Varnost otrok v avtomobilih in na kolesih
Nejc, Urban – se splača glede izbire avtosedeža prej kaj raziskati ali je bolj ali manj vseeno, kateri avtosedež kupimo?
Priporočljivo je, da se pred nakupom pozanimamo o več sedežih in pregledamo teste trkov in raziskave (teste pogosto objavlja Zveza potrošnikov Slovenije). Ko naredimo ožji izbor avtosedežev, je priporočljivo, da jih otrok preizkusi že v trgovini (nekateri sedeži so ožji/širši, globji, pokončni itd.) in na podlagi otrokovega počutja izberemo pravega.
Na nas, voznikih in starših, je potem tudi to, da avtosedež namestimo tako, kot to od nas zahtevajo navodila proizvajalcev. Pomembno je, da ne izpustimo nobenega koraka in pri vsakem zapenjanju slišimo »KLIK«. Avtosedeži so namreč testirani le za primere pravilnega pripenjanja in le v teh primerih zagotavljajo maksimalno varnost otrok. Pravilno vpeti avtosedeži naj ne bi zanihali za več kot dva centimetra v levo in desno ter naprej in nazaj
Na tržišču se pojavljajo sedeži, kjer otrok gleda v nasprotno smer vožnje. Kaj menita o tem?
Pri nakupu je pri manjših otrocih priporočljivo kupiti sedež, v katerem lahko otroci čim dlje sedijo v nasprotni smeri vožnje. V skandinavskih državah to zahteva tudi zakon – za otroke do tretjega ali četrtega leta starosti. Na tak način se ob trku sile prerazporedijo po celotnem telesu in ne samo na vrat in glavo. V vsakem primeru pa je – ne glede na sedež – obvezno potrebno izklopiti prednje zračne vreče, v kolikor bomo avtosedež nameščali na sprednji sovoznikov sedež. Avtosedež je obvezen za vse otroke, pri katerih tritočkovni pas še ne zagotavlja popolne varnosti (je vpet previsoko in poteka čez vrat).
Kako pa veš, da je sedež potrebno menjati?
Z rastjo otrok je potrebno menjati tudi avtosedeže. Eden od znakov, da je sedež otroku premajhen je, da so ramenski pasovi v sedež vpeti pod nivojem ramen. Obvezno se je treba držati tudi priporočil proizvajalcev o skupinah sedežev (teža in starost otroka, ko lahko sedi v določenem sedežu).
Kako pravilno vpenjati otroka?
- ramenski del varnostnega pasu mora potekati čez sredino rame in ne sme biti preblizu vratu ali zdrsniti z rame,
- medenični del pasu mora potekati prek bokov in ne prek trebuha,
- zaponka mora počivati na medenici in ne čez trebuh, ter mora biti dobro zapeta,
- varnostni pas nikjer ne sme biti zvit, priprt ali ohlapen.
Po vpetju je potrebno obvezno preveriti, ali so trakovi dovolj tesno zapeti. Pravilo je, da med ramenskim pasom in ramo ne sme biti več kot en prst prostora. Več kot je prostora med otrokom in pasom, večji bosta pot in sila, ki bo delovala na otroka ob trku.
Če imamo otroka preveč oblečenega, je lahko med telesom in pasom hitro več kot en prst prostora, kajne?
Drži. V zimskem času otrok ne smemo privezovati preko zimskih oblačil, saj je v tem primeru tesno vpenjanje praktično nemogoče. Z zimskimi oblačili lahko otroke le pokrijemo preko pasov in jim tako omogočamo dodatno toploto. Otroci naj med vožnjo ne jedo hrane, saj se jim hrana lahko zaleti v dihalno pot.
In če do tega že pride?
V primeru, da se otroku zaleti hrana ali pa je nemiren in joka, je vozilo najbolje ustaviti na primernem mestu in se tako otroku posvetiti stoodstotno. Vsaka interakcija z otrokom med vožnjo vpliva na samo vožnjo in je že pripeljala do prometne nesreče. No, nenazadnje je res pomembno tudi to, da so vsi predmeti v vozilu pričvrščeni ali pa odloženi v prtljažni prostor (osebne torbice, šolske torbe). Nepritrjeni predmeti med trkom dobijo veliko silo in lahko resno poškodujejo vse udeležene v avtu. Definitivno pa smo otrokom zgled vsi vozniki; očetje, mame, dedki, babice strici in tete.
Kaj pa, ko otrok začne uporabljati kolo in sam postane udeleženec v prometu? Kdaj lahko gredo samostojno na kolo?
Otroci so kot udeleženci v prometu med najbolj ranljivimi skupinami. Zaradi svoje velikosti in s tem slabe opaznosti, neprevidnosti, radovednosti in kognitivnega razvoja, so na samostojno pot ob cesti pripravljeni šele okrog sedmega leta. Statistika govori, da je največ hudih poškodb pri otrocih ravno poškodb glave. Kot zelo pogost razlog, ki bi ga lahko preprečili, statistika navaja neuporabo čelade. Čelado je obvezno uporabljati med kolesarjenjem (tudi med vožnjo v sedežih) in smučanjem. Prav in priporočljivo pa bi jo bilo uporabljati tudi med rolanjem, vožnjo s skirojem, sankanjem in na sploh vseh športnih aktivnostih, pri katerih je možen večji udarec v glavo.
Kako izbrati pravo čelado? V trgovinah je izbire ogromno. Katerih 5 nasvetov bi dala pri izbiri?
1. Ne glede na rezultate na testih je prava čelada le tista, ki se dobro prilega obliki glave – in te so med seboj zelo različne. Zato je potrebno čelado dobro pomeriti in na koncu kupiti takšno, ki se pravilno prilega in ne tišči. Prilegati se mora tudi pašček za zapenjanje in imeti dovolj manevrskega prostora.
2. Če je bila čelada že udeležena v padcu, jo je treba zamenjati za novo. Strukturna poškodba notranjega dela čelade lahko ob prihodnjem padcu poslabša stopnjo zaščite in je včasih ni mogoče videti navzven.
3. Pri nakupu izberite čelado, ki je opremljena z velikimi in pravilno razpostavljenimi svetlobnimi odsevniki – še bolje je, če je čelada opremljena z LED lučmi.
4. Izberite čelado v svetlih in kričečih barvah. Takšne čelade niso le bolje vidne, ampak se na vročem soncu tudi manj segrevajo kot temne.
5. Priporočljivo je, da je čelada otroku všeč, saj jo bo tako nosil še z večjim veseljem.
Starši in skrbniki imejte vedno v mislih, da je otrokova glava v večini primerov v višini pokrova avtomobilskih motorjev. In še zadnji nasvet – zgledi vlečejo. Bodite svojim otrokom dober zgled in nosite čelade tudi sami.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.