Popkovina in njeni vplivi

Od začetka nosečnosti otroci kar 9 mesecev preživijo v čudežnem ženskem organu, maternici. Z mamo so povezani na več različnih načinov. Fizično otroka in mamo povezuje popkovina, ki je povezava med plodom in posteljico. Popkovina izgleda kot vrv in je sestavljena iz večih žil, ki poskrbijo, da dojenček dobi kisik in hrano. Preko popkovine se prenašajo vsi minerali, vitamini, toksini, substance in tudi stres. Vpliv popkovine je definiran z občutkom, ki ga otrok dobi preko krvi, ki skozi veno pride do njega. Vplivi, ki se prenašajo med mamo in otrokom, so lahko različni.

Avtor: Nana Krošel / holistična svetovalka za celostno zdravje žensk in otrok, kranio-sakralna terapevtka ter izvajalka metode Integrative baby therapy

Rezanje popkovine

O vplivu rezanja popkovine po porodu na fizično telo novorojenčka lahko najdemo mnogo informacij. Študije so namreč pokazale, da je to pomembno z vidika pretoka krvi pri dojenčku. Vsaj nekaj minut traja, da se vsa kri iz popkovine oz. iz posteljice izčrpa do otroka. To je za dojenčka izjemnega pomena, kajti v nasprotnem primeru se mu velik del njegove krvi prikrajša. Posledično je lahko zaradi tega po porodu zelo utrujen, ogromno spi, se težje doji ipd. Nekatere porodnišnice v Sloveniji so že spremenile način rezanja popkovine in v določenih porodnišnicah s prerezom popkovine počakajo vsaj nekaj minut.

Hitro rezanje popkovine za novorojenčka predstavlja šok. Šok je prenesen skozi prebavni sistem v spodnji predel hrbta, do medenice in gor v predel trupa. Šok je lahko zadržan tudi znotraj sklepov. Posledice tega se lahko kažejo v prebavnih težavah, kolikah, zvijanju nazaj ali polivanju. Vpliva pa lahko tudi na čustveno odzivanje dojenčka – recimo težave s fizično ločitvijo od mame, ko se otrok ne želi “odlepiti” od mame, je lahko posledica prezgodnjega rezanja popkovine. Kajti tranzicija v neodvisnost (ki jo predstavlja rezanje popkovine), preden je otrok pripravljen, je za dojenčka šok in ta travma se lahko podoživi vsakič ob ločitvi. Dojenčkov prvi vtis zunanjega sveta je pomemben odtis, ki močno vpliva na to, kako kasneje doživlja in izkuša svoje življenje. 

Prenatalni vpliv popkovine

Poleg rezanja popkovine po porodu ima popkovina veliko vlogo vse od časa spočetja dalje. Prenatalni vplivi popkovine so lahko pozitivni ali negativni. Toksini iz okolja oz. vse, kar vdihavamo, zdravila in vsakodnevne droge – cigareti, kofein, alkohol, aditivi v hrani, težke kovine iz vode, iz cepiv in iz zalivk v zobeh –, lahko negativno vplivajo na plod, medtem ko okolje, ki mu je mama čustveno izpostavljena, lahko vpliva pozitivno ali negativno. 

Kaj to pomeni?

Občutki mame, še posebej občutki o nosečnosti, o odnosu s partnerjem, starši, drugimi rojenci, občutki o sebi, samopodobi, finančne skrbi, se preko nevropeptidov in energijskih povezav prenesejo na plod. V kolikor so ti občutki pozitivni, otrok dobi vtis  oz. sporočilo, da je dobrodošel in varen v svetu. V kolikor pa mama v času nosečnosti ni zmožna poskrbeti zase v čustvenem smislu in je izpostavljena težkim odnosom in velikemu stresu, lahko otrok dobi občutek, da on ni pomemben. Plod je sicer zelo odporen, zato se lahko morebitnih negativnih občutkov hitro znebi, težava nastane, če je negativnim občutkom podvržen ves čas. Zato je pomembno, da v nosečnosti poskrbimo zase, tako fizično kot tudi psihično.

Prvi vdih

V maternici je dojenček popolnoma odvisen od mame, v trenutku, ko maternico zapusti, pa se mora prilagoditi in vzpostaviti prvi vdih. Ko je dojenček zunaj, se dotok kisika s strani mame prekine, še naprej pa preko popkovine poteka cirkulacija krvi, s čimer se stimulira možganski center, ki je odgovoren za avtonomne funkcije, kot sta dihanje in kontrakcija žil. Pomembno je, da je prvi vdih močan, da se lahko pljuča razširijo, prsni koš pa odpre do polnosti.

S prvim vdihom se stimulira celotno telo, zato da je novorojenčku omogočeno sprostiti sile oz. napetosti , ki so nastale pri rojevanju skozi porodni kanal. V kolikor je porod pospešen, so uporabljeni fizični prijemi, ki otroku pomagajo na svet (pritisk na fundus, vakuum), če je popkovina prerezana takoj po rojstvu ali pa če je porod izredno hiter, je lahko prvi vdih šibek, zaradi česar se  lahko v prihodnosti pojavijo  tudi težave z dihali.

Vžig

V biodinamični kranio-sakralni terapiji se je razvil koncept vžiga. In eden od vžigov se zgodi ob rojstvu. V trenutku vžiga se življenjska sila prižge in potisne telesne tekočine. Še posebej je tukaj pomemben likvor oz. cerebrospinalna tekočina, ki obdaja naše možgane in hrbtenjačo. Če se cerebrospinalna tekočina lahko v polnosti razporedi po sistemu, se v telesu aktivirajo samoregulacijske sile, ki omogočajo, da se lahko novorojenček razvija v vseh svojih potencialih. V kolikor se to ne zgodi, se lahko pojavijo težave na področju senzorike, motorike…

Proces vžiga je lahko zaviran zaradi več stvari zaradi porodne travme, kjer se mama ne počuti podprto ali pa kjer so uporabljene sile, da otrok pride na svet, s prehitrim rezanjem popkovine (kjer se zgodi t. i. šok popka) ali zaradi vpliva protibolečinskih sredstev. Začetni simptomi, ki nakazujejo, da je bil ta vžig prekinjen, so lahko: utrujen novorojenček, ki težko sesa, lahko je tudi zaspanček, ima težave s »krčki« ali polivanjem, se zvija nazaj (lahko tudi ekstenzija, hipotonija).

Priporočila

Počutje v nosečnosti in čas po porodu sta pomembna tako za mamico kot za novorojenčka, kljub temu pa se z določenimi tehnikami (kranio-sakralna terapija, MNRI terapija, IBT metoda) lahko samoregulacijske mehanizme aktivira in integrira tiste vzorce, ki jih posameznik potrebuje. Vseeno pa velja priporočilo, naj nosečnica čim bolje poskrbi zase, se izogiba stresu in se tudi dobro pripravi na porod, da bo le-ta otroku omogočil čim lažji prehod na svet.

Se želiš pripraviti na porod?

Sedaj so ti na voljo posamezna predavanja priprave na porod ali celoten paket priprav na porod znotraj Veva Akademije. Pobrskaj in izberi pot, ki bo prava zate in za tvojega otroka.

X

Vsebine za vaju pripravlja strokovna ekipa VEVA.
Da bosta lahko rekla:

zdaj_veva2024
Search
PRIJAVI SE
na naše novičke:

Preberi še:

Hvala ti, da z znanjem spreminjaš svet naših otrok.
Za več strokovnih vsebin pobrskaj med našimi predavanji.

PRIPRAVA NA POROD

Najpomembnejša dogodka vajinega življenja nikar ne prepuščajta naključju. Spoznajta metode za lažji in lepši porod - da bosta opremljena z znanjem, vajin otrok pa rojen lepo.

BABYHANDLING

Naučita se vseh prijemov za prvo leto otrokovega življenja, da mu bosta omogočila odličen gibalni razvoj. Konkretni primeri, ki jih lahko takoj preneseta v prakso.

VSA NAŠA PREDAVANJA V AKADEMIJI

Paket vseh naših predavanj - da bo starševstvo lažje, vajin otrok pa bo imel trdne temelje za vso življjenje. Daleč najbolj priljubljen in prodajan program na Veva!