Spoštovanje dojenčka
Kaj je spoštovanje?
Zame je spoštovanje temeljna vrednota vsakega živega bitja. Ne glede na vero, barvo kože, nacionalnost ali starost. In začne se pri dojenčku. Spoštovati nekoga je slišati njegove želje, videti njegovo obnašanje, sprejemati njegova dejanja in mu dati svobodo gibanja in glasu.
Kako spoštujem dojenčka?
Pravzaprav je to najbolj naravna stvar na svetu. Potrebna sestavina sta le ČAS in LJUBEZEN. Načinov, da pokažete spoštovanje, je pa veliko. Z gnezdenjem, dojenjem, tesnim telesnim stikom, nošenjem, pravočasnim previjanjem pleničk ali celo z metodo brez pleničk, zagotavljanjem varnosti a svobodo v gibanju, tipanju, senzoriki. Predvsem pa tako, da se naučite prisluhniti, slišati in razumeti njegove želje in njegove potrebe ter sprejeti omejitve, ki vam ji sam pokaže.
Potešite naravno željo po gnezdenju in dojenju.
Ko se dojenček rodi je njegovo najbolj naravno stanje tesen telesni stik z mamo. Koža na kožo, samo v plenički ali brez, v tesnem fizičnem stiku. Ob čemer ima dojko vedno na razpolago. To je prvi mesec ali dva popolnoma vse, kar otrok potrebuje. S tem potešite njegovo osnovno potrebo po bližini in mu date vedeti, da je slišan, viden, ljubljen. Dojenje ni le fizična hrana, ki jo otrok potrebuje, dojenje je prenos misli, energije, varnost, zaupanje, stabilnost in seveda zdrav začetek našega življenja.
Urnik dojenja narekuje otrok in ne mati
Dojenček ima zelo dobro razvite čute in izjemno intuicijo. Zelo natančno ve, koliko mleka potrebuje in še natančneje, kdaj ga potrebuje. Dojenje ni hranjenje po urniku in količini, kot tudi ljudje ne jemo vedno ob točno določenem času točno enake količine. Zato prepustimo narekovanje tempa dojenja svojemu otroku. Prav tako mu zagotovimo dovolj zdravega spanja, kadar ga potrebuje.
Previjanje naj bo doživetje
Čas za previjanje je čas za stik z otrokom. Previjanje ni le odstranjevanje umazane plenice, čiščenje kože in uporaba dišeče kremice. Previjanje je vajin čas za očesni stik. Z otrokom si izmenjate misli, ljubezen. Z masažo med previjanjem boste dosegli čudovit stik s svojim malčkom in mu hkrati pokazali, kako lep je telesni stik med masažo. Masaža stopal, nogic, rokic in hrbta je res priporočljiva, saj dojenčki praviloma veliko spijo in so lahko tudi nekoliko zaležani. Komu pa ne paše razvajanje? V času previjanja se z otrokom pogovarjajte, potelovadite in mu pustite proste roke in noge, saj je čudovit občutek, ko se lahko neovirano giblje.
Dovolite jim tipanje in gibanje
Dojenčki niso nemočni. Že takoj po rojstvu lahko začnejo v svoja usta dajati rokice, kasneje nogice, prijemajo nos, laske, obraz. In prstki rok so ob dojenju zelo hitro zaposleni z mamino bradavico, na kateri se otrok ne doji ali pa z maminim obrazom. Dovolite mu to. Otrokovo vidno polje ob rojstvu je razdalja od prsi do materinega obraza. In s svojimi prstki bo raziskoval, kdo ste. Oči, nos, usta, lica, lasje – te imajo še posebej radi. Otrok ne počne nekaj, česar vi nočete, zato, da bi vam nagajal. Poglejte skozi njegove oči – otrok vas želi spoznati. Ko pa se začnejo že obračati, »pasti kravice« in sedetiter nato še hoditi, jim omogočite varno gibanje in tipanje. Spoznavanje okolja brez prepovedi v varnem območju je senzorično zelo bogata izkušnja.
Današnja družbena naravnanost je nagnjena k razmišljanju o dojenčkih kot o majhnih in popolnoma nemočnih. Zelo dobro je tole opaziti pri babicah in dedkih ter celo pri mimoidočih, ki mamam »na dnevnem urniku« svetujejo in pametujejo od pogostosti dojenja do prepovedi in zapovedi skupnega spanja ali celo primernega oblačenja v letnih časih.
Neizmerna moč
Iskreno verjamem, da dojenčki niso nemočni. Nasprotno. Dojenčki imajo neizmerno moč. V devetih mesecih očem skritega življenja v maternici so se razvili v človeka, ki bo skozi porodni kanal vstopil v svet in se razvijal v odraslega človeka. Velika večina dojenčkov si je takoj po rojstvu sposobna poiskati materino bradavico in se popolnoma samostojno prisesati nanjo. Dojenčki so vredni občudovanja in to si zaslužijo: z vsem spoštovanjem. Iz dojenčka bo zrasel otrok in iz otroka odrasel človek. In če mu je spoštovanje, ki ga zasluži kot dojenček dano v času otroštva, bo zrasel v odraslega človeka, ki obravnava ljudi s spoštovanjem in s tem ustvarja močnejšo, bolj civilizirano ter harmonično in mirno družbo v prihodnosti.
Imate pa vse do 8.marca možnost vpisa v Veva akademijo, kjer vama bomo pri vsem tem stali ob strani, z napotki, z navodili, z idejami in podporo.
O predavateljici
Marina P. Frangež
Marina P. Frangež je porodna spremljevalka, svetovalka za dojenje, ustvarjalka blazin za nosečnost in dojenje Ziza ter soustanoviteljica spletne šole za starše. Je pobudnica podporne skupine Dojiva se in začetnica istoimenskega festivala, kjer podpira mame in svetuje o dojenju. Zaupa v ženske, spoštuje njihove želje in je prepričana, da je spočetje rojstvo otroka, porod pa rojstvo mame. Verjame, da je porodna moč izvir materinstva in da ima vsaka ženska pravico do lepega poroda.