Kako prebujati zaspančke med dojenjem?
Kako lahko novorojenčku pomagamo, da ostane buden vsaj toliko časa, da se dobro naje?
Zelo velikokrat se zgodi, da se mamice trudijo z božanjem, prigovarjanjem, igrajo se z ušeski, malo požgečkajo. Novorojenček bo seveda spal naprej, kar je na nek način za mamo tudi olajšanje, saj otrok ne joče, je miren in tudi ona se lahko spočije. Hkrati jo bo grizel strah, da se otrok vendarle ni najedel, a se bo počutila pri tem nemočno, saj je naredila »vse«, zato se v takšnem primeru mama pogosto odloči za dodatek. Ne iz potrebe, pač pa iz prepričanja, da ko otrok dodatek poje, bo zagotovo sit, saj bo tudi mama točno videla, koliko je pojedel, česar pri dojenju ne more vedeti. A rešitev iz začaranega kroga spanja in cartanja na dojki, namesto dojenja, obstaja.
Kako torej prebuditi novorojenčka in ga obdržati budnega med dojenjem?
- Zelo pomembno je, da v prostoru, kjer se dojita, ni pretoplo in da otrok ni preveč oblečen. Kadar je otroku res zelo toplo, običajno raje in hitreje zaspi in spi tudi dlje časa.
- Pred dojenjem poskrbi, da otroka previješ in umiješ, saj ga že tako lahko dodobra prebudiš. Seveda bodi previdna, da previjanje ne bo trajalo predolgo, saj lahko otrok v tem času dejansko izgubi zanimanje za dojenje in postane tudi zaspan.
- Ko se začneta dojiti, otroka najprej spodbujaj k dojenju s pravilnim pristavljanjem in pravilnim položajem dojenja (poravnava uho – rama – bok)
- Če se zgodi, da po nekaj potegnih začne otrok dremati, se pripravi na “akcijo”. Začneš lahko pri ušesih in otroka narahlo, ampak dovolj močno, da ga moti, povleci za uhlje, ga požgečkaj in pri tem vztrajaj tako dolgo, dokler se otrok doji. Ko otroku takšna “masaža” postane normalna, se prestavi na drug uhelj in vajo ponovi. Pritisk naj bo ravno tako močan, da bo otroka to prebujalo.
- Če ima otrok laske, povleci, cukaj za laske (ne jih le božati pa laseh) in če je laskov veliko, je pomembno, da to narediš na levi stran glave, nato na desni, nato še spredaj in tudi pri zatilju. Če na vsaki strani ostaneš 30 sekund, si pridobila že 2 minuti dojenja.
- Zmasiraj vseh deset prstkov na roki. Ne naenkrat. Vsakega posebej in vsakega po celi dolžini. Znova je pomembno, da to ni nežna in prijetna masaža, ampak naj otročka ravno toliko zmoti, da bo ostal buden. Prstke lahko tudi vlečeš, se jih dotakneš s kakšno krtačo za lase ali s kakšnim hrapavim predmetom, da otrok občuti drugačno strukturo. Previdno, da nisi premočna, saj boš s tem dosegla jok in otrok bo dojko izpustil.
- Enak postopek lahko ponoviš s prstki na nogah. Vsakega posebej. Tako se občutek dotika seli po nogi in otroku bo vsak dotik popolnoma nov.
- Žgečkaj po podplatih. Pritiskaj na vse akupunkturne točke na podplatih, kar bo posledično pomagalo tudi pri prebavi in splošnemu dobremu počutju.
- Otroku umij obraz s hladnješo (ne preveč mrzlo) vodo z brisačko ali s svojo roko.
- Otroka namenoma malo povleci vstran od dojke, kot bi mu jo hotela vzeti, zato da ponovno močneje zagrabi. Kadar začuti, da ga želiš od dojke odstaviti, se kar hitro prisesa nazaj s polno močjo.
- Vstani in začni hoditi (če bi to otroka dodatno uspavalo zaradi gibanja, potem prekini).
- Doječemu otroku, ki na dojki hitro zadrema, lahko tudi nežno pihaš v obraz in ga med dojenjem prestaviš v nekoliko bolj pokončen položaj.
Kaj novorojenčku pri prebujanju ne bo pomagalo?
- Glukoza – je sladkor, ki napolni trebušček in velikokrat se zgodi, da ravno zaradi tega otrok ne bo imel več dodatne želje po hranjenju.
- Duda – lahko nastane sesalna zmeda, hkrati pa otrok željo po sesanju nadomesti s sesanjem dude. Preden se sproži izcejalni refleks, je potrebno več moči, zato od utrujenosti marsikateri novorojenček raje zaspi.
- Hranjenje po steklenički – zgodi se lahko sesalna zmeda ali pa se otrok enostavno odloči za stekleničko, saj po njej mleko hitreje in lažje teče.
- Spanje v zibki ali svoji postelji – manj je telesnega stika, manj je sporočil, ki se preko telesa prenašajo iz mame na otroka in obratno. Več je telesnega stika, prej boš začutila, kdaj otrok potrebuje dojenje za hrano, kdaj za tolažbo.
- Predolgo spanje v kosu – če je novorojenček utrujen, bo dlje časa spal v kosu, saj nima moči ne za ohranjanje budnosti ne za dojenje, zato mu moraš prvih nekaj podojev (dni ali tednov) omogočiti, da pridobi na moči in ga prebujati. Novorojenček mora imeti vsaj osem, še bolje pa 10 dobrih podojev na dan (v 24 urah).
Vložen trud, energija in čas se zagotovo povrne.
Zato je še toliko bolj pomembno, da se v prvih nekaj dneh po porodu otroku posvetiš s telesom in dušo. Otrok bo zelo verjetno potreboval le nekaj dni, največ nekaj tednov prebujanja, saj bo z dobrim dojenjem hitro pridobil na moči in se posledično dojil tudi bolje, hitreje, učinkoviteje ter bo ostajal buden in prisoten dlje časa tudi med samim dojenjem. Otroci so si različni. In prav tako mame. Zato univerzalnega pravila ni. Pomembno je le, da najdeš katerikoli način, ki vama bo ustrezal, da se podojita, preden tvoj otrok začne potovati v deželo sanj.
O predavateljici
Marina P. Frangež
Marina P. Frangež je porodna spremljevalka, svetovalka za dojenje, ustvarjalka blazin za nosečnost in dojenje Ziza ter soustanoviteljica spletne šole za starše. Je pobudnica podporne skupine Dojiva se in začetnica istoimenskega festivala, kjer podpira mame in svetuje o dojenju. Zaupa v ženske, spoštuje njihove želje in je prepričana, da je spočetje rojstvo otroka, porod pa rojstvo mame. Verjame, da je porodna moč izvir materinstva in da ima vsaka ženska pravico do lepega poroda.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.