Prva ura po porodu je tako pomembna, da se je je prijelo ime “zlata ura.” Toda kaj je tako posebnega na njej?
Prva ura po porodu je tako pomembna, da se je je prijelo ime “zlata ura.” Toda kaj je tako posebnega na njej?
Prva ura po porodu je ključnega pomena za navezanost, povezanost družine. Dokazano je namreč, da matere, ki dobijo otroka koža na kožo takoj po porodu, dosti lažje skrbijo za svojega otroka in ga bolj začutijo. Razvijejo dosti bolj izostren čut za otrokove potrebe kot matere, ki otroka nimajo takoj pri in na sebi. Matere in očetje, ki imajo otroka pri sebi takoj, po porodu lažje in močneje izkazujejo otroku ljubezen, ga poljubljajo, objemajo, hvalijo, spodbujajo.
Ura, pomembna za vso življenje
Prvih nekaj minut po porodu je čaroben čas za povezovanje z otrokom. Po devetih mesecih imate končno možnost prijeti in pogledati rokice, nogice, prstke tega majhnega bitjeca in se mu zazreti v oči. Raziskave so pokazale, da lahko to, kar se zgodi v prvih 60 minutah otrokovega življenja, poveča povezanost matere in otroka. Ta neprekinjeni stik med materjo in dojenčkom med “zlato uro” je ključnega pomena za otrokovo rast in razvoj. Je enkratna predispozicija uspešnega dojenja, otrok si na mamici ali očku lažje in hitreje regulira temperaturo in dihanje, s prerezom popkovine se počaka, materina mikroflora se prenese na otroka in to je ključno za razvoj naravnega imunskega sistema.
Prva – mirna, posvečena ura po porodu je vse premalokrat koriščena pravica novopečenih staršev in malega bitjeca, ki se je pravkar rodilo. V prvi uri po porodu se mati in otrok začneta spoznavati. Med njima steče polno interakcij, ki so zelo pomembne za zdrav razvoj novorojenčka. Če mami in novorojenčku ta stik iz kakršnegakoli razloga ni omogočen, je prav, da njeno vlogo prevzame oče. Nič pa ni narobe, če lahko v podpornem okolju to uro družina podaljša na dve ali tri.
Čas za hormone
V trenutku, ko se otrok porodi, se v materinih možganih začnejo sproščati hormoni, ki jih imenujemo tudi ljubezenski. Mati in otrok sta takrat tudi pod vplivom opijata morfinskih endorfinov, ki jih sprošča telo in takrat, pod vplivom vseh teh hormonov, se začne spletati vez, navezanost, povezanost, med materjo in otrokom, ki je globoka in zelo močna.
Kar naenkrat diha sam
Bližina daje novorojenčku občutek varnosti. Iz varnega zavetja posteljice, v kateri je prebival približno 9 mesecev, je prišel na svet, kjer je moral začeti dihati sam, njegovo srce dela s polno paro, da požene vso kri po telesu, tudi v pljuča, ki imajo kar naenkrat novo zelo pomembno nalogo.
Poglejta se
Otrok lahko, če porod ni bil preveč medikaliziran, že na veliko gleda naokrog, in z materjo vzpostavi prvi očesni kontakt.
Ne brišite verniksa!
Ko se otrok rodi, je ponavadi prekrit z belo lepljivo, sluzasto, sirasto, voskasto snovjo. Verniks je sestavljen iz 80 % vode, ostalo pa so aminokisline, lipidi, proteini ter antibakterijske in antimikrobijske sestavine. Zato se vreniksa ne briše. S časom se vpije sam v kožo in jo nahrani in varuje! Deluje kot ščit pred bacili, naraven termostat in vlažilna krema.
Mikroflora
Plod je v maternici v sterilnem okolju, ko pa se rodi in pride otrok v stik koža na kožo, se kolonizira. Vsak ima namreč sebi lastno mikrofloro. Če ta stik z materjo ni mogoč, je zelo priporočljivo, da materino vlogo prevzame oče. Kolonizacija je zelo pomembna, saj igra izjemno vlogo pri ustvarjanju idealne črevesne flore novorojenca in s tem tudi dobrega imunskega sistema.
Dojenje
Takoj na začetku se novorojenček najbrž ne bo obilno dojil, niti tega ne porebuje. Pomembno pa je, da se sam ali s pomočjo matere oz. očeta »priplazi« do materinih prsi, ki ga s svojim vonjem vabijo, da jih okuša, se skuša pristaviti, se mogoče celo prisesa in zaužije nekaj kolostruma, ki ga čaka v maminih prsih. Na prvo dojenje moramo gledati kot na spoznavanje, predstavitev dojke otroku in ne kot hranjenje. Namreč ta prvi stik, pa naj bo v obliki dotikov z ustnicami, sesljanjem ali pravim prisesanjem, je uvod v uspešno dojenje.
Stik koža na kožo
Stik koža na kožo mamo in otroka umiri. Srčni utrip se ustali, umiri se tudi dihanje. Temperatura na materinih prsih je za 2 stopinji višja kot drugje po telesu. S tem mati otroka greje in mu pomaga vzdrževati telesno temperaturo. S stikom koža na kožo se na otroka naselijo prijazne bakterije, ki ga ščitijo pred boleznimi. Dojenček lažje prenese prehod na zunanje življenje izven maternice, nivo stresa pa je pri otroku veliko manjši. Tudi materinski čut se okrepi in vez med mamico in otrokom se ojača. Več fizičnega stika pomaga tudi otrokovim možganom, da se bolje in hitreje razvijajo.
Kaj pa stik pri carskem rezu?
Tudi po carskem rezu sta mama in otrok upravičena do posvečene ure. Če pa je bila mati v popolni anesteziji, pa naj vlogo matere prevzame oče in si privošči to sveto posvečeno, povezovalno uro z otrokom.
Posvečena ura je torej ključnega pomena tako za starše kot novorojenčka. V tej eni uri otrok ne bo ne shujšal in se ne zredil, tako da lahko tehtanje, oblačenje, umivanje … počakajo na kasnejši čas. Če je potrebno, lahko zdravnik zašije presredek tudi z otrokom na materinih prsih, ona pa lahko porodi posteljico, ne da bi ga odložila stran od sebe.
Posvečena ura je prvi stik, prva povezava, prvo učenje. Je nekaj, česar bi morale biti deležne vse družine, zato se zavzemite za ta nenadomestljiv čas in prosite osebje v porodni sobi, da vas pri tem podpre in vam ga omogoči.
Najpomembnejšega dogodka vajinega življenja
nikar ne prepuščajta naključju!
Prijavita se v najboljšo šolo za starše:
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.