Obporodne spremljevalke in Bownove terapevtke se pogosto srečujemo z brazgotinami, dostikrat tudi takimi, nastalimi po carskem rezu in epiziotomiji (prerezu presredka).
Obporodne spremljevalke in Bownove terapevtke se pogosto srečujemo z brazgotinami, dostikrat tudi takimi, nastalimi po carskem rezu in epiziotomiji (prerezu presredka).
V svetu je dolgo veljalo prepričanje, da je z zaceljenjem brazgotine zdravljenje in obravnava pacienta končana, glede brazgotinskega tkiva pa, da ni več moč storiti kaj dosti. Da to ne drži, je dokazal Alastair McLouglin iz Združenega kraljestva, sicer Bownov terapevt, ki je razvil tehniko McLoughlin Scar Tissue Release (MSTR) – tehniko sprostitve brazgotinskega tkiva. Razvoj tehnike je McLoughlin podprl tudi z ultrazvočnimi raziskavami, ki so prinesle osupljive rezultate.
Vpliv brazgotine in njene obravnave na nas
V procesu celjenja tkiva, ki je prerezano med operacijo ali poškodovano v nekem dogodku, namesto prvotnega tkiva nastane brazgotina, t.j. trše neelastično tkivo. V času zapiranju poškodovanega dela telesa se kolagenska vlakna na mestu reza oziroma poškodbe zelo hitro medsebojno povežejo, da se rana čim prej zapre. Ker pa se vlakna povežejo neorganizirano, je na tem predelu ves čas prisotna napetost, ki začne povzročati neravnovesje v telesu. Kolikšno bo to neravnovesje, je odvisno od velikosti in globine prereza ter od tega, kako poteka celjenje. Globlje kot je prerezano tkivo, več plasti sodeluje v procesu celjenja (pri carskem rezu je, na primer, vključenih kar devet plasti različnih tkiv). Pri tem pa se plasti lahko med seboj tudi zarastejo in tvorijo zlepljena mesta, ki sčasoma omejujejo gibljivost telesa. Jasno je torej, da imajo brazgotine za človeško telo kar nekaj posledic.
Vpliv na vezivno tkivo in meridiane
Vse brazgotine vplivajo na živce in nevrološke poti, krvne žile, kožo in limfni obtok. Fizični vpliv brazgotine se lahko še leta po njenem nastanku čuti kot otrplost, otopelost, mravljinčenje, negibljivost, preobčutljivost, zategovanje, skomine, srbečica, pikanje ali bolečine.
Brazgotina pa vpliva tudi na naše na naše fascialno (vezivno) tkivo ter meridiane, s tem pa tudi na tok življenjske energije (Qi/chi/prana) po meridianskih poteh, ki jo brazgotina ovira. Prekinjen tok energije pa nato vpliva tudi na stanje od brazgotine bolj oddaljenih delov telesa, kar se lahko kaže kot omejena gibljivost, zmanjšana prožnost, večji napor za mišice, sprememba drže, občutek nepovezanosti telesa nad in pod brazgotino, disfunkcionalnost vezivnega tkiva notranjih organov. Tako se pri carskih rezih, na primer, rade pojavljajo težave v križu in v vratno-ramenskem delu. Brazgotina po operaciji trebušnega predela namreč prekinja fascialne in meridianske linije, vsled česar je zaradi napetosti fascije hrbet preobremenjen, vrat pa potegnjen naprej. Tkivo je manj prožno, to pa pomeni tudi večji napor za mišice. S sprostitvijo brazgotine zato dejansko vplivamo tudi na razrešitev težav v teh delih telesa, hkrati pa mamica lahko po obravnavi čuti več energije oziroma povezanosti spodnjega in zgornjega dela telesa.
Brazgotine puščajo tudi psihološki vpliv
Vsaka brazgotina pa ima na človeka poleg fiziološkega (delovanje telesa) tudi psihološki vpliv, ki ni zanemarljiv. Brazgotina kot čustvena travma namreč lahko vpliva na samopodobo, libido, spanje, tesnobnost in čustveno naravnanost, psihološko povezanost z določenim delom telesa. Kot pravi McLoughlin, vsaka brazgotina, skupaj z dogodkom, v katerem je ta brazgotina nastala, za telo pomeni določeno travmo, saj je ob njenem nastanku v telesu nastala odprtina, ki prvotno ni bila tam. Tkivo je bilo prerezano, odprto, »napadeno« in vse to ostaja shranjeno v celičnem spominu. Pomemben je tudi čustven vidik dogodka. Ob sproščanju brazgotinskega tkiva tako nemalokrat na plan skupaj s sprostitvijo tkiva pridejo tudi čustva, vezana na brazgotino in ta dogodek. Sprostitev brazgotinskega tkiva pa zato lahko prinese tudi čustveno olajšanje, kar je, na primer, pri carskih rezih še sploh pomembno.
MSTR tehnika prinaša trajno sprostitev vlaken
Z nežnimi prijemi MSTR tehnike se sproži reorganizacija kolagenskih vlaken v brazgotini. S tem pa se, za razliko od drugih tehnik, ki so bile doslej na voljo za obravnavo brazgotin, doseže trajna sprostitev odvečnih povezav kolagenskih vlaken.
Vpliv te sprostitve se pokaže kot sprememba same brazgotine in njene okolice (brazgotina sicer ne izgine, je pa manj opazna), povrnitev mehkobe ter izboljšanje pretoka krvi in limfe v brazgotini in njeni okolici, sprememba v občutkih in zaznavanju tega predela telesa, izboljšanje ali odprava predhodnih simptomov (npr. bolečine v drugih delih telesa). Učinek je viden tudi na lažjem sprejemanju svoje podobe, soočanja z brazgotino in njenega dotikanja, izboljšani drži in obsegu gibljivosti in prožnosti v telesu, izboljšanem pretok energije po meridijanskih poteh ter sprostitvi čustvene travme in splošnem občutku dobrega počutja.
Ta tehnika je lahko uporabna tudi, na primer, pri brazgotinah po laparoskopskih operacijah, vbodnih mestih epiduralne anastezije ali aplikacije protibolečinskih injekcij ter pri vseh poškodbah vlaknastih tkiv, ki so bila poškodovana brez navzven vidne brazgotine (na primer boleče trebušne mišice ob diastazi rektusov). Obravnava brazgotine se najbolj zgodaj lahko začne šele 8 tednov po zaključenem celjenju. Včasih zadostuje že ena terapija, odvisno od obsega brazgotine in odziva telesa, je pa tehnika uspešna tudi pri zelo starih brazgotinah (tudi trideset let in več).
Najpomembnejšega dogodka vajinega življenja
nikar ne prepuščajta naključju!
Prijavita se v najboljšo šolo za starše:
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.