Prsne črpalke in črpanje materinega mleka sta dve področji, ki sta v zadnjem desetletju doživeli skokovit napredek. Iz leta v leto vznikajo nova dognanja, ki pripomorejo tako k ustvarjanju učinkovitejših prsnih črpalk kot pri izboljšanju izkušnje s črpanjem mleka. Žal se informacije in znanje med uporabnicami ne širijo tako hitro, kot nastajajo. Posledično smo še zmeraj priča številnim stiskam mater, ki ob uporabi prsne črpalke doživljajo neuspeh.
REALNA PRIČAKOVANJA
Preden zagrizemo v vzroke, ki vodijo v težave s črpanjem mleka, je prav, da nekaj napišem na temo pričakovanj. Mame so iz vseh strani bombardirane z nerealnimi količinami. Berejo smernice na škatlah nadomestnega mleka, poslušajo o pričakovanih mililitrih na kilogram telesne teže, gledajo fotografije polnih skrinj zamrznjenega mleka. Nenazadnje so v reklamah za prsne črpalke vseh vrst prikazane nerealne količine. Kakšne količine v resnici pričakujemo?
Kadar se otrok doji na zahtevo, se pričakovana izčrpana količina mleka giblje okoli 50 ml iz obeh dojk skupaj. Za večje količine se je treba črpanja lotiti premišljeno. Pri izključnem črpanju, pri katerem se običajno črpa vsake tri ure, pričakujemo povprečno med 90 in 130 ml mleka iz obeh dojk.
USPEŠNO ČRPANJE MLEKA ZAHTEVA ZNANJE
Prsna črpalka na prvi pogled izgleda kot povsem preprosta naprava: lijak oz. nastavek, ročica pri ročni ali pogonska enota z nekaj pri gumbi električni črpalki. Če samo malo pritiskam, bo šlo. Ko bi le bilo tako preprosto! Naj gre za izključno dojenje ali izključno črpanje – za učinkovito uporabo prsne črpalke moramo razumeti potek laktacije oz. dojenja, uporabljati sebi prilagojeno prsno črpalko in poznati njeno delovanje.
Ko se otrok pristavi na dojko, najprej z nežnim plitvim sesanjem stimulira izcejalni refleks. Ob toku mleka z močnejšim vakuumom preide na globlje in daljše potege. Izcejalni refleks je ključnega pomena, da tako otrok kot prsna črpalka lahko izsesata mleko. Zato moramo s prsno črpalko poustvariti naraven potek dojenja. Temu pravimo dvofazno črpanje.
KAKO POTEKA DVOFAZNO ČRPANJE MLEKA?
Pri uporabi ročne črpalke se zato črpanja lotimo tako: najprej z ročico ustvarjamo kratke, plitve in hitre potege, ki delujejo kot prijetna masaža bradavice. Ko se sproži izcejalni refleks, upočasnimo ritem pritiskanja. Potegi postanejo globlji in trajajo nekoliko dlje. Morda traja nekaj časa za usvojitev sistema, a ko enkrat steče, je z ročno prsno črpalko veliko lažje doseči jakost in hitrost potegov, na katere se telo najbolje odzove.
Skoraj ne obstaja moderna električna prsna črpalka, ki ne bi imela programiranega dvofaznega črpanja. Bolj je težava v tem, da se ženske pred uporabo ne poučijo dovolj o funkciji nastavitev. Zato je priporočljivo, da predhodno natančno preberemo priložena navodila. Postopamo enako kot pri ročni črpalki, le nastavitve upravljamo z gumbi.
Ne glede na vrsto prsne črpalke mora premer cevi pri nastavku ustrezati premeru prsne bradavice. Le tako jo lahko ustrezno stimulira in nato omogoči učinkovito iztiskanje mleka iz dojke. Večina prsnih črpalk je opremljenih s t. i. standardno dimenzijo nastavka, ki znaša 24 mm. Sodobna praksa kaže, da večina žensk potrebuje nastavek s premerom med 17 in 19 mm, zato je črpanje mleka s standardnim nastavkom neučinkovito. Poenostavljen način za ugotavljanje ustreznega premera izgleda tako, da se izmeri premer bradavice. Izmerjeni dolžini nato dodamo milimeter ali dva. Če premer bradavice znaša 14 ali 15 milimetrov, lahko sklepamo, da bo najustreznejši premer cevi 17 mm. Pomembno je izpostaviti, da se premera bradavic pogosto razlikujeta in zato ni nenavadno, da ženska potrebuje nastavka različnih dimenzij.
KAKO DOSEČI BOLJŠI REZULTAT?
Na tej točki je pomembno, da pristope in trike ločimo glede na to, ali ženska izključno črpa ali izključno doji. Med enim in drugim načinom hranjenja namreč prihaja do bistvene razlike pri odzivu na prsno črpalko.
Izključno črpanje mleka je precej tehničen pristop. Ob majhni izčrpani količini mleka in dolgotrajnem utrujajočem črpanju se zmeraj najprej preverijo temelji uspešnega črpanja: ustreznost nastavka, premišljena uporaba nastavitev in vrsta ter stanje prsne črpalke. Pri izključnem črpanju je res pomembno, da sledimo urniku, razumemo delovanje črpalke in jo vzdržujemo z brezhibno delujočimi deli, saj bo le tako lahko učinkovito opravljala svoje delo.
Nekoliko bolj zapleteno je pri ženskah, ki izključno dojijo. Dojenček s stimulativnim sesanjem možganom sporoči, da je čas za dojenje. Ti dojkam pošljejo signal za sproščanje mleka. Otrok nedvomno na drugačen način stimulira bradavico kot prsna črpalka. Če slednja ni pogosto v uporabi, možgani preprosto ne prepoznajo signala in posledično se mleko ne sprosti. Zato je pri dojenju tudi ob prilagojeni prsni črpalki in njeni ustrezni uporabi rezultat lahko slabši od pričakovanega.
Kaj torej lahko pomaga doječi mami, ki sicer upošteva vse našteto, da doseže večjo količino izčrpanega mleka?
- Prsna črpalka, ki omogoča individualno nastavljanje števila potegov v minuti (t. i. ciklov).
- Od zadnjega podoja naj mineta vsaj dve uri.
- Zbiranje/črpanje mleka v najzgodnejšem obdobju po porodu, ko se tvori naravni višek mleka.
- Črpanje v zgodnjih jutranjih urah, ko je običajno mleka več.
- Hkratno črpanje ob dojenju (v primerih, ko je to možno).
Kakovostne informacije o uporabi črpalk in črpanju mleka ne omogočijo samo boljšega rezultata pri samem črpanju, ampak prinesejo tudi notranji mir. Mame se tako težje ujamejo v razmišljanje, da jim zaradi majhne izčrpane količine primanjkuje mleka, lažje se organizirajo, kadar potrebujejo mleko na zalogo, in bolje razumejo, kaj vpliva na izčrpano količino mleka.