Vse je na glavo
In z nastankom družine so se seveda spremenile tudi vajine vloge in začeli so se graditi družinski odnosi, pri čemer je popolnoma logično, da je prvih nekaj mesecev v ospredju odnos mama – otrok (za katerega vemo, da je neprecenljiv, a mame z izkušnjami vemo tudi, da biti mama ni najlažja stvar na svetu).
Utrujena mama z občutkov krivde?
Biti mama nima delovnega časa. Niti nima urnika. Ima pa ogromen seznam opravil in dolžnosti, ki bi mu nujno morali dodati seznam pravic! Dojenje, neprespanost, iskanje sebe v novi vlogi in tisoče vprašanj. Kako naj bom mama in žena in povrhu še “dobra” mama (družbeni pritisk – ob poplavi perfektnih fotografij!), ko pa nimam časa niti za to, da bi bila dobra zase? In kakšna je #rešitev1? Občutek krivde je zgolj nekaj, kar si naredimo same, v naših glavah. Ni plod nikogar drugega in nihče drug ne more biti odgovoren za ta občutek. A ne bi bilo veliko lažje, če bi samo sprejele, da je materinstvo težko, naporno, utrujajoče in seveda hkrati lepo in izpolnjujoče? Da pa nikakor ni perfektna svetloba in postavitev vseh FB fotografij, ki kot kaže ujamejo le najlepše in najčudovitejše trenutke materinstva. Nič ni narobe, če si nisi utegnila umiti las ali počistiti kuhinje in če se tvoj otrok v trgovini meče na tla, ker mu že tretjič nisi kupila sladoleda (samo da takšnih fotk ni na socialnih omrežjih, kajne?)
Usklajevanje in načrtovanje?
Ja. Oboje je način za to, da gremo lažje skozi dan, da smo bolj efektivne in da postorimo vsaj najnujneše. Čeprav se potem vedno na naši “to do” listi pojavi seznam, ki je daljši od delovnega dne in posledično se počutimo čist brezveze, ker se nam zdi, da nismo naredile nič, kar bi “morale”. In tisoče vprašanj ali delaš kaj narobe in kako boš s kričanjem škodila otroku? Kaj če gleda preveč risank? Danes nismo zdravo jedli? Zato je #rešitev2: na seznam napiši samo tisto, kar je izvedljivo. Cilj, ki ga želiš doseči, naj bo realen (realne plati materinstva, se spomniš? :)) Cilj, ki ga želiš doseči, naj ne bo tek na kratke proge. Premisli, odloči se in potem si pripravi korake do cilja.
Ali res drži, da mama/ženska podpira tri vogale hiše (ali smo to že zamenjali v štiri vogale, pa tega niti ne vemo?)?
Prekurjena, izmozgana, utrujena – in še vedno samo jaz vem, kje najti spodnjice, kje ležijo štumfi, kje najdeš flajštre, ko pride otrok s krvavim kolenom. Ne glede na to, kaj kdo potrebuje, slišim: “Maaaamaaaa!” Za vse je mama. Ena in edina.
No, za ta del smo večinoma odgovorne same. Ko otrok pokliče (ali pa že sekundo prej) smo pri njem. Ko gre z atijem na sprehod, poskrbimo, da ima dodatne rutice, šale, kape, pleničke, vodo in čaj, prigrizke (kontrola?). Ko pripravljamo rojstni dan, imamo balončke in hrano in oblekce in fotografa in “vse pač” uštimano, da je kot iz škatlice (perfekcionizem?). Ali ne bi bilo lažje, če bi spustile vajeti? Verjetno bi vse teklo relativno normalno naprej, kajne? Če nas mora malček počakati 5 sekund, ga bomo verjetno ravno tako lahko potolažile in poskrbele za njegove potrebe. Morda bi otrok s sprehoda prišel lačen (pa saj bi ga nahranili). Morda bi bile fotografije za rojstni dan manj popolne (ampak imeli bi se čudovito in sproščeno!). #rešitev3. Pozabi na perfekcionizem, spusti kontrolo in vklopi sproščenost. In p.s.: ženska mora biti ženska, da je lahko moški moški in da odnosi delujejo. In otrok ostaja otrok.
Noseča sem!
Kako bom delila ljubezen, kako bom lahko s starejšim otročkom, če se bo novorojenček ves čas želel dojiti? A jaz to sploh zmorem? Kdaj bom pa žena in kdaj bom na “dopustu”? #rešitev4: Ljubezen se množi in ne deli. Čas zase in za otroke je v tvojih rokah.
O predavateljici
Marina P. Frangež
Marina P. Frangež je porodna spremljevalka, svetovalka za dojenje, ustvarjalka blazin za nosečnost in dojenje Ziza ter soustanoviteljica spletne šole za starše. Je pobudnica podporne skupine Dojiva se in začetnica istoimenskega festivala, kjer podpira mame in svetuje o dojenju. Zaupa v ženske, spoštuje njihove želje in je prepričana, da je spočetje rojstvo otroka, porod pa rojstvo mame. Verjame, da je porodna moč izvir materinstva in da ima vsaka ženska pravico do lepega poroda.
Podari znanje. Podari moč.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.