Ko otrok priveka na svet, je za večino staršev to najlepši trenutek v njihovem življenju. Prepogosto pa so dnevi pred tem in zatem lahko hkrati tudi najbolj naporni. Mahariši ajurveda ima na voljo veliko praktičnih nasvetov, s katerimi lahko mladim mamicam naredimo življenje prijetno in sproščeno, takšno, da bodo resnično lahko uživale v tem tako izpolnjujočem času.
Mahariši ajurveda: Nasveti in prva pomoč za mlade mamice
Ajurveda je najstarejša oblika medicine na zemlji, prvi zapisi o ajurvedi segajo nekaj tisočletij pred rojstvo Kristusa. Je izredno celovit in natančen sistem naravne medicine, ki je lasten vsakemu človeku. Mahariši – modrec in znanstvenik na področju razvoja zavesti – je dejal, da je ajurveda zapis globoko v vsakem od nas. Čeprav izvira iz prostorov stare vedske civilizacije, ki se je nahajala v Indiji in je v tam popolnoma priznan del njihove medicine (npr. v Indiji prakticira ajurvedo 400.000 zdravnikov), pa je to del vsakega človeka, neodvisen od njegovega prepričanja, jezika ali prostora in časa, v katerem živi.
Skrivnosti mahariši ajurvede in o njeni povezavi z žensko v času nosečnosti sta nam zaupala Andrej Majes in Maja Gorišek.
Kako lahko definiramo ajurvedo, da jo čim bolje razumemo?
Ajurveda definira zdravje kot Sama doša, ravnotežje doš. Doše so tri: Vata, Pitta in Kapha, in so globoki in zelo subtilni energijski principi globoko v nas, ki upravljajo z vsemi življenjskimi funkcijami. Če so v ravnotežju, je človek zdrav, če so v neravnotežju – najpogosteje to pomeni, da je katere doše preveč, da je prenakopičena – potem človek zboli.
Sam razvoj bolezni mahariši ajurveda razume drugače kot moderna medicina. Ko ljudje poznamo ajurvedo, lahko neravnotežje doš z opazovanjem skozi razgovor ali z bolj naprednimi tehnikami, kot je branje srčnega utripa, spremljamo že od samega začetka – torej od trenutka, ko se pojavi. Samo neravnotežje doš se v začetnih znakih niti ne kaže kaj dosti, v napredovanju neravnotežja se izkaže kot slabo počutje, to, da človek ni več 100%, ko pa še napreduje in neravnotežje doš nekako zraste do 70-80%, se pojavijo prvi znaki bolezni, ki so izmerljivi in vidni tudi skozi opazovanja ali parametre sodobne medicine. Tako vidimo, da ima ajurveda veliko moč preventivno graditi zdravje, in tukaj leži modrost, ki jo mlade mamice lahko s pridom uporabljajo.
Kako konkretno si lahko torej pomagamo?
VATA DOŠA je odgovorna za vsakršno gibanje, budnost in komunikacijo v telesu. Vata je odgovorna zato, da svet zaznavamo s čutili. Za bitje srca je odgovorna Vata. Kri po žilah poganja Vata. Ko premaknemo roko, je za to odgovorna Vata. Če ne bilo Vate, ne bi dihali, govorili, mislili …
PITTA DOŠA ustvarja toploto in energijo v našem telesu. Odgovorna je za prebavo, presnovo in predstavlja transformacijo v telesu. Pitta skrbi, da se hrana, ki jo zaužijemo, spremeni v naših celicah v energijo. Poleg zgornjega uravnava naša čustva.
KAPHA DOŠA daje našemu telesu obliko in pojavnost. Skrbi za vzdržljivost, moč, čvrstost našega telesa. Uravnava vse tekočine v našem telesu. Kapha predstavlja materialen izraz naše biti, najčistejšega in najbistvenejšega dela našega obstoja.
Katera doša je najpomembnejša za nosečnice in mame?
V današnjem članku bomo dali največ pozornosti Vata doši, saj je tista, ki se najbolj poruši oz. uide iz ravnotežja v času poroda. Vata se namreč poruši zaradi prenapora, ki mu je izpostavljeno telo in naš duh. Mlada mamica se podaja v nov svet, ki je v današnjih časih lep, hkrati poln priložnosti za razvoj in prepogosto za ljudi, ki želijo graditi mlado življenje, neprijazen.
Tako nosečnost prinaša utrujenost, prepogosto zaskrbljenost in depresijo, ki ji je izpostavljena mlada mamica. Dojenčku se v prvih mesecih razvijajo prebavila, kar pogosto prinaša krče in moten spanec, to pa novopečeni mamici le še dodatno poruši Vata došo. To prinaša suhost v telo, ki je osnovna lastnost Vata doše in če je je preveč, potem utrujenost, depresija, težave z dojenjem le še narastejo.
Ne glede na to, ali se znaki težav kažejo v materi ali otroku, ajurveda zdravi vedno najprej mamo, saj je otrok vedno izraz njenega zdravja in počutja. Prenakopičena Vata doše je seveda zgolj eden od dejavnikov, ki so lahko vzrok za težave. Najbolj pogosti znaki prenakopičene Vate so prekinjen in zelo slab, tudi nemiren spanec, lahko postanemo napihnjeni ali zaprti, imamo krče ali bolečine v prebavi ali pri menstruaciji – ta je bolj slabotna, lahko tudi izostane, preveč smo zaskrbljeni, težje sprejemamo odločitve, koža postane suha. Suha lahko postane tudi nožnica, hitro smo utrujeni, tudi mentalno izčrpani. Pomembno je razumeti, da ko enkrat začnemo zniževati prenakopičeno Vata došo, se dobrodejnost takšne akcije kaže pri vseh znakih: prinese nam boljši spanec, manj zaskrbljenosti, boljšo koncentracijo, več energije itn.
Kakšni pa so načini, da “pomirimo” našo došo?
Prvi je zagotovo rutina. Vata je vedno v gibanju, zato jo balansira stabilnost. Rutina je izredno pomembna za uravnoteženo Vata došo. In prav z držanjem rutine imajo ljudje s prenakopičeno Vata došo izredne težave. Pomembno je, da se dogodki dneva skozi teden dogajajo ob istem času. Mahariši ajurveda priporoča, da v svoj vsakdan uvedete:
– Obroke ob istih urah
– Sprehode ob istih urah
– Delo ob istih urah
– Zgodnje spanje pred 22.00 uro
Drugi najpomembnejši je počitek.
Počitek je ključen za pomiritev Vata doše. Ko govorimo o počitku, daje mahariši ajurveda poudarek na zadosten spanec, reden dopust, izogibanje preobremenitvam, da si med delom vzamemo npr. na vsako uro ali dve nekaj minut, ki jih preživimo v počitku ali se na kratko sprehodimo.
Bolj napredne oblike počitka pa so redno izvajanje tehnike transcendentalne meditacije, za katero so znanstvene raziskave pokazale, da prinaša nekajkrat močnejši počitek, kot ga dobimo v času spanja, redno izvajanje telesnih vaj imenovanih joga asane, dihalne tehnike … Končni cilj teh tehnik je dvig odpornosti človeka na vsakdanji stres in dvigovanje zavesti, s čimer naredimo vedno več z manj napora.
Pomembna je tudi masaža telesa – abhyanga
Nič ne pomirja Vata doše tako dobro kot masaža s toplim oljem. Za masažo telesa se največkrat uporablja toplo sezamovo olje. Masaža telesa ali abhyanga, kot jo imenujemo v ajurvedi, je pri pomirjanju Vate zato tako učinkovita, ker se Vata kopiči v naših čutilih tipa (Vata je odgovorna za tip), ki so razporejeni po celotni koži. Zato je nežna masaža z olji, ki so medicinirana z zdravilnimi rastlinami, ki pomirjajo Vata došo, izredno dobrodejna za pomirjanje Vate. Pri Mahariši ajurvedi uporabljamo posebno t. i. VATA olje, ki zelo močno pomirja Vato v telesu. Masaža s takšnim oljem prinaša hitro regeneracijo telesa po porodu ali moč in vzdržljivost pri masaži pred porodom. Masaža in kopel otroka z mandljevim oljem že takoj po porodu je lahko za mamico in otroka izredno dobrodejna in nasploh prijetna izkušnja, kjer se otrok zdravo razvija, hkrati pa se mati in otrok na ta način še posebej intimno zbližata.
Ne pozabite na pitje toplih pijač
Vata došo pomirja toplota in tekočina. Zato mahariši ajurveda poudarja pitje toplih pijač skozi dan, ki je idealno za pomirjanje Vata doše. Če so to pijače kot npr. čaji iz zdravilnih rastlin, ki pomirjajo Vata došo – delujejo pomirjujoče na telo in duha, potem je učinek še velikokrat večji. Najbolj preprost recept je pitje vroče vode – voda naj vre 15 min in naj bo shranjena v termovko. Pijemo jo po požirkih na vsake 30 min. Lahko pa vroči vodi dodamo rastline, ki pomirjajo vata došo npr: ingver, kardamom, klinčki, meta …
Mahariši ajurveda je tako pripravila VATA ČAJ – mešanico zdravilnih rastlin, ki pomirjajo vata došo in pogrejejo telo ter delujejo pomirjujoče. Takšen čaj lahko ljudje, ki imajo težave z Vata došo, uživajo celo leto, najbolj pa se priporoča pitje v zimskih mesecih, ko je Vata močno prenakopičena.
Vata dieta
Grenki okusi – zelena in zeleno-listnata zelenjava (zelena solata, bučke, brokoli …), grenko sadje in trpki okusi ( med, trpko sadje (npr. hruške), trpka zelenjava), pekoči okusi (preveč začinjene jedi, čili, pekoča paprika) in lahka hrana (ječmen, koruza, rdeča leča, proso), zelenjava, ki ustvarja zrak (zrak je lahek) v prebavi (grah, fižol …) povečujejo Vata došo.
Izogibajte se poživilom (kava, coca cola, pravi čaji – zeleni, beli, črni, energijski napitki) in suhi hrani (npr. sendviči) ter presni hrani, saj vse to povečuje Vata došo.
Ob prenakopičeni Vati je najbolj pomembno, da uživamo toplo in sveže pripravljeno hrano. Če nam uspe zaužiti tekočo juho, je še bolje, saj tekoča toplota pomirja Vata došo. Vato došo pomirjajo slani, kisli in sladki okusi, prav tako tudi sladka žita (pira, riž, pšenica, oves), mleko, sladko sadje (češnje, sladke breskve), sladka zelenjava (komarček, šparglji, korenje, pesa), slane in kisle jedi (paradižnik, kislo zelje etc …).
Vendar pozor: za to pravilo obstajajo tudi izjeme in takšna izjema je oslabljen prebavni ogenj. Ob veliki izčrpanosti lahko prebavni ogenj, ki je odgovoren za prebavo, oslabi do te mere, da težje hrane ni sposoben prebaviti- V takšnih primerih je potrebno obiskati usposobljenega svetovalca, terapevta ali zdravnika Mahariši ajurvede.
Izdelki, ki pomirjajo vato
Praksa mahariši ajurvede kaže, da je velikokrat najbolj preprosto začeti uživati ajurvedska prehranska dopolnila, ker ljudje ob izčrpanosti nimajo dovolj moči za spremembo rutine. Takšen preparat za mlade mamice, ki je vsestranski in pomirja vse tri doše ter pomaga pri hitri regeneraciji, je Amrit Kalaš Pasta, narejena iz sadeža amalakija. Amalaki v Indiji zaradi svojih zelo negujočih lastnosti velja za dharti – mati dojiljo. Drug takšen izdelek je Vata balance – Brez skrbi, ki zelo učinkovito pomirja Vata došo. Mahariši ajurveda ima na voljo celoten spekter izdelkov zelene barve – t.i. Vata izdelkov, ki pomirjajo Vato v telesu. Za uživanje so primerni Vata čaj in Vata začimbe, od aroma olj Vata aroma olje, za kožo je na voljo Vata kozmetika.
O predavateljici
Marina P. Frangež
Marina P. Frangež je porodna spremljevalka, svetovalka za dojenje, ustvarjalka blazin za nosečnost in dojenje Ziza ter soustanoviteljica spletne šole za starše. Je pobudnica podporne skupine Dojiva se in začetnica istoimenskega festivala, kjer podpira mame in svetuje o dojenju. Zaupa v ženske, spoštuje njihove želje in je prepričana, da je spočetje rojstvo otroka, porod pa rojstvo mame. Verjame, da je porodna moč izvir materinstva in da ima vsaka ženska pravico do lepega poroda.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.