Telo je potrebno opazovati in poslušati kot celoto. Žensko telo v nosečnosti se spreminja, poviša se nivo hormona relaksina, medenica se razširi in vezi so razrahljane, kar lahko povzroča bolečine.
Telo je potrebno opazovati in poslušati kot celoto. Žensko telo v nosečnosti se spreminja, poviša se nivo hormona relaksina, medenica se razširi in vezi so razrahljane, kar lahko povzroča bolečine.
Veliko nosečnic se srečuje z bolečinami v hrbtenici, z vnetim ishiadnim živcem, z bolečimi nogami, inkontinenco, glavoboli, zastajanjem vode … Nosečnice so utrujene in se v svojem telesu ne počutijo dobro. Zaradi pomanjkanja energije se ne gibljejo dovolj ali krepijo glavnih mišičnih skupin, s katerimi zagotavljajo “steznik” okoli hrbtenice. Redno gibanje v naravi, sprehodi in vadba za mišično moč so v nosečnosti zelo pomembni.
Izbira strokovnjaka in primerne vadbe
Za noseče ženske ni primerna vsaka vadba . Pomembno je izbrati strokovnjaka, ki vadbo vodi. Samo tisti z dovolj znanja bodo pripravili vadbo, varno za nosečnico. Poudarek naj bo na medeničnem dnu in globokih trebušnih mišicah, na optimalnem gibanju telesa ter zagotavljanju najboljšega položaja otroka v maternici.
Prijetnejša nosečnost in lažji porod
Telo deluje kot celota in ga je potrebno tako tudi razumeti. Z ustrezno vadbo lahko nosečnica krepi trebušne in glutealne mišice ter medenično dno, hkrati pa razteza hrbtenico in tako zmanjšuje napetosti mišice piriformis. Tako razvoj otroka ves čas podpira naravna mobilizacija trebuha in ga napetosti v hrbtu ne motijo in utesnjujejo. Tako tudi nosečnice ne občutijo potrebe po nosečniškem pasu, s katerim si ponavadi želijo zagotoviti podporo trebuha. Z vajami se lahko preprečijo bolečine v hrbtenici. Pozitivni učinki primerne vadbe so tudi preprečevanje prezgodnjega odpiranja ter lažji in hitrejši proces poroda – prav zaradi pravilne postavitve medenice v nevtralnem položaju. Spiralna stabilizacija vodi v zdravo stanje matere in otroka.
Pozitivni vplivi na telo
Ustrezna vadba pod strokovnim nadzorom lahko nosečnici pomaga do odprave bolečin v hrbtenici, diska hernije, išijasa. Z vadbo se lajša bolečine v kolkih, kolenih, medenici in ostalih sklepih, glavobole in migrene. Izboljša se drža telesa, medenica pa se poravna v optimalen položaj, kar pripomore k lažjemu porodu. Če nosečnica sicer veliko in dolgo sedi, pomaga vadba tudi pri odpiranju bokov.
Kaj je spiralna stabilizacija?
Gre za metodo s Češke, ki je povsem neinvazivna in neintenzivna. Prvotno obravnava sesedene diske in skolioze, vendar pa se zelo hitro opazijo pozitivne spremembe na sami drži telesa, mišični moči globokih trebušnih mišic in podaljšanju ter odpiranju same hrbtenice. Spiralna stabilizacija je zelo učinkovita preventiva in kurativa. Je zelo vsestranska metoda in jo lahko izvaja vsak, ki si želi izboljšati svojo držo, pozdraviti boleč hrbet, preprečiti poškodbe, izboljšati svoje zdravje in počutje. Zdravi bolečine v hrbtu, vratu, ramenih in kolku, kronične bolečine, disk hernije, skolioze, lordoze, kifoze, glavobole, migrene, ravna stopala (platfus), hallux valgus, v nosečnosti bolečine v hrbtenici in še mnoge druge nepravilnosti.
Najpomembnejšega dogodka vajinega življenja
nikar ne prepuščajta naključju!
Prijavita se v najboljšo šolo za starše:
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.