstvu k sebi privije mama, sproži kaskado hormonov, ki se začnejo izločati v njegovem telesu, koristijo njegovemu zdravju in mu pomagajo uravnavati telesno temperaturo. Tvoj dotik, mama, znižuje raven stresnega hormona kortizola pri dojenčku, kar mu pomaga k boljšemu in bolj mirnemu spancu. Tvoj dotik mu pomaga, da se počuti varnega in ljubljenega in se kasneje v življenju z manj strahu sooča z izzivi. Med dotikanjem novorojenčka se sprošča povezovalni hormon oksitocin. Tako otroku kot tistemu, ki se ga dotika. Povečuje občutek povezanosti, varne navezanosti, ljubezni, varnosti med člani mlade družine. Dojenček v naročju lažje vzdržuje svojo telesno temperaturo in varčuje z energijo.
Kengurujčkanje
Dotik kože na kožo, ko si sveže rojenega, golega otroka mama položi na svoj gol prsni koš in ga ljubeče prižame k sebi, je vrsta človeškega dotika, ki neizmerno ugodno vpliva na dojenčka. Tako imenovano kengurujčkanje tudi v naslednjih dneh povečuje možnosti za uspešno izključno dojenje in pomaga k boljšemu pridobivanju teže po rojstvu. Tukaj gre izpostaviti nedonošenčke, ki še bolj kot donošeni dojenčki nujno potrebujejo stik kože na kožo. Nedonošenček, rojen do dva meseca prezgodaj, ki je dovolj stabilen, da zmore dihati samostojno, nadvse uživa, se bolje počuti, ko si ga mama ali oče namestita pod svoje obleke na gol prsni koš. Pri mami je še dodatna prednost, da lahko prisesan na dojko, dobiva dragocene kaplje sprva kolostruma, pozneje mleka in spodbuja laktacijo. To mu pomaga preživeti in bolje rasti ter se razvijati.
Nedonošenčki bolje vzdržujejo svojo telesno temperaturo in srčni utrip v objemu staršev, ki jih pestujejo gole na svoji koži, kot pa če so položeni v inkubator. Lahko si mislite, da med kengurujčkanjem dojenčki ne jokajo. Celo pri starosti 6 mesecev dojenčki, ki so bili kengurujčkani, jočejo manj,kot njihovi vrstniki, ki so preživeli svoje prve tedne v inkubatorju. To sploh ni presenetljivo, kajti zgodnji telesni stik in manj joka pomagata mami, da se z dojenčkom poveže hitreje in postane dovzetnejša, bolj senzitivna za njegove potrebe. Mama je samozavestnejša v prepoznavanju potreb svojega dojenčka in velika verjetnost je, da bo svojega dojenčka dojila. Oče, ki kengurujčka svojega otroka, je z njim bolj povezan in se čuti kompetentnega in koristnega v skrbi za dojenčka.
Dotik očeta je izjemnega pomena
Človeški dotik ne bi smel biti omejen. In izpostaviti velja, da ne bi smel biti omejen zgolj in le na mamo. Dojenčki običajno dobijo veliko telesnega stika in dotikov od mame, očetje pa so tukaj kar velikokrat zapostavljeni, še posebej, kadar mama svojega dojenčka doji. Oče se lahko v skrb za dojenčka vključi tudi ob predpostavki, da je dojenček dojen. Kakovostno preživet čas med masažo, kopanjem in pestovanjem, kadar počiva mama, je odlična popotnica ljubečih odnosov med očetom in otrokom. Telesni stik med očetom in dojenčkom gradi povezovanje med njima in med celotno družino. Dojenček se tako počuti bolj varnega in sproščenega. Dotikanje med mamo, očetom in dojenčkom spodbuja povezovanje od prvih trenutkov življenja naprej in postavlja dobre temelje za celo življenje. Zdrava, varna navezanost in povezanost z obema staršema pomaga vašemu dojenčku bolje razviti se psihološko in družbeno pozneje v življenju.
Pozor – premalo dotika!
Dojenčki, ki v svojih prvih dnevih ali tednih življenja niso deležni človeškega dotika, pogosto trpijo za zdravstvenimi težavami, ki jih prinaša pomanjkanje dotika. To se lahko kaže kot nenapredovanje v rasti in razvoju, kar je pogost pojav pri otrocih v sirotišnicah, ki kot dojenčki niso bili deležni ljubečega človeškega dotika. V skrajnih primerih, ko novorojenček ne dobi človeškega dotika, lahko zaradi pomanjkanja le-tega umre, pa čeprav so mu bili zagotovljeni hrana, obleka in zatočišče.
Spoštljiv dotik ne razvaja!
Dotik hrani, ljubkuje, sporoča varnost, ljubezen, spoštovanje. Z dotikom, s pestovanjem, z nošenjem dojenčka ne moremo razvaditi. Dotika ni NIKOLI preveč! Z dotikom mu sporočamo, da je vreden, da nam pomeni vse na svetu, da bo zanj poskrbljeno.
Če te skrbi, da imaš dojenčka ves čas pri sebi, če zajoka hip za tem, ko ga odložiš, če je miren le takrat, ko mu dovoliš, da ponoči spi ob tebi, da te čuti in vonja… Če te venomer hoče in rabi ob sebi, če v naročju babice ali tete ni tako udobno, mehko in mlečno dišeče, kot le in samo pri tebi, če …
Naj ti povem, da je vse to popolnoma normalno. In popolnoma naravno. In ta stik, tvoj dotik dojenček nujno potrebuje. Ne bo večno v tvojem naročju. Z obilo varnega, ljubečega dotikanja zdaj mu boste dali ti in njegovi najbližji temelj, da je svet varen in lep, da se bo, ko bo pripravljen, samostojno in samozavestno ter z veliko mero samospoštovanja spustil novim dogodivščinam naproti. In ti boš ponosno zrla za njim z zavedanjem, da se bo vedno vračal k tebi, ker ti lahko zaupa.
Predavanja za vaju in za vso družino.
TRENUTNO AKTUALNO
Pomen gibanja za otrokov razvoj
Jasna Trapečar Pavšič
24,90 €
Renata Kocbek Mikložič
Sem mama dvema otrokoma, ki me bogatita v ljubezni, potrpežljivosti in smehu. Sem učiteljica masaže za dojenčke in z veliko predanostjo učim starše dojenčkov starodavno umetnost povezovanja in dotika – našega prvega jezika. Veselim se vsakega novega rojstva in svežega deteca. Rada pomagam mamam, ki jih pestijo težave pri dojenju. Z masažo dojenčka in njenimi koristmi želim spoznati starše, da to krasno darilo predajo svojemu otroku in z njim gradijo ljubeč, varen in zaupanja vreden odnos.

Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.