Manj kot petina slovenskih nosečnic poje dovolj hrane, bogate z omega3 maščobnimi kislinami.
Manj kot petina slovenskih nosečnic poje dovolj hrane, bogate z omega3 maščobnimi kislinami.
Pomembno za razvoj možganov
Možgani se v zadnjem trimesečju nosečnosti intenzivno razvijajo. Do šestega leta starosti se povečajo kar za štirikrat in dosežejo 90 odstotkov velikosti odraslega človeka. Večino maščobnega dela možganov tvori nenasičena maščobna kislina DHK (dokozaheksaenojska kislina). Ta v majhnem deležu nastaja v telesu iz alfalinolenske kisline, ki v telo pride s hrano. To kislino dobimo z rastlinsko hrano, v največji meri v lanenih semenih, medtem ko njen končni produkt – DHK, najdemo samo v ribjih oljih severnih rib in nekaterih algah.
DHK je strukturna sestavina možganov in celičnih membran. Iz nje nastaja cela vrsta protivnetnih sestavin, skrbi pa tudi za »pretočnost« informacij v možganih oziroma za komunikacijo med živčnimi celicami. Ker je v telesu nastane zelo malo, jo moramo vnašati s hrano bodisi kot predstopnjo iz rastlin, ki se slabše uporabi, bodisi kot končni produkt, DHK.
Nosečnice in doječe mamice slabo preskrbljene z DHK
Podatki, ki jih je zbral slovenski raziskovalec, so pokazali, da s hrano vnese dovolj DHK le 12 odstotkov slovenskih nosečnic in 16 odstotkov doječih mamic. Verjetno temu botruje tudi ozaveščenost o onesnaženosti rib ali preprosto dejstvo, da mastne severnomorske ribe pri nas niso tako priljubljene. Zavedanje o pomenu omega 3 je žal majhno, saj je hrano z njimi dopolnjevala le peščica nosečnic oziroma doječih mamic. Priporočilo evropskih smernic za minimalni vnos DHK med nosečnostjo je 200 mg. Po nekaterih drugih priporočilih (Klinična prehrana v nosečnosti, Medicinska fakulteta Ljubljana) pa celo 300 mg dnevno.
Manjše tveganje za prezgodnji porod
Na svetovni ravni se eden od desetih otrok rodi prekmalu, pred 37. tednom nosečnosti. Zahvaljujoč dobri oskrbi večina teh otrok preživi, tveganje za različne zdravstvene težave pa se med odraščanjem povečuje. V zgodnjem obdobju so pogostejši slabši refleksi in motnje dihanja, v času odraščanja pa motnje v razvoju, težje učenje, težave z vidom in dihali. V Združenih državah Amerike se predčasno rodi večji odstotek otrok kot v drugih razvitih deželah. Američanke v povprečju dnevno zaužijejo samo 60 mg DHK. Premajhna zastopanost te maščobe v gladkih mišicah maternice povzroči, da so bolj aktivne in nagnjene h krčenju. V raziskavi v Kansasu so dokazali, da DHK pomembno vpliva na podaljšanje nosečnosti. Pri nosečnicah, ki so jemale 600 mg DHK na dan, se je nosečnost podaljšala kar za nekaj dni.
Koristi omega 3 DHK za razvoj oči
V očesni mrežnici, v predelu, kjer nastaja središčni vid, se svetlobna energija pretvarja v električne signale. Do neke mere je proces podoben sončnim celicam. Pomembna sestavina plasti, v katerih potekajo ti procesi, je DHK, ki je strukturna maščobna kislina in omogoča, da vidimo ostro.
DHK vpliva na bistrost in koncentracijo
DHK je glavna sestavina maščobe možganskih ovojnic in možganskih stikal – sinaps. Njihovo vlogo v možganih dokazujejo številne raziskave, med njimi je tudi nekaj kakovostnih. V njih so dokazali, da so otroci mater, ki so v zadnjem trimestru uživale 400 mg DHK na dan, bolj osredotočeni in lahko dlje časa ohranjajo pozornost.
Koristi večkrat nenasičenih maščob omega 3 so opisane v številnih znanstvenih raziskavah in jih je potrdila celo Evropska agencija za prehrano. So pomembno protivnetno hranilo, ki dobrodejno za zdravje membran srca, živčevja in vida tudi zunaj nežnega obdobja.
Najpomembnejšega dogodka vajinega življenja
nikar ne prepuščajta naključju!
Prijavita se v najboljšo šolo za starše:
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.