Ko pride čas uvajanje hrane, ni potrebno pasirati sadja in zelenjave. Otroku lahko hrano ponudite kar v kosih. Toda o tovrstnem načinu prehranjevanja, ko otrok sam vodi hranjenje, in uživa koščke, kroži kar nekaj napačnih predstav.
Koščkov dojenček na začetku ne more jesti, potrebuje kašice
Ne drži – v primeru, da hrane ne uvajamo prezgodaj. Če dojenčku hrano ponudimo pri 6. mesecu, bo v pokončnem položaju brez težav zgrizel kos jabolka in ga začel žvečiti.
Za BLW dojenček potrebuje zobe.
Ne drži. Dojenček je s svojimi močnimi dlesnimi sposoben ugrizniti tudi v kos surovega jabolka. Za grizenje ne potrebujemo zob – konec koncev pa grizemo z zobmi, ki izraščajo bolj zadaj, ti pa se običajno ne pokažejo pred prvim letom.
Koščki morajo biti majhni.
Ne drži. Kos sadja oz. zelenjave, ki ga bo dobil otrok, mora biti tako dolg, da bo otroku, ki ga bo zaprl v pest, segal iz nje na obeh straneh ali vsaj eni. Dojenček za hranjenje namreč ne bo razprl pesti, ampak bo grizljal tisto, kar bo štrlelo ven. Kosi morajo biti torej veliki in ravno prav široki, da jih lahko lepo zagrabi.
Hranjenje po BLW nima nekih posebnih pozitivnih učinkov
Ne drži. Hranjenje s koščki pozitivno vpliva na otrokovo samopodobo, motoriko, koordinacijo roke-usta. Še več – logoped Benjamin Vogrič je v intervjuju za Val 202 razložil celo povezavo med hranjenjem in razvojem govora: “Otroci so pogosto hranjeni na žlico s strani staršev, da lahko živimo v naših popolnih lepih stanovanjih, da ni kaj umazano, ob tem pa otroci ne morejo razviti senzibilitete govoril. Prvi razvoj govora se dogaja med hranjenjem. Ko otrok packa, se umaže, ugrizne, speče, s prsti ugotovi, kakšno teksturo ima hrana, ki jo nosi v svojo ustno votlino, manipulira z zobmi in jezikom.”
Otrok se bo s koščkom zadušil
Najbrž ne drži. Pomembno je, da otroka hranite v pokončnem položaju. Če si bo kak kos hrane potisnil pregloboko v žrelo, se mu bo sprožil refleks izbljuvanja (GAG refleks). Začel bo kašljati (s stiskanjem sapnika poskuša spraviti tisti košček iz ust), postal rdeč in nagonsko se bo nagnil naprej. Če bi se dojenček zadušil, bi postal bled in ne bi kašljal na glas. Pravzaprav za otroka predstavja mnogo večjo nevarnost hranjenje s kašicami v polležečem položaju, iz katerega se ne more dvigniti, da bi se v miru izkašljal in si pomagal z gravitacijo.
Popoln priročnik za vse, ki želite za svojega otroka le najboljše. Vodnik po nosečnosti in starševstvu, ki bi ga morala prebrati vsaka družina.
Več kot 40 člankov, ki so jih za vaju napisali strokovnjaki s števinih področjih. Da vama bo lažje in bosta dobila odgovore na svoja vprašanja.
Urška Repnik je svetovalka za dojenje in poporodna doula. Vodi individualne in skupinske priprave na dojenje ter delavnice uvajanja hrane. Mame obiskuje na domu in jim nudi pomoč pri dojenju in podporo po porodu. Je soustanoviteljica spletne šole za starše veva.si, vodja festivala Dojiva se in urednica priročnika Zaupam si. Verjame, da je lahko samo srečna in zadovoljna ženska mirna mama.
Spletna stran uporablja piškotke. Piškotek je datoteka z informacijo o obisku na spletni strani, ki se ob obisku namesti na vašem računalniku. Piškotek je namenjen hitrejšemu in enostavnejšemu obisku spletne strani in na noben način ne spreminja programja vašega računalnika. Izbris piškotka iz vašega računalnika v nobenem primeru ne spremeni načina delovanja vašega računalnika in ne ogroža delovanja računalnika, operacijskega sistema, komponent in opreme.
V vsakem piškotku so osnovni podatki o vašem obisku spletne strani.
Podatke, pridobljene s pomočjo piškotkov, uporabljamo izključno za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje ob obisku spletne strani. Podatki, zbrani na naši spletni strani, ne bodo posredovani tretjim osebam, če to ni izrecno navedeno. Za vsako morebitno posredovanje podatkov tretjim osebam bo zahtevana izrecna odobritev.
Več informacij o piškotkih si lahko preberete na spodnji povezavi.
Strinjam se z obdelavo mojih zasebnih podatkov v skladu s pravili spoštovanja zasebnosti.