Masaža dojenčka
Koža – izjemno pomemben organ
Koža objema celotno naše telo. Je organ, ki se v maternici razvije prvi. Koža je naša najbolj učinkovita zaščita in preko nje poteka izmenjava. Poleg možganov je koža najpomembnejši organski sistem v telesu. Čutilo za dotik, povezano neposredno s kožo, je vir naših občutkov in hkrati prvo čutilo, ki se razvije pri zarodku v maternici. Dotik je torej dojenčkov prvi jezik.
Prav z dotikom novorojenčki spoznavajo svet okoli sebe, zato je še toliko bolj pomembno, da se čutilo za dotik popolnoma razvije do otrokovega rojstva.
Masaža v njegovem prvem oceanu – maternici
Maternica je varen, idealen ocean, ki nudi vse, kar rastoče in razvijajoče se dete potrebuje. Nikoli ne občuti žeje ali lakote, breztežnost razbremenjuje njegov organizem. Giba in ziba se v plodovnici, ki je idealne, konstantne temperature. In – zelo pomembno – zagotovljen ima neprekinjen dotik sten maternice, kadarkoli se on ali mama premakneta. In dete se v maternici giba skoraj neprekinjeno. Njegova koža je torej praktično ves čas stimulirana skozi dotikanje in božanje sten maternice.
Rojstvo je masaža
Najintenzivnejša in najmočnejša masaža dojenčkov, ki jo bodo doživeli v svojem življenju, je prav rojstvo po naravni poti. Med procesom rojevanja maternica s popadki stiska in potiska otroka po ozki porodni poti. Rojevajoče dete je tako intenzivno premasirano od glave do pet. Njegove mišice so močno pregnetene. Njegova koža prejme ogromno dražljajev. S tem se stimulira njegov periferni živčni sistem in najpomembnejši organi z namenom pripraviti se za življenje zunaj maternice.
Tudi po porodu dojenčki potrebujejo konstanten dotik, da lahko rastejo in se razvijajo. Z nadaljevanjem masaže dojenčka in pozitivnega in spoštljivega dotika po njegovem rojstvu sledimo naravnemu načinu krepitve dojenčkove odpornosti.
Če je bil vaš dojenček rojen s carskim rezom, je še toliko bolj pomembno in potrebno, da mu nudite masažo po rojstvu, kajti med rojevanjem je ni bil deležen.
Kaj pa po rojstvu?
Takoj po rojstvu se vse idealne razmere nenadoma spremenijo. Ni več varnega, zamolklo tihega in prijetno zatemnjenega, mehkega objema hranljive maternice. Zunanji svet, poln izzivov, je naenkrat novorojenčkova realnost. Močna svetloba, hrup, težnost, mraz, vročina, prvi vdih, ki se zareže v pljuča. Novorojenček takoj potrebuje mamino ljubeče, varno naročje. Njen ravno prav topel prsni koš in dojko, ki vabi z mlezivom. Ko se prekine popkovnica, je ločitev od maternice dokončna.
Kljub vsem velikanskim spremembam, ki se zgodijo po velikem Prehodu, lahko novorojenemu otroku nudimo občutek varnosti. Z ljubečim dotikom, objemom, nošenjem, s stikom kože na kožo se lahko zelo približamo razmeram, ki jih je otrok doživljal v maternici in ga pomirjajo. S tem ga ne oropamo za nujne sestavine rasti in razvoja.
Dotik, toplota, zibanje, božanje, nošenje, telesni stik so osnovne fiziološke POTREBE vsakega dojenčka. To ni nekaj, kar bi bilo označeno kot razkošje, to je osnova! Dojenček poleg dojenja, dnevne nege in oskrbe za svoje preživetje in normalen razvoj nujno potrebuje ljubečo pozornost in nežen dotik svojih staršev. In to skozi vseh 24 ur v dnevu – tudi ponoči.
Komunikacija, povezovanje, sproščanje, zabava
Masaža dojenčka je poseben čas, saj ga osredotočeno preživimo z njim. Takrat smo tukaj in zdaj in takrat smo svojemu dojenčku zelo blizu. S pozitivnim dotikom mu sporočamo ljubezen, varnost, zaupanje, spoštovanje. Z opazovanjem dojenčka in njegovih odzivov, se skozi masažo naučimo razumeti njegovo telesno govorico in kaj nam sporoča. Pomirimo ali potolažimo ga, kadar to potrebuje. Masaža dojenčka je priložnost za posebne objeme, petje pesmic, za igro. Je čas povezovanja in postavljanje temeljev ljubečega odnosa za vse življenje.
Lajšanje zdravstvenih težav in krepitev imunskega sistema
Dojenček pride na ta svet precej nerazvit. Tako se nemalokrat pojavljajo kolike, plini, ujeti v črevesje. Jok, ob koncu dneva, ko je še vedno razvijajoči se živčni sistem dojenčka preobremenjen od celodnevnega dogajanja in aktivnosti. Masaža pomaga nerazvitemu organizmu, da lažje in hitreje dozoreva. Tako dojenčku prihranimo kolike, krče, napenjanje, jok zaradi preobremenjenosti. Pozneje pa mu lajšamo skelenje dlesni, ko pride čas izraščanja zob.
Dojenčki naj ne bodo lačni dotikov
Deborah Jackson, avtorica številnih knjig, v eni izmed njih zapisala: »Roditi se v zmeden svet s preprostimi, prvobitnimi potrebami, po izpolnitvi katerih hrepeni sleherni dojenček, ni enostavno. Zanemarjanje potreb kože po človeškem dotiku škoduje zdravju in dobremu počutju dojenčka, otroka, človeka katerekoli starosti. Mati narava je poskrbela, da so dojenčki fizično privlačni in da čutimo potrebo po tem, da jih varujemo in ščitimo. Dojenčkova mehka koža nas kar kliče, da jo božamo in poljubljamo. Ko dojenček joče, običajno kliče po naročju ljubljene osebe«.
Dojenček raste z dotikom
Dotik je, predvsem za dojenčka, tako nujen kot hrana. Brez dotika, pa čeprav dobro prehranjen in dovolj toplo oblečen, ne more preživeti. (Kako dotik vpliva na novorojenčka). Dojenček, ki ga redno masiramo, bolje pridobiva na teži.
Tako kot želodček potrebuje materino mleko, da se dojenček razvija in raste, tako njegov največji organ – koža – potrebuje telesni dotik.
Podarimo svojim dojenčkom in otrokom veliko njega, vsak dan, čim večkrat v dnevu. Da bodo lahko cveteli. In rasli z dotikom.
Renata Kocbek Mikložič
Sem mama dvema otrokoma, ki me bogatita v ljubezni, potrpežljivosti in smehu. Sem učiteljica masaže za dojenčke in z veliko predanostjo učim starše dojenčkov starodavno umetnost povezovanja in dotika – našega prvega jezika. Veselim se vsakega novega rojstva in svežega deteca. Rada pomagam mamam, ki jih pestijo težave pri dojenju. Z masažo dojenčka in njenimi koristmi želim spoznati starše, da to krasno darilo predajo svojemu otroku in z njim gradijo ljubeč, varen in zaupanja vreden odnos.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.