Nosite svoje otroke
Nošenje otrok je imenitno, a mora biti tudi varno
Nošenje otrok (angl. babywearing) je gnezdenje z novorojenčkom, ki ga ponesemo v svet, je skrb za starejšega otroka, je način cartanja, kjer se starševo in otrokovo srce dotikata, je način povezovanja ter omogoča, da imamo proste roke. Poleg vseh teh prijetnih besed pomaga tudi pri boljšem izpostavljanju dojenja, pri zmanjšanju otrokovega joka in pri znižanju možnosti za poporodno depresijo.
Otroke lahko nosimo v različnih tipih nosilk. Vsaka nosilka (krovni pojem angl. sling) ima svoje najboljše spektre uporabe:
Elastičen trak je dolga elastična tkanina, ki jo s troslojno vezavo uporabljamo največkrat z novorojenčki. Z elastičnim trakom nosimo otroka le spredaj in obrnjenega proti sebi. Kasneje, ko je težji postane, elastičen trak neudoben, saj se zaradi teže otroka material posede in otrok hitro ni več na dosegu poljuba.
Tkan trak pokriva širok nabor možnosti, omogoča nošenje spredaj, na boku in na hrbtu. Ko je pravilno nameščen in zategnjen, otroku vedno nudi ergonomski položaj za katerokoli dvojico nosač – otrok. Z različnimi vezavami je primeren tako za novorojenčke kot za večje in težje otroke.
Mehka strukturirana nosilka je na videz najenostavnejša, sestoji iz panela, pasu za spenjanje okrog bokov in dvema naramnicama, ki sta med seboj speti z dodatno sponko. Nosilke omogočajo nošenje spredaj, zadaj, nekatere tudi na boku. Pri nošenju v nosilki morata biti občutek in podpora ista kot v traku.
Pravila varnega nošenja
Občutki med nošenjem v pravilno nameščenem traku ali nosilki so lahko prečudoviti, vendar je pomembno, da nosimo varno.
Dojenčki morajo med nošenjem enostavno dihati, predvsem pri najmlajših je treba paziti, da brada ne pade na prsni koš in s tem zaustavi dihalne poti. Nosilka ali trak mora otroka podpirati po celotni hrbtenici in obenem biti dovolj zategnjena, da je njegov prsni koš naslonjen na našega in mu onemogoča, da se zvije v klobčič. Glava novorojenčkov je težka, zato mora nosilka zagotavljati tudi ustrezno podporo za vrat, dokler je sami ne držijo dovolj suvereno. Roke otroka naj bodo v bližini ust (npr. kot za sesanje palca) in ne ujete v notranjosti nosilke ali traku.
2. Pozicija celotnega telesa
Za varno nošenje in proste dihalne poti morajo biti usklajeni vsi deli telesa. Zgornji del otrokovega telesa mora nosilka podpirati k prsnemu košu starša, da se sam ne zvije v obliko žoge. Pravilno nameščena nosilka ali trak otroku omogoča podporo od enega do drugega kolena. Širok spodnji del nosilke nudi otroku podporo, ki jo lahko primerjamo sedenju v viseči mreži. Če pogledamo s sprednje strani, morajo biti kolena višja od ritke, da tvorijo obliko črke M. M pozicija nog in rotacija medenice pripomorejo k boljši podpori otrokove hrbtenice kot tudi k večjemu otrokovemu udobju med samim nošenjem. Vrat mora biti podprt, da onemogoča zvračanje glave nazaj. S tetra pleničko, zvito v rolico, ki jo zataknemo v zgornji rob traku, odlično podpremo vrat.
3. Udobje
Udobje je šele na tretjem mestu. Starši praviloma raje nosimo pravilno in varno nameščenega otroka in je nam neudobno kot obratno. Nošenje postane prava pravljica, ko so vsi zgoraj navedeni kriteriji zadovoljeni in je nosilka udobno nameščena tudi za starše. Ni vsaka nosilka primerna za vsako dvojico: otroka in nosača.
Nošenje otrok je zelo nalezljivo in pripomore k boljšemu počutju mame, boljši povezanosti med nosačem in otrokom. Da boste nosili varno, udobno in boste lahko izbrali najboljšo nosilko za vaju, se pred izbiro in uporabo posvetujete s svetovalko za nošenje.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.