Umrl mi je otrok. Ali res mislite, da bom kdaj pozabila?
Smrt otroka je v naši družbi tabu tema, o kateri ne želimo govoriti. Zato starši umrlih otrok v svoji stiski prepogosto ostanemo sami. Žal smo deležni izogibanja pogovoru o otroku in naši izkušnji. Zato želim o smrti otrok spregovoriti naglas. Želim, da smo starši umrlih otrok slišani. Želim, da se kot družba naučimo poslušati in biti v oporo tudi takrat, ko je pretežko in ostanemo brez besed. Tudi mi smo starši in radi govorimo o svojih otrocih. Dovolite nam!
Predvsem zato, ker sem spoznala sebe do te mere, da vem, da sta odpor in gnus pri meni močno povezana s strahom. Služita temu, da me prepričata, da mi ni treba. Zato sem vztrajala pri tem, da je treba. Da vidim, kakšni procesi se v meni sprožijo. Da vidim, česa me je v resnici strah. Da lahko gledam ta strah in sem z njim vsaj en dan. Ker ne boste verjeli, sem mojstrica pobega, sploh pred strahom. Lažje mi je, če sem jezna ali žalostna. Strah, o ne, to pa ni zame ;-).
Začnimo govoriti
In še en razlog je, zakaj sem želela iti v “javnost”. Ta je še veliko pomembnejši. Čutim neko brbotanje v sebi, čutim, da bi to izkušnjo morala podeliti, jo dati v svet. Ne vem, kaj točno, ampak nekaj me žene k temu, da začnem GOVORITI NA GLAS. Mi kot družba moramo začeti govoriti na glas o smrti otrok. Preveč je zamolčanosti, smrt otroka je tabu tema. Kar vre v meni, ko opazujem, kako se pretvarjamo, da se to ne dogaja. Seveda našo iluzijo o tem, da se to ne dogaja, še dodatno negujejo članki, ki dokazujejo, da imamo najnižjo stopnjo umrljivosti dojenčkov na svetu. Bravo mi. To nam očitno daje pravico, da tistih 12 na tisoč rojenih, ki pa jih umre, preprosto zatajimo. Dajmo si čestitat, se potrepljat po rami in iti naprej. Pa saj jih je samo 12, a ne?
v 21. stoletju smo torej družba, ki je (kot noj zakoplje glavo v pesek) pripravljena živeti brez življenja samega. Smrt ni del nas, ne želimo, da sploh pride blizu. Vsem nam, ki jo nosimo sabo, pa se je treba izogniti, našo izkušnjo ignorirati in Bog ne daj, izreči sožalje, ali vprašati po umrlem otroku. Seveda, če ignoriramo in gremo naprej, potem smrt ne bo šla za nami. Ne bo se nam treba z njo ubadati, šli bomo na pivo in bo minilo. A res?
Soočanje s smrtjo osvobaja
Ni res. Če ne drugače, bom šla jaz za vami in vam bom govorila o Sofiji ☺. Dobro jutro! Ne gre za zbujanje strahu, ampak … tudi vas čaka. Ne strašim vas, da boste jutri umrli, ali da vam bo umrl bližnji. Sploh ne gre za to. Gre za to, da prej ko boste smrti pogledali v oči, svobodnejši boste. Ne, ne, ne bo skočila na vas, če ji boste pogledali v oči. Vsaj nič prej ne, kot vam je namenjeno.
Enkrat za vselej se nehajte tolažiti s tem, da se izognete pogovoru z mano o Sofiji zato, da me ne bi prizadeli, užalostili ali spomnili na tragedijo. Še enkrat – umrl mi je otrok, ali res mislite, da bom kdaj pozabila? Še bolj pomembno pa se mi zdi, da si končno natočite čistega vina: VI se izogibate temi o smrti mojega otroka zato, ker se VI ne morete soočiti s tem, ne jaz! Niste tako svetniški in pozorni do mojega počutja in čustev, ne ščitite mene, ampak izključno in samo sebe.
Dihajte, preživeli boste in lahko boste šli na pivo. Vse je v redu. Nekateri smo preživeli smrt otroka. Ni vrag, da vi ne bi preživeli 5 minutnega pogovora o moji čudoviti hčerki Sofiji.
Teja Juvan
Sem vzgojiteljica, bodoča psihoterapevtka in pripovedovalka zdravilnih zgodb (po metodi Susan Perrow). Predvsem pa sem mama angelski hčerki, ki ni več v mojem naročju, ampak me čaka za mavrico. Smrt otroka je v naši družbi tabu tema, o kateri ne želimo govoriti. Zato starši umrlih otrok v svoji stiski prepogosto ostanemo sami. Žal smo deležni izogibanja pogovoru o otroku in naši izkušnji. Zato želim o smrti otrok spregovoriti naglas. Želim, da smo starši umrlih otrok slišani. Želim, da se kot družba naučimo poslušati in biti v oporo tudi takrat, ko je težko in ko ostanemo brez besed. Tudi mi smo starši in radi govorimo o svojih otrocih. Dovolite nam!
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.