Premišljevanje o porodu vas lahko hitro pripelje do razmišljanja o tem, kako se soočiti s porodno bolečino in kako jo lajšati. Premalokrat pa se zavedamo, da je prav soočanje s to bolečino ključ do lepega poroda.
Premišljevanje o porodu vas lahko hitro pripelje do razmišljanja o tem, kako se soočiti s porodno bolečino in kako jo lajšati. Premalokrat pa se zavedamo, da je prav soočanje s to bolečino ključ do lepega poroda.
Odnos do razumevanja porodne bolečine lahko bistveno spremeni vaš odnos do nje, do popadkov in do rojevanja. Že v nosečnosti so ženske pogosto izpostavljene raznim porodnim zgodbam, ki so velikokrat tudi negativne, polne strahu in bolečine. Zato bi se že v času nosečnosti ženske morale distancirati od takšnih zgodb in biti previdne pri izbiri informacij o porodu. Izkušnje namreč kažejo, da se ženske, ki so soočene z nezadostno količino informacij, z negativnimi vibracijami okrog poroda in tiste, ki niso obiskovale šole za starše ali priprav na porod, bolj dojemljive za porodno bolečino, saj se z njo ne znajo soočiti. Na drugi strani so ženske, ki se veselijo poroda, ki razumejo obrambni mehanizem porodne bolečine. Poznajo potek poroda in načine, s katerimi si lahko – tudi na naraven način – blažijo porodno bolečino. Zato so bolj sproščene, kar je ključ do lepega poroda in porodne moči, kot jo imenujem namesto bolečine.
Kako moramo razumeti porodno bolečino
K naravnemu fiziološkemu porodu spada tudi porodna (fizična) bolečina. Vendar ne bolečina, kot jo razumemo v vsakdanjem pomenu besede: porodna bolečina se razlikuje od bolečine, ki se pojavi, ko se poškodujemo ali ranimo. Pri vsaki fizični poškodbi našega telesa nam bolečina namreč prinaša sporočilo, naj se zavarujemo, pobegnemo, se umaknemo. Naši možgani prejmejo sporočilo nevarnosti in v telesu se prične izločati hormon adrenalin. Pri porodu pa nam bolečina prinaša drugačno sporočilo – seveda če ga znamo tako razumeti. Bolečina med porodom telesu ne povzroča nobene škode. Sporoča: “Sprosti se, sprejmi, prepusti se, dihaj”. Opozarja nas na napredovanje ali na nenapredovanje poroda.
Porod (prevečkrat) vodijo možgani
Zakaj je razumevanje tega pomembno? Zato, ker porod naši možgani dojemajo skozi svet medijev in zgodb in vse to nato doživljamo s pomočjo avtonomnega živčnega sistema, ki ga ne moremo nadzirati. Avtonomni živčni sistem uravnava življenjsko pomembne funkcije organizma, kot so srčni utrip, dihanje, krvni tlak, prebava in presnova. Poznamo pa dva podsistema avtonomnega živčnega sistema. To sta simpatični in parasimpatični živčni sistem. Simpatični živčni sistem je odgovoren za naše preživetje in deluje kot obrambni sistem telesa. Deluje pod vplivom stresa, strahu in nevarnosti, ki je lahko resnična ali (zelo pomembno) le namišljena. V telesu v hipu ustvari tako imenovani “beži, bori se, otrpni” odziv. Telesni sistemi, ki niso nujni za preživetje (med njimi tudi maternica), pa se, kadar smo izpostavljeni nevarnosti, “izklopijo”. Na drugi strani parasimpatični živčni sistem zagotavlja telesu in umu harmonijo in uravnoteženost. Upočasni utrip srca, umirja, ohranja nas v stanju dobrega počutja. In v takšnem se sprošča hormon oksitocin, ki si ga pri porodu želimo v izobilju.
Kako je to povezano z rojevanjem?
Simpatično živčevje se odziva tako na resnične kot na namišljene nevarnosti. Negativna sporočila, ki jih je bodoča mama deležna, lahko postanejo zanjo resnična nevarnost. Kajti ta sporočila lahko postanejo prepričanja in vplivajo na njeno čustveno stanje in na še nerojenega otroka. In ko se porodnica znajde v valovanju popadkov, je njeno telo in um v stanju bega ali boja z bolečino in sprošča se adrenalin. Velikokrat pa tudi “zmrzne”. Arterije, ki vodijo do maternice, se zožijo. Maternica ostane brez dovolj velikega dotoka kisika in hranil, ki so vitalnega pomena za delovanje materničnih mišic in nadaljevanje poroda. Zato se tudi spodnja krožna mišična vlakna ob materničnem vratu zakrčijo, namesto da bi se sprostila in odprla. To je razlog za nenapredovanje poroda. Maternični vrat ostane napet in tesno zaprt. Porodnica, pri kateri ti dve mišični skupini delujeta ena proti drugi, doživlja močne bolečine.
Kaj pa otrok, ki je na poti na svet? Zgornje vzdolžne mišice ga potiskajo z glavico navzdol, vendar je pot zaprta. Bolečino občutita oba, poleg tega pa se porod lahko upočasni ali celo ustavi. Ker maternica ni preskrbljena s kisikom, ga začne primanjkovati tudi otroku. In to je trenutek, ko se običajno poslužijo intevencij.
Bolečina med porodom telesu ne povzroča nobene škode. Sporoča: “Sprosti se, sprejmi, prepusti se, dihaj”.
Kaj lahko naredite?
Pripravite se na porod. Razumevanje, kako bo porod potekal, vam bo prihranilo marsikatero skrb in pregnalo veliko strahov. Danes ljudje preživimo pretežni del dneva tako, da ga vodijo naš razum, razmišljanje, možgani. Prežeti smo s tabelami, podatki, pravili, vse premalo pa se ravnamo po naših čustvih, intuiciji, naravnih odzivih – ki nam niso priučeni, temveč prirojeni. Toda pri porodu potrebujemo prav ta impulz. “Odklop” priučenega in naučenega ter prepuščanje telesa intuiciji, nenaučenemu, prirojenemu znanju, ki ga pri porodu imenujem porodna moč.
Da odpremo skrinjico porodne moči, moramo najprej zavestno dati “hrano” našim možganom, ker so tega navajeni. Potešiti jih moramo in zadovoljiti s podatki in informacijami, torej z razumevanjem, kako porod poteka. Znanje o porodu črpajte iz kvalitetnih virov, knjig, člankov, šol za starše.
Lajšanje porodnih bolečin s pomočjo zdravil
Porodno bolečino lahko lajšamo s pomočjo medikamentov ali z naravnim pristopom. Pri medikaliziranem porodu so sredstva za lajšanje bolečin naslednja:
Smejalni plin – je dušikov oksidul. Med porodom ga ženska vdihuje (izključno med popadki), da sprosti njene mišice. Ne bo popolnoma ublažilo bolečine, povzroči pa zmanjšanje dojemanja le-te.
Dolantin (narkotik) – je morfiju podobno zdravilo, torej opiat. Ob aplikaciji v žilo začne delovati takoj, ob aplikaciji v mišico pa približno po tridesetih minutah. Ob uporabi opiatov se ženska lahko počuti “zadeta”, kot bi jo odneslo, kar lahko negativno vpliva na sam potek poroda, saj ne čuti, kaj se dogaja z močjo popadkov.
Epiduralna in spinalna (subarahnoidna) porodna analgezija sta po mnenju strokovnjakov najučinkovitejši medikamentni metodi za lajšanje porodne bolečine. Pri epiduralni porodni analgeziji anesteziolog zabode iglo v spodnji del hrbtenice in skoznjo epiduralni kateter nad trdo možgansko ovojnico. Nato iglo odstrani in skozi epiduralni kateter, nameščen v hrbtenici, porodnica prejema zdravila proti bolečinam. To so običajno lokalni anestetiki, ki povzročijo začasno ohromelost živcev. Deluje nekje 30 minut po nastavitvi katetra. Učinek je bistveno večji kot pri katerem koli drugem zdravilu. Ima pa lahko tudi veliko stranskih učinkov.
Ultiva – je prav tako opioid, ki ga aplicirajo v žilo preko intravenoznega kanala. Ker deluje kot sedativ, lahko povzroči zaspanost, utrujenost in s tem manjše sodelovanje telesa pri porodu. Pozitiven učinek je lahko večja sproščenost. Deluje tako, da porodnica vsakič, ko začuti, da prihaja popadek, pritisne gumb, in zdravilo se aplicira v telo in preneha delovati že nekaj minut zatem. Zato je pomembno, da se ga uporabi pravočasno.
Lahko bolečino lajšamo tudi naravno?
Seveda! Moč misli usmerja naše občutke na zavedni ali nezavedni ravni. Poznavanje delovanja našega telesa v času poroda pa bolečino tudi fizično preusmeri, jo zmanjša. Kako si lahko pomagate?
Gibanje in menjavanje porodnih položajev – omogočajo otroku optimalnejšo lego za vstop v porodni kanal, zmanjšajo pritisk na medenično dno in ponudijo ženski možnost, da se med gibanjem sprošča
Masaža – dotik in masaža predvsem v križnem predelu lahko odlično preusmerita fokus iz bolečine. Ob pritisku na določene akupunkturne točke lahko pospešimo porod, da so popadki intenzivnejši in se potek poroda skrajša
Aromaterapija – uporaba eteričnih olj prav blagodejno vpliva na dojemanje porodne bolečine, saj je uporaba vonja med porodom najhitrejša pot do naših možganov in centra za razumevanje bolečine
Akupunktura – je holistično zdravljenje in temelji na tem, da uravnoteži energijo v telesu s stimulacijo določenih točk. Deluje skozi zabadanje iglic na določene akupunkturne točke v telesu. Lahko je odlična v času nosečnosti in za lajšanje porodnih bolečin med porodom.
Poslušanje glasbe in ples – preusmeritev pozornosti iz bolečine, gibanje
Dihanje – zelo pomembno je, da je dihanje enakomerno in da sta vdih in izdih enako dolga. S tem boste v telo vnesli dovolj kisika, iz telesa pa se bo odvajal ogljikov dioksid. Dihanje zmeraj prilagodite svojemu počutju
Hipnoza ali samohipnoza – prednosti te metode so, da jo lahko izvajate sami, zmanjšuje anksioznost in strah in pomaga do večjega zaupanja vase
Meditacija – poslužujte se je v kombinaciji z vizualizacijo že pred porodom, s pomočjo glasbe ali brez, lahko je vodena ali po vašem občutku
Najučinkovitejše sredstvo za zmanjšanje porodne bolečine pa je zagotovo sprejemanje porod, razumevanje bistva bolečine in njenega sporočila. Če jo s pomočjo misli transformirano v porodno moč, smo dosegli najboljši učinek tako za rojevajočo mamo kot tudi za prihajajočega novorojenčka.
Najpomembnejšega dogodka vajinega življenja
nikar ne prepuščajta naključju!
Prijavita se v najboljšo šolo za starše:
Bolečina med porodom telesu ne povzroča nobene škode. Sporoča: “Sprosti se, sprejmi, prepusti se, dihaj”.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.