MNENJA MAMIC
Brezplačna srečanja Zaupam si
Že v času nosečnosti si velikokrat želimo družbe nosečnic ali žensk, ki so že rodile. Še bolj pa po porodu. V sodobnem svetu pa mamice po porodu dostikrat ostanemo same, z občutkom, da smo izgubile sebe in svojo skupnost. A ne bi smelo biti tako. S porodom doživimo največje prerojenje v življenju, transformiramo se iz žensk v mame, zato bi morale biti še bolj podprte med seboj, slišane in spoštovane. To je glavna načelo srečanj Zaupam si, ki jih skupaj z Veva, spletno šolo za starše, organizirajo čudovite mame – za mame.
Avtor: Maja Trupi / svetovalka za dojenje
Kako so naša srečanja nastala?
Začelo se je s festivalom Dojiva se, leta 2014. Ker pa je festival potekal le enkrat letno, se je vsako leto med udeleženkami izkazovala želja, da bi si takšnih druženj želele bolj pogosto, redno, v svoji bližini. Iz ideje so se tako leta 2022 rodila brezplačna podporna srečanja z ženskimi krogi Zaupam si, ki potekajo enkrat mesečno od oktobra do junija v več slovenskih krajih, v živo.
Komu so namenjena in kako potekajo?
Srečanja so namenjena vsem nosečnicam in mamicam na porodniški, ki si želite druženja v varnem, podpornem okolju, kjer se počutite sprejete in razumljene. Dobrodošle ste vse mamice, same ali z dojenčki in ne glede na to, kako ste rodile, ali dojite ali ne, ali nosite dojenčka v nosilki ali vozite v vozičku, ali uvajate gosto hrano s kašicami ali po blw metodi… Srečanja so vodena na način ženskih krogov, kjer se ženske usedejo v krog in kjer ni obsojanja, prekinjanja ali dajanja neželenih nasvetov, vsaka ženska pa lahko z drugimi deli svoja razmišljanja, izkušnje, strahove, uvide – kolikor in kar želi. Kar se pove v krogu, ostane v krogu (zaupnost je eno pomembnejših pravil ženskega kroga).
V katerih krajih se lahko pridružiš?
Srečanja trenutno potekajo v 15 krajih po Sloveniji: Brežice, Kranj, Mengeš, Slovenske Konjice, Škocjan, Celje, Cerknica, Nova Gorica, Domžale; Postojna, Šentjernej, Vrhnika; Ljubljana, Šmarje pri Jelšah in Radlje ob Dravi. V vsakem kraju jih organiziramo mame prostovoljke, ki za to namenimo svoj prosti čas, energijo in znanje. Vsak mesec se pogovarjamo o različnih temah, npr.: Moji izzivi materinstva, Porod je začetek, Hvaležnost, Navdihi in vzori v materinjenju, Midva – ne samo starša, Jaz, ženska – ne samo mama, Od kod črpam svojo moč, Moja družina…
Prostor za srečanja so nam velikodušno odstopile knjižnice, medgeneracijski centri in društva. Večina srečanj traja od ene do dveh ur, mamice pa lahko vmes tudi sproščeno poskrbite za svoje dojenčke (jih nahranite, uspavate, previjate…).
Zakaj bi se pridružila?
Ker boš našla podporo! Našla boš RAZUMEVANJE. Našla boš rešitve in sebe. Našla in spoznala boš ženske, ki imajo podobna vprašanja, kot ti, ki imajo podobne izzive. Srečanja vedno podarijo točno to, kar potrebuješ, da boš iz njih odšla lažja, zadovoljna in srečnejša.
Če si prebrala že do semle – preizkusi, ne bo ti žal. Zaupaj si.
Kontakte lokalnih organizatork lahko poiščeš na ig profilu @dojivase_zaupamsi ali na fb strani Veva, spletna šola za starše.
Ali poklikaš tukaj:
- Brežice (IG: @majatrupi_mamica, @anjazabkar, FB: Maja Trupi)
- Celje (IG: @cujecagibalnica, FB: Čuječa gibalnica)
- Cerknica (IG: @sasa.ivanis, FB: Saša Ivaniš)
- Domžale (organizatorko kontaktiraj na martina.velec@gmail.com)
- Kranj (IG: @asja__novorojena.si, @mimina.tina, FB: Asja Samec, Tina Tepina)
- Ljubljana (IG: @spesl.si, @latte.mandi, @flaskarji ali na mail latte.mandi@gmail.com, tjasa.simc@gmail.com)
- Mengeš (IG: Janja Čolić, FB: Pikica Stonoga)
- Nova Gorica (IG: @anamiklavcic, @lineanigra, @zavodgozdalcki, FB: Ana Miklavčič, Mihaela Nanut, Špela Faganelj)
- Šentjernej (IG: @mami_pomisli_nase, FB: Petra Zorko Šaurin, Mateja Kilar)
- Postojna (IG: @nina.k.lukman, FB: Nina K. Lukman)
- Radlje ob Dravi (IG: @urskamar, @naravnakozmetikatimus, FB: Urška Mar, Irena Tertinek, Sanja Tacer)
- Slovenske Konjice (IG: @kaksenjeobcutek, FB: Monika Rožič)
- Škocjan (IG: @anitkasnitka, FB: Anita Tratar)
- Šmarje pri Jelšah (IG: @sabinin.koticek, FB: Sabina Zorenč)
- Vrhnika (IG: @varuhnarave, FB: Anita Jakša)
Srčno vabljena.
Preberi še:
Dojenje ni samo hrana
Dojenček se večkrat doji tudi, ko ni lačen. Tako zadovoljuje vrsto različnih potreb, mama pa se uči odzivanja nanj.