Kako vem, da je moj otrok pripravljen na manj počitkov?
Otroci spijo različno veliko in tudi različno trdno. Kaj vse vpliva na otrokov spanec in kdaj vemo, da je pripravljen na krajšanje števila počitkov?
Avtor: Vesna Osmanagić / certificirana svetovalka za spanje (Attachment Based Baby and Child Sleep Consultant)
Kdaj je otrok pripravljen na nov počitek?
Količina in pogostost otrokovega spanca nista enaka pri vseh otrocih, je pa za dober spanec vedno potreben spalni pritisk. Če ga ni, otrok ne more zaspati. Spalni pritisk najlažje ponazorimo z baterijo – ta se čez dan prazni in prazni in ko je prazna, se lahko napolni samo s spancem. Dlje je otrok buden, večja je njegova potreba po spanju. Če ne prepoznamo otrokovih znakov utrujenosti – bodisi zgodnjih bodisi poznih, telo sprosti hormon kortizol, ki otroka povsem prebudi. Otrok zaradi povišanega kortziola ne more zaspati, kar vodi v preutrujenost. Zato nima smisla otroka ‘držati’ pokonci, saj bomo imeli z uspavanjem le še večje težave. Odzivajmo se na otroka in mu pomagajmo zaspati, takrat, ko to potrebuje.
Od česa vse je odvisna kakovost spanca?
Na kakovost spanja vpliva veliko dejavnikov: od starosti otroka, njegovega razvoja in spalnega prostora. Več kot bo v njem predmetov, ki zahtevajo njegovo pozornost (recimo vrtiljaki z lučkami in glasbo), težje bo zaspal. Na spanje vpliva tudi temperatura spalnega prostora, trdota jogija, otrokova pižamica. Velik pomen ima tudi temperament otroka, pa stres, ki ga doživlja čez dan (recimo izjokavanje), njegova prehrana ter večerna rutina. Te se je dobro držati že vse od rojstva, saj ponavljajoči se dogodki otroku predstavljo varnost. Toda do spanja ne pride, če otrok nima potrebe po spanju – le ta pa je skozi razvoj različna. Novorojenčki tako v povprečju spijo med 14 in 17 ur, dojenčki med 4. in 7. mesecem nekje med 12 in 15 ur dnevno, malčki med prvim in drugim letom povprečno med 11 in 14 urami, predšolski otroci pa med 10 in 13 ur. Ne glede na to, kako imamo urejene vse zgoraj naštete dejavnike, pa ima močan vpliv tudi zdravstveno stanje otroka – slabšo kvaliteto spanca bodo imeli otroci s priraščenimi jezički, refluksom, alergijami, senzornimi preobčutljivostmi, povišanim mišičnim tonusom, tisti, ki dihajo na usta itd.
Kako pa vedeti, kdaj je dojenček pripravljen, da kak počitek izpusti?
Ključno pri vseh spremembah in prehodih je opazovati otroka. Spremljajte njegove znake utrujenosti in čas uspavanja. Med 4. in 6. mesecem, prav po obdobju spalne regresije, je večina dojenčkov pripravljena na prehod iz 4 na 3 dnevne počitke. Med 6. in 12. mesecem se naravno zgodi prehod iz treh na dva počitka. Šele nekje med 13. in 17. mesecem je večina malčkov pripravljena na samo en dnevni spanec – tako bodo tisti malčki, ki bodo vrtec začeli obiskovati po zaključeni porodniški, kljub enemu spancu v vrtcu potrebovali dva in bodo najbrž zaspali na poti domov. Če vaš malček ta spanec potrebuje, mu ga omogočite vsaj v obliki krajšega dremeža. Spanec je namreč izjemnega pomena za zdravje, imunski sistem pa je ob uvajanju v vrtec zaradi stresa, sprememb in povsem novega okolja že tako na udaru. Z dovolj počitka boste malčku omogočili dovolj regeneracije, kar bo olajšalo uvajanje oziroma zmanjšalo možnosti, da bi otrok neprestano zboleval.
Potreba po zadnjem preostalem dnevnem spancu pri otroku naravno izzveni med 3. in 5. letom. Nekateri otroci ta mejnik dosežejo prej, drugi kasneje. Če vaš otrok spada med tiste, ki spanca ne potrebujejo že okoli 3. leta, se poskusite z vzgojitelji dogovoriti, da ga v spanje ne silijo, ampak mu omogočijo mirno igro v tišini stran od otrok, ki še spijo. Če bo tak otrok moral spati, se bo večerno uspavanje zavleklo pozno v noč, zjutraj pa bo težje vstajal.
Preberi še:
Hormonske spremembe pri bodočih očetih
Po rojstvu so tudi očetje pod vplivom hormonov – tako bolje začutijo potrebo po negi in skrbi za dojenčka.