Kaj bi napisala sebi noseči, za nazaj?
Kaj bi napisala sebi noseči, za nazaj?
Draga moja, čestitam ti za novega otroka. Si v izredno pomembnem in prelomnem obdobju svojega življenja. Tega se sedaj še ne zavedaš v polnosti, ampak morda je celo bolje tako.
1. Na začetku naj ti povem: tvoje telo v tem trenutku opravlja izredno pomembno nalogo. V naši družbi se tega čisto premalo zavedamo. Novo bitje ustvarjaš! Ne, ne moreš biti enako produktivna kot prej, ne, ne gre več opraviti 10 stvari na dan. Zdaj jih boš morda zmogla le 5. Kak dan še to ne. Ja, mogoče ti bo slabo, ampak hej, tvoji notranji organi se umikajo dojenčku. Ja, zmanjkalo ti bo energije, ampak – saj kreiraš novo bitje! Zdaj si noseča, ne pričakuj od sebe, da delaš enako. Ker delaš drugo in drugače.
2. Nikoli ne boš dobila nazaj svojega telesa pred porodom. Tako kot nikoli več ne boš imela kože kot pubertetnica, ker si se vmes postarala, pika. Zakaj pričakuješ nazaj nekaj, kar je minilo? Za začetek se sprejmi v vseh strijah in oblinah, ki ti jih prinese nosečnost. Ja, seveda boš lahko shujšala, in ja, tudi “spodaj” boš zopet normalna. Ampak ne prehitevaj. Telo potrebuje svoj čas. Ne nasedaj IG popolnim fotkam. Vse ženske imamo po porodu trebuh, kot da je kdo še kak teden not, in vse smo mehke in vse potrebujemo svoj čas.
3. Veliko sprememb bo tudi v vajinem odnosu, če jih že ni. Otrok na polno meče na plano prtljago vajinih osnovnih družin. In oba jo imata, ne en ne drug ni popoln. Dinamika se spremeni z vsakim naslednjim dojenčkom, na nobeno se ne moreš zares pripraviti, ker ne veš, kaj te čaka. V taisti vrtinec sprememb bo potegnilo tudi tvojega dragega in tudi zanj bo vsakič znova vse prvič. Ne pričakuj preveč od vaju, začetki so vedno težki in naporni.
4. Veseli se poroda. Zares – veseli se ga. To je čas, ko lahko spoznaš, kako močna si. Seveda bo težko in najbrž bo bolelo in ko bo bolelo najbolj, si tik pred tem, da spoznaš svojega otroka. Takrat ko misliš, da ne zmoreš več, zmoreš še malo. In bolečina ni močnejša kot ti, ker popadki so ~ ti.
5. Ne upiraj se bolečini. Zares se ji ne upiraj. Ker to ni trenutek, ko moraš bolečino odmisliti – potem bo bolelo še bolj. Vsak popadek je val, ki te nosi bliže svojemu otroku in sprejmi vsakega posebej. Ne ukvarjaj se s tem, koliko jih še pride in kako dolgo bo še trajalo, ker ne veš, ker nihče ne ve. Vse, kar imaš, je ta sedanji trenutek in v vsakem trenutku se lahko odločiš, kako boš popadke sprejela in kako boš dihala med njimi.
6. Pleši, gibaj se. Tvoje telo je namenjeno gibanju, ne ležanju. Otroček se rojeva v smeri črke J, gravitacija mu bo pomagala pri nameščanju v pravo pozicijo, pri potovanju navzdol. Znaš plesat, verjemi – tudi če se ti je doslej zdelo, da nimaš ritma. Poslušaj svoje telo. V vsakem trenutku poroda poslušaj svoje telo.
7. Dovoli si biti glasna. Babice so tega navajene. Naj te ne bo sram, ne zadržuj svojega glasu. Dovoli, da te porod prevzame in z glasom pomagaj otročku ven. Vsaj tokrat odmisli skrbi o tem, kako boš izpadla, kaj bodo drugi rekli in kaj si bodo mislili, če zakričiš ali če globoko brundaš in rjoveš.
8. Po porodu počivaj. Ljubi bog, prosim, počivaj! Kam se ti mudi?
9. Poslušaj sebe, ko gre za dojenje, in ne glej na uro. Ne odmerjaj otroku časa na dojki in ne razmišljaj o tem, da bi zdaj že moral biti sit in spati v svoji posteljici. Temu otroku si ves svet! Ta tvoj dojenček se prve tedne sploh ne zaveda, da ga ni več v tebi. In tvojemu otroku se je pravkar spremenilo življenje. Vso svoje življenje je bil v porodnišnici – danes pa je v enem samem dnevu toliko novega: prvič oblačenje v oblačila, ki drugače dišijo, prvič jajčka, prvič vožnja z avtomobilom, stanovanje, ki mu je povsem tuje, vonji, ki jih ne pozna. Vse je čisto novo. Edino, kar zares pozna, je njegova Mama. Zato se te bo držal. In drži ga tudi ti pri sebi, menjuj dojki in bodi z njim, da ugotovi, da je na varnem, da je tu pravzaprav Doma.
Najpomembnejšega dogodka vajinega življenja
nikar ne prepuščajta naključju!
Prijavita se v najboljšo šolo za starše:
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.