Nosite svojega otroka?
Urška Repnik
Devet mesecev so bili eno z mamo, zato se sami, odloženi v hladni zibelki, mnogi otroci ne počutijo prijetno. V nosilki lahko tako nosimo in uspavamo dojenčke, ki veliko jokajo in želijo biti neprestano na rokah – s tem jim namreč nudimo prepotreben občutek povezanosti in varnosti – hkrati pa imamo proste roke za vsakdanja opravila ali starejše otroke.
Pri zdravih novorojenčkih brez razvojnih posebnosti lahko z nošenjem pričnemo takoj, ni pa vseeno, katero nosilko uporabljamo in v kakšnem položaju nosimo otroka. Prav tako je pomembno najti dobro ravnovesje in poleg bližine skozi nošenje otroku omogočiti izkušnje raziskovanja lastnega telesa, ki jih najlažje pridobi s prostim gibanjem (ne pa v ležalnikih, stajicah in hojicah), mi pa mu lahko pri tem pomagamo tudi s pravilnim babyhandlingom. Če ima vaš otrok razvojne specifike (ekstenzijski vzorci), se pred nošenjem in izbiro nosilke posvetuje s strokovnjaki (certificiratne svetovalke za nošenje, razvojne ambulante).
Kako nositi?
Položaj mora biti ergonomski, vse nosilke na trgu niso take in ne omogočajo vse primerne opore za otrokovo telo. Pravilen položaj otroka je pokončen, če je otrok v nosilki skrčen, dihalne poti morda niso povsem proste.
Nosilka mora podpirati otroka od kolena do kolena, pri čemer naj bo ritka nižje od njih. V nosilkah, ki podpirajo samo ritko oziroma medenico, prihaja do pritiska na otrokove nogice, s tem pa je lahko oviran tudi pretok krvi. Tudi samostojna svetovalka za nošenje otrok, Mica Škoberne, opozarja, da je pri nošenju pomembno, da se otrok lahko z razširjenimi in navzgor pokrčenimi nogami opre ob telo tistega, ki nosi. Hrbtenica je tako pri pravilnem končnem položaju ukrivljena v črko C. Otrok naj bo nameščen tako, da bo dovolj tesno ob telesu in tako visoko, da ga bomo z lahkoto poljubili na čelo. Nosilka je pravilno nameščena takrat, ko nas ob uporabi nič ne veže in ne boli hrbet. Nošenje mora biti prijetno za oba.
Res je zelo pomembno, da otroka ne nosimo s pogledom naprej. V tem položaju hrbtenica ni v ustreznem položaju in takšno nošenje je za otrokov razvoj škodljivo!
Kaj pa Ergo 360?
V Sloveniji je v porastu uporaba nosilke Ergo 360. Blagovna znamka Ergo ima sicer ustrezne in ergonomske nosilke, a to za model 360 ne velja. Tudi sam proizvajalec v navodilih za uporabo opozarja, da je nošenje s pogledom naprej priporočljivo največ 30 minut na dan. V praksi to pomeni, da pri tej nosilki skoraj tretjino cene stane atribut, ki je neprimeren in za otrokov razvoj nevaren. Starši se zanjo pogosto odločijo, ker so otroci radovedni in želijo opazovati okolico. A številni strokovnjaki opozarjajo, da je tak način nošenja škodljiv in fizično za otroka tudi naporen. Otroku noge bingljajo navzdol, sam je pa v nenaravnem položaju, ker je nagnjen naprej – in je torej brez opore zadaj in spredaj (kamor je naslonjen zaradi lastne teže). V takem položaju je otrok brez opore za glavo, hkrati lahko čuti močnejši pritisk na mednožje. Tudi hrbtenica je v neustreznem položaju. Ne glede na to – nošenje, ko gleda otrok proti mami, je tudi v tej nosilki primerno in ergonomsko.
Kakšno nosilko kupiti?
Med ergonomsko ustreznimi pripomočki za novorojenčke lahko izbiramo med tkanimi trakovi, elastičnimi trakovi in strukturiranimi nosilkami, ki imajo vstavek za novorojenčke. Ko je otrok večji, nastavek odstranimo in nosilka je uporabna tja do 20 kilogramov in to je pri mnogih starših odločilni razlog, da se odločijo prav za take nosilke: pa vendar je vredno premisliti, ali se ne bi bolj splačalo najprej kupiti kak (rabljen in cenovno ugodnejši) elastični ali tkan trak, kasneje pa bi prešli na strukturirano nosilko. Uporabnice, ki že imajo izkušnjo z nošenjem v trakovih, namreč pogosto povedo, da čeravno je nošenje majhnega dojenčka v strukturirani nosilki z vložkom za novorojenčka fiziološko ustrezno, se občutka ne da primerjati in da “to enostavno ni to”.
Na pomoč pri izbiri nosilke in zavezovanju oz. uporabi nam lahko priskočijo svetovalke za nošenje. Nosilke si lahko izposodimo ali kupimo. Nekatere nosilke so primerne za nošenje večjih otrok (na primer Tula, Isara). Veliko otrok v nošenju uživa tudi še takrat, ko jih po svetu že nosijo njihove nožice in če izberemo ustrezno oblikovano nosilko, bo tudi nošenje 20kg težkega otroka povsem prijetno in sproščeno.
Urška Repnik
Sem svetovalka za dojenje in poporodna doula – mame s težavami z dojenjem obiščem na domu širom Slovenije. Izvajam delavnice ABC dojenja – pripravo nosečnic na dojenje, Uvajanje hrane ter predavam tudi online na veva.si. Po rojstvu prvega otroka sem imela velike težave z dojenjem, ki sem jih (s pomočjo svetovalke za dojenje) uspešno premagala, po obeh porodih tudi poporodno depresijo. Sem ena od ustanoviteljic spletne šole za starše, z Marino P. Frangež tudi vodja festivala Dojiva se, predvsem pa žena in mama, ki s tem poklicem živi tudi svoje poslanstvo.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.