![](https://veva.si/wp-content/uploads/2024/03/sorojenec-1500x430.jpg)
Pripravljeni na novo družinsko poglavje: rojstvo sorojenca
Rojstvo novega družinskega člana je čaroben dogodek, ki prinaša radost in veselje, a hkrati tudi mnoge spremembe v že ustaljeno družinsko življenje. Če ste v pričakovanju novega dojenčka, se morda poglobljeno pripravljate na njegov prihod, vendar pa se ob tem spomnite, da je priprava izjemno smiselna tudi za njegove sorojence. Kako različno stare otroke na kreativen način pripraviti na prihajajoče spremembe, poglejmo v nadaljevanju.
Avtor: Monika Rožič / poporodna doula, psihosocialna svetovalka
Skozi besede...
Eden od ključnih načinov, kako lahko spodbujate otroka v procesu priprave na prihod novorojenčka, je skozi vsakodnevni pogovor. Pogovarjajte se o tem, da bo novorojenček najprej potreboval zelo veliko mamine bližine in pozornosti, da bo veliko časa v njenem naročju, da se bo v naročju tudi dojil ali se hranil po steklenički, da bo morda veliko jokal, saj je to njegov edini način komunikacije. Poudarite, da ga boste lahko vsi skupaj ljubkovali, božali, ga previjali in mu prepevali. Da bo na začetku veliko spal, se mogoče ponoči veliko zbujal, vendar pa bo kmalu zrastel – in takrat se bosta lahko skupaj igrala. Ob tem prisluhnite mislim, občutkom in pomislekom vašega otroka ter odgovarjajte na vsa njegova radovedna vprašanja.
... in slike
Čudovito izhodišče za pogovor so lahko tudi knjige in (risani) filmi. Izberite tiste, ki obravnavajo teme, kot so vloga starejšega sorojenca, kako se razvijajo dojenčki, spremembe v družini, ljubezen med bratci in sestricami in podobno. Na knjižnih in virtualnih policah se najde gradivo raznolikih zahtevnosti, ki je primerno bodisi za malčka bodisi starejšega otroka. To so na primer: risanke Franček (epizoda Franček in dojenček), Pujsa Pepa (epizoda Dojenček), Maks in Rubi (epizoda Nov dojenček) ter knjige Piki dobi sestrico (Eric Hill), Zbogom, ljubosumje. Pozdravljeno, zaupanje! (Ana Serna in Henar Inigo), Zamenjam bratca (Jan Ormerod) in Matevž dobi sestrico (Aline de Petigny). Skupaj izberite najprimernejšega ter se o njem pogovarjajte na otroku prilagojen način.
Uporabite lahko tudi fotografije ali posnetke iz obdobja, ko se je rodil on. Ubesedite, kako zelo majhen je bil, s kakšnimi igračami se je igral, kako se je vozil v vozičku …, in da je z veliko ljubezni in potrpežljivosti zrastel, tako kot se bo to zgodilo tudi z novorojenčkom. To mu bo pomagalo ozavestiti in bolje razumeti, kaj naj ob prihodu novega družinskega člana pričakuje.
Eden izmed glavnih ciljev pogovora je spodbujanje izražanja čustev. Ker malčki in mlajši otroci še ne znajo razumeti in/ali izraziti svojih čustev na enak način kot starejši otroci, lahko starši uporabite druge preproste metode, ki bodo otroku pri tem pomagale. To so na primer risanje, slikanje ali igranje s plastelinom. S tem omogočate malčku, da svoje občutke izrazi na ustvarjalen način, kar mu pomaga lažje sprejeti in razumeti spremembe, ki prihajajo.
Igriva priprava
Pri pripravi malčka ali otroka na prihod novorojenčka sta lahko ustvarjalno pripovedovanje zgodb in igra vlog zelo učinkovita. Starši lahko skupaj z njim razvijete domišljijsko zgodbo, v kateri sorojenca postaneta glavna junaka. Z uporabo lutk ali igrač, ki ju predstavljajo, lahko ustvarite zanimive dogodivščine, ki bodo pripeljale do novega družinskega člana, ter upodobite različne načine, kako bosta kasneje skupaj preživljala čas. Skozi zgodbo lahko starši poudarite različna čustva, občutke in izkušnje, ki jih prinaša vloga starejšega bratca ali sestrice.
Otroka lahko prav tako spodbudite, da prevzame vlogo starša za eno izmed svojih plišastih igrač ali lutko dojenčka. S tem mu omogočite, da se vživi v vlogo skrbnega, ljubečega in potrpežljivega bratca ali sestrice. Vključevanje aktivnosti, kot so menjava pleničke, hranjenje, petje pesmic in pestovanje, bo pripomoglo k večjemu občutku vključenosti in pripravi na skrb za novorojenčka.
![](https://veva.si/wp-content/uploads/2024/03/Clanek-stara-forma-1-1030x367.jpg)
Urejanje kotička za novorojenčka
Vključevanje otroka v dekoriranje otroške sobice ali kotička za novorojenčka je odličen način za krepitev občutka pripadnosti in vključenosti v družini. Otroku lahko dovolite, da izbere stenske barve, na polički uredi igrače ali izbere slike za okrasitev sobice. Sodelovanje pri pripravah, kot je izbira oblačil ali priprava posteljice, mu daje občutek, da je pomemben del prihoda novorojenčka.
Čas za posebne trenutke
Med pripravo je pomembno, da si vzamete čas za posebne trenutke s svojim otrokom, ki bo morda samo še kratek čas najmlajši. Posvetite mu pozornost, pojte, plešite, ustvarjajte, se igrajte in skupaj preživljajte kakovosten čas. To mu bo dalo občutek varnosti, ljubezni in povezanosti ter zmanjšalo morebitno negotovost zaradi prihoda novorojenčka. Otroci se lahko ob rojstvu sorojenca počutijo negotove ali zavrnjene, saj mu starši posvečajo več pozornosti in skrbi. Zato je pomembno, da otroku zagotovite čas in individualno pozornost tako pred kot tudi po prihodu novorojenčka. Skupno preživljanje časa in posvečanje dejavnostim, ki vas združujejo, bodo starejšemu sorojencu pomagale pri prilagajanju na novo dinamiko v družini.
Priprava otroka na prihod novorojenčka je pomembna faza v družinskem procesu, ki zahteva pozornost in čas. Na različne kreativne načine lahko ustvarite harmonično družinsko okolje, ki bo otroku omogočilo lažje sprejetje novega družinskega člana. Ne pozabite, da je vsak otrok edinstven, zato je pomembno prilagoditi priprave njegovim potrebam, interesom in starosti. S skrbno načrtovanimi koraki lahko starši ustvarite močne vezi med otroki in tako postavite trdne temelje za novo družinsko poglavje.
![](https://veva.si/wp-content/uploads/2024/03/Clanek-stara-forma-1030x367.jpg)
Preberi še: