Mama čuti svojega dojenčka
Mama prepozna svojega novorojenčka po vonju in otipu
Če takoj po rojstvu dojenček ostane v tesnem kožnem stiku s svojo mamo vsaj eno uro ali bolje več, obstaja 70% možnosti, da bo mama zmogla med mnogimi drugimi dojenčki prepoznati svojega. Prepoznati po vonju. In prepoznati po občutku, po otipu hrbtne strani dlani ali lica. In tudi očetje imajo to sposobnost. Svojega otroka lahko prepoznajo po otipu njegovih dlani.
Svojega otroka nosimo na levi strani s posebnim razlogom
To obnašanje je poznano že dolgo in ni značilno le za človeka in opice, pač pa je razširjeno v živalskem kraljestvu. Naredite preizkus. Vzemite v naročje svojega dojenčka in bodite pozorni, na katero stran telesa si ga prislonite. Če ste kot 83% desničarskih ali 78% levičarskih mam, si boste otroka dvignile k levi strani telesa. K srčni strani, kjer je vaš srčni utrip.
Čeprav se tega ne zavedamo, nas prvobitni del naših možganov programira k temu, da držimo naše otroke blizu našega srca in blizu njegovega ritma, ki je zapisan v dojenčkovih možganih. Še več – naša leva roka, ki je blizu srca, je toplejša. To nagnjenje k držanju dojenčka na svoji levi strani ni samo materinski občutek.
Novorojenčki imajo izrazito potrebo po tem, da so k našemu telesu prislonjeni s svojo desno stranjo. Ne le zaradi materinega bitja srca – desna stran telesa pri dojenčku je boljša za prebavo. Ko so prislonjeni k nam s svojo desno stranjo telesa, jim to pomaga nevtralizirati želodčno kislino in jih pomirja.
Nekatere zadnje hipoteze povezujejo nošenje dojenčka na svoji levi strani z delovanjem možganov.
Leva stran obraza je bolj izrazna
Znano je, da levo stran našega telesa nadzoruje desna možganska polovica, ki je hkrati tudi čustvena in intuitivna stran možganov ter odgovorna za prepoznavanje obrazov, prostorsko zaznavanje, pozornost in spomin. Zato je leva stran materinega obraza tista, ki bolj izraža čustva. Ko dojenčki strmijo v mamin obraz z njene leve strani, lažje prepoznajo čustvene znake, ki se izražajo na materinem obrazu. Hkrati pa sta materino levo oko in uho bolj uglašena s čustvenimi spremembami, ki jih doživlja dojenček. »Če ni očesnega stika, se pri dojenčku desna možganska polovica, ki je odgovorna tudi za socialne interakcije, ne aktivira,« pojasnjuje dr. Yegor Malashichev.
Z drugimi besedami – dojenček tako vidi čustveno bolj izrazno stran svoje mame, mama pa je s tem, ko dojenčku kaže njemu »ljubšo« stran, bolje pripravljena prepoznati dojenčkove potrebe.
Vir: Laterization of mother-infant interactions in a diverse range of mamal species (Karenina et al.)
Renata Kocbek Mikložič
Sem mama dvema otrokoma, ki me bogatita v ljubezni, potrpežljivosti in smehu. Sem učiteljica masaže za dojenčke in z veliko predanostjo učim starše dojenčkov starodavno umetnost povezovanja in dotika – našega prvega jezika. Veselim se vsakega novega rojstva in svežega deteca. Rada pomagam mamam, ki jih pestijo težave pri dojenju. Z masažo dojenčka in njenimi koristmi želim spoznati starše, da to krasno darilo predajo svojemu otroku in z njim gradijo ljubeč, varen in zaupanja vreden odnos.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.