Porod v vodi
Porod v vodi je tudi v Sloveniji vse pogostejša praksa poroda in vedno več žensk povprašuje po tej možnosti. Takšen porod ima kar nekaj prednosti za rojevajočo žensko in novorojenčka. Poglejmo, katere.
Avtor: Nastja Kotnik / svetovalka za dojenje
Zakaj bi sploh rodila v vodi?
Voda v kadi ima 37 oC in vsebuje kuhinjsko sol. Prijetno topla voda blaži popadke, še zlasti bolečine v križu. Porodnica se v vodi lahko prosto giba. Voda daje občutek lebdenja in drugačne gravitacije, kar omogoča večjo sproščenost in manjši stres tako za porodnico kot za otroka. K večji sproščenosti pripomorejo tudi visoka vlažnost v zraku, prijetna in umirjena glasba, kapljica eteričnega olja v izparilniku in zatemnjene luči. Sprostijo se mehke porodne poti, skrajša se dolžina poroda in ker se poveča elastičnost tkiva, se število epiziotomij (rezanje presredka) zmanjša in tudi raztrganine so bolj redke. Hkrati se novorojenčku omogoči prijetnejši in nežnejši prihod na svet, ker je rojen v okolje, ki je bolj podobno tistemu v maternici. Porod v vodi mu lahko predstavlja manj travmatično izkušnjo.
Voda kot pomoč pri blaženju popadkov
Lahko se odločite in se v vodi samo sproščate – predihavate popadke. Morda s tem tudi pospešite porod, potem pa rodite na postelji, na pručki … S prenosno CTG napravo se lahko spremlja otrokov srčni utrip tudi v vodi. Namakate se lahko neprekinjeno 2 uri, nato naj sledi vsaj pol ure pavze, preden se spet vrnete v vodo. V vsaki fazi poroda se lahko odločite (ali po presoji porodoničarja/babice) in nadaljujete porod na suhem.
Kaj potrebujem za porod v vodi?
Najprej se pri vašem osebnem ginekologu dogovorite, ali ste primerna kandidatka za porod v vodi. Biti morate zdravi in nosečnost mora potekati brez zapletov. Nato opravite samoplačniško testiranje krvi za HIV in hepatitis C. Ponekod zahtevajo tudi bris na streptokok B. Nazadnje se naročite še na posvet v porodnišnico, kjer boste v podpis prejeli dokumentacijo, potrebno za porod v vodi. Prav tako vam bo tam babica odgovorila na vsa vprašanja in razložila potek dogajanja.
Kje v Sloveniji nudijo možnost poroda v vodi?
V Sloveniji porod v vodi nudi že kar nekaj porodnišnic. Pri tem naj opozorimo, da se pozanimate o cenah tovrstne storitve, saj je ponekod ta opcija plačljiva:
- Postojna,
- Slovenj Gradec,
- Ptuj,
- Novo mesto,
- Nova Gorica (opomba: v porodnišnici Nova gorica se lahko sproščate v kadi, iztisa v kadi pa zaenkrat ne omogočajo),
- Murska Sobota.
V Sloveniji je mogoče roditi tudi na domu s pomočjo samostojne babice, ki ima ustrezno izobrazbo, licenco ter dovoljenje Ministrstva za zdravje. Samostojne babice pogosto omogočajo uporabo porodnega bazena ali pa s pomočjo samostojne babice rodimo doma v domači kadi.
Pogoji, ki morajo biti izpolnjeni za porod v vodi
Da bi lahko rodili v vodi, je potrebno zadostiti naslednjim pogojem:
- zdrava nosečnica,
- trajanje nosečnosti med 37 in 41 tednov,
- plod v glavični vstavi,
- normalen CTG,
- manj kot 24 ur od razpoka plodovih ovojev,
- popadki na 2–3 min, maternično ustje pri prvorodki odprto 6 cm, pri mnogorodki 4 cm,
- porodnica je lahko v vodi neprekinjeno največ 2 uri,
- v vsaki fazi poroda se po presoji zdravnika ali na željo porodnice porod nadaljuje na porodni postelji.
Kontraindikacije za porod v vodi
Kontraindikacije so:
- večplodna nosečnost,
- predležeča ali nizkoležeča posteljica,
- preeklampsija, gestacijska hipertenzija, proteinurija,
- povišana telesna temperatura,
- stanje po carskem rezu,
- več kot 24 ur od razpoka plodovih ovojev,
- nepojasnjena krvavitev iz nožnice,
- okužba nosečnice s HIV, hepatitisom B ali C,
- nosečnica s kroničnimi boleznimi,
- rizična nosečnost,
- medenična vstava,
- velik plod ali hud zastoj plodove rasti,
- sumljiv ali patološki CTG,
- mekonijska plodovnica,
- farmakološki načini lajšanja bolečin (epiduralna analgezija, ultiva …).
Kako pa dojenček diha pod vodo?
Dihalni refleks je naravni refleks, ki dojenčku omogoča, da voda ne preide v pljuča, saj tesni njegov sapnik, dokler je obdan z vodo. Dojenček je v vodi le nekaj sekund, preden ga babica položi mamici na prsi. Šele ko pride koža njegovega obraza v stik z zrakom, novorojenček prvič vdihne.
Novorojenčka na maminih prsih pokrijejo in prerežejo popkovnico. Nato otroka oskrbijo na ogrevanem otroškem pultu, porodnici pa pomagajo iz vode na posteljo, kjer porodi še posteljico. Posteljica se lahko porodi tudi v kadi, potem ko vodo že izpraznijo.
Predstavljaj si, da skozi največjo preizkušnjo svojega življenja zaplavaš. Mar ne bi bilo čudovito?
Preberi še:
D vitamin v prehrani nosečnic
V času nosečnosti je še toliko bolj pomembno, da se prehranjujete zdravo. Z besedo ‘zdravo’, mislimo: polnovredno, lokalno, ekološko, z veliko zdravimi maščobami in sveže