SNS sistem. Kako dohranjujemo dojenčke brez stekleničke
- Dohranjevanje po steklenički ima številne slabosti:
- iz stekleničke teče zlahka
- pretok mleka je velik, zato otrok popije več, kot bi popil pri dojenju
- ustvari se lahko sesalna zmeda (tudi dojenčki hitro dojamejo kakšna je lažja pod do polnega trebuščka in namesto sesanja na dojki vztrajajo na steklenički)
- pot od stekleničke nazaj na polno dojenje je velikokrat izredno naporna
Se da kako drugače?
Vedno več mam se zato odloča za druge načine dohranjevanja: bodisi preko kapalke, žličke, injekcije. Zelo uporaben je tudi sistem nadomestnega hranjenja SNS (suplemental nursing system). Priročen je za hranjenje nedonošenčkov, za premagovanje zdravstvenih težav, za prehod s stekleničke na polno dojenje ali ponovno vzpostavitev laktacije (na primer pri posvojitvah, če je mama pred tem že dojila kakšnega otroka).
Lahko ga naredimo sami ali ga kupimo. Sestavna dela SNS sistema sta plastična posodica ali običajna navzdol obrnjena steklenička ter sonda ali cevka, ki je napeljana iz stekleničke, preko katere dojenček dobiva mleko. Cevka je napeljana na dojko povsem na bradavico: ko se torej otrok prisesa, ima v ustih tudi konec cevke.
Kako SNS deluje?
Ko se prične dojenček med sesanjem pritoževati – ker mu količina maminega mleka ne zadošča – mama sprosti cevko, tako da otrok med sesanjem dojke začne dobivati tudi mleko iz stekleničke.
SNS sistem ima številne prednosti:
- otrok nemoteno dobiva dodatno potrebno količino mleka (zato se na dojki ne jezi in sesa naprej)
- ne potrebuje dohranjevanja po drugih cucljih, ki bi lahko povzročili sesalno zmedo
- mleko dobiva zgolj in samo če sesa tudi dojko, zato daje s sesanjem hkrati tudi signal maminemu telesu za tvorbo večje količine mleka
- več kot otrok sesa, več ustvarja povpraševanja
- več kot je povpraševanja, več je ponudbe z mamine strani
Prednost uporabe SNS sistema je torej prav v tem, da otrok vedno sesa zgolj mamino dojko in ne stekleničke, hkrati pa je mamino telo vzpodbujeno, da ustvari več mleka.
Mama lahko nato prilagodi debelino cevke – v kupljenih kompletih so priložene tri, debelejša, srednja in tanka. Eden od realno dosegljivih ciljev je preiti na najtanjšo, skozi katero je pretok mleka najmanjši, in po uspešni vzpostavitvi polnega dojenja na koncu SNS tudi umakniti.
Mama naj na SNS sisitemu ne ostaja predolgo, ampak naj postopoma zmanjšuje količino dodanega mleka. Zaupa naj v svoje telo, da je lahko sposobno uskladiti povpraševanje in ponudbo. Pri povečevanju laktacije preko SNS sistema si lahko pomaga tudi z laktogeno hrano, ki telesu še dodatno pomaga pri nastajanju mleka. Uživa naj krepčilno hrano, polento, sezam, suh pivski kvas, kokosovo vodo, pije čaj grško seno – na splošno pa dovolj in dobro je, dovolj pije ter počiva. Samo spočita mama bo lahko zares poskrbela za vse otrokove potrebe.
O predavateljici
Urška Repnik
Urška Repnik je svetovalka za dojenje in poporodna doula. Vodi individualne in skupinske priprave na dojenje ter delavnice uvajanja hrane. Mame obiskuje na domu in jim nudi pomoč pri dojenju in podporo po porodu. Je soustanoviteljica spletne šole za starše veva.si, vodja festivala Dojiva se in urednica priročnika Zaupam si. Verjame, da je lahko samo srečna in zadovoljna ženska mirna mama.

Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.