Rojevam v najinem ritmu
Smo bitja narave
Vse to je del velikega načrta Matere narave, načrta, ki ima določen tok, potek, nima pa določenega urnika! Porod, ki se začne počasi ali se pozneje upočasni ali celo ustavi, ne potrebuje zdravil in invazivnih posegov, da bi se pospešil, razen v primeru, ko je resno ogroženo življenje matere ali otroka. Prav tako takšne indikacije ne pomenijo nujno komplikacij pri porodu.
Če se porod ustavi ali se čas med dvema popadkoma podaljšuje, še ne pomeni, da je s porodom kaj narobe. Preprosto pomeni, da vaša maternica in otrok nista povsem prepričana, da je že pravi čas. Vse to hitenje, priganjanje in navijanje ponavadi pripelje do nasprotnega učinka – zmoti potek poroda, ustavi ga. Kadar se porod upočasni, je najbolje ugotoviti, zakaj se je upočasnil. Najpogosteje je rešitev skrita v glavi matere in v njeni podzavesti. Za upočasnitev poroda je vedno vzrok. V veliki večini primerov je ta vzrok samo psihičen, redko fizičen.
Narava bo poskrbela za vse – ženska, otrok in porod potrebujejo le ČAS in MIR
Tudi kadar porodnica sprejme posege, ki bi pospešili začetek poroda (predrtje plodovih ovojev, vaginalni gel), se občasno zgodi, da se porod kljub temu ne premakne naprej. Morda je bilo njeno telo potisnjeno v porod, za katerega še ni čisto pripravljeno. Razvoj možganskih celic se pospešeno razvija zadnjih 8 tednov nosečnosti, zato je pomembno, da dovolimo otročičku, da dokonča svoj razvoj v maternici in poroda ne pospešujemo.
Ko se porod začne na kakršenkoli način umetno spodbujati, se porodnica lahko počuti, kot da se je morala predati. Kot da je morala prepustiti svoje možnosti in svoje izbire zdravstvenemu osebju. Zato je izrednega pomena, da preden pristanemo na posege in dovolimo aplikacijo zdravil, ki ne ostanejo zgolj v telesu porodnice, ampak preidejo tudi v telo še nerojenega otroka, pretehtamo vse možnosti, kajti sicer se podajamo na zelo spolzek teren.
Znanje in podpora sta zlata vredna
Informirati se, opremiti se z znanjem, in morda najeti porodno spremljevalko, ki ženski ustreza – s temi ukrepi je porodnica resnično dobro opremljena za porod po njeni meri. Redko kateri starši v pričakovanju si vzamejo čas, da raziščejo tveganja, ki jih prinaša uporaba zdravil za pospeševanje poroda. Prav tako se redko zgodi, da se z zdravstvenim osebjem pogovarjajo o vplivih sredstev za lajšanje bolečin na njihovega nerojenega otroka in posledično novorojenčka. Na svetu ga ni starša, ki bi svojega novorojenčka po nepotrebnem izpostavljal medikaliziranemu porodu, toda strah (link do članka Kako strah vpliva na porod) pred porodom je lahko tako močan, da starša v pričakovanju pozabita na tveganja, ki jih prinašata sprožanje poroda in epiduralna analgezija.
Intervencije podaljšujejo trajanje poroda in zapletejo njegov potek
Celo tablete ali zdravila, ki jih injicirajo, lahko pri porodnici zatrejo trud, da bi sodelovala s svojimi lastnimi popadki in se prepustila porodu. Sintocinon, bolj znan kot “umetni popadki”, nenaravno poseže v porod in njegove učinke ženske doživljajo kot izredno močne bolečine, kar pa seveda za seboj potegne aplikacijo analgetikov za lajšanje bolečin. In tako se porodnica vrti v začaranem krogu. Velikokrat pod vplivom vseh teh zdravil porodnica ne čuti popadkov, ne sodeluje s svojim porodom in porod se končka s carskim rezom.
Epiduralna analgezija (v nadaljevanju EA), ki zmanjša intenzivnost bolečine, običajno prinese olajšanje, hkrati pa lahko zmanjša mišični tonus in podaljša trajanje poroda. V korak z epiduralno analgezijo stopa aplikacija Syntocinona, ker porodnica zaradi EA svojih popadkov ne čuti. Vse skupaj običajno porodnici ne dovoljuje, da bi bila v vertikalnem položaju, pač pa leže na hrbtu, pri čemer osebje s pritiski na trebuh “pomaga” otroku na svet.
Številni učinki delovanja zdravil ter narekovanje in poseganje osebja v ta intimni dogodek rojevajoči ženski onemogočijo, da bi bila v stiku s seboj. Onemogočajo ji, da bi se zavedala svojih lastnih popadkov in da bi z njimi lahko sodelovala ter se odpirala.
Kaj lahko storite?
Kadar se zdravstveno osebje začne pogovarjati o sprožanju poroda, vi in vaš dojenček pa nista ogrožena, prosite za kakšno minuto časa, da si DOVOLITE razmislek o tem, katere od naravnih metod bi se lahko poslužili, da se porod nadaljuje. Kajti v resnici potrebujete le čas, mir in morda subtilno spodbudo, ljubečo misel, objem nekoga, ki mu iskreno zaupate in vas navdaja z varnostjo in srčnostjo.
Drage nosečnice, posrkajte te misli:
Porod je za objemanje, poljube. Zdravila ne sodijo sem.
Porod potrebuje mir in sproščenost, zaupanje vase.
Zaupajte si. Zaupajte svojemu otroku, ki se podaja na to pot.
Naj vas vodi Porod.
Prepustite se njegovemu ritmu.
Porod ni večji in močnejši od vas.
Porod ste Vi.
Renata Kocbek Mikložič
Sem mama dvema otrokoma, ki me bogatita v ljubezni, potrpežljivosti in smehu. Sem učiteljica masaže za dojenčke in z veliko predanostjo učim starše dojenčkov starodavno umetnost povezovanja in dotika – našega prvega jezika. Veselim se vsakega novega rojstva in svežega deteca. Rada pomagam mamam, ki jih pestijo težave pri dojenju. Z masažo dojenčka in njenimi koristmi želim spoznati starše, da to krasno darilo predajo svojemu otroku in z njim gradijo ljubeč, varen in zaupanja vreden odnos.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.