Ravnanje z začimbami med kuhanjem je kompleksno, a ne komplicirano – začimbe pa ne dajo samo okusa, ampak pozitivno vplivajo tako na počutje kot posledično tudi zdravje.
Ravnanje z začimbami med kuhanjem je kompleksno, a ne komplicirano – začimbe pa ne dajo samo okusa, ampak pozitivno vplivajo tako na počutje kot posledično tudi zdravje.
Začnimo na začetku: poznamo sveže, suhe in začimbe v prahu
Zelišča z vrtov so sveže začimbnice (drobnjak, peteršilj, čemaž) in jih dodajamo na jed, ko je ta končana. Svežih začimb ne kuhamo, saj tako uničimo zdravilno moč, ki se skriva v aromi. Če bi peteršilj kuhali (v npr. goveji juhi), bi nevtralizirali nekatere strupe, a od njega ne bi imeli zdravilnih učinkov (enako velja za drobnjak, koper), zato ga dodamo na koncu. Čemaž je smiselno uživati svež, ni pa nič narobe, če iz njega pripravimo juho (dodamo ga zadnjih nekaj minut – zgolj da oveni in nato zmešamo s paličnim mešalnikom). Tako pripravljena juha je primerna tudi za npr. 9 mesecev starega dojenčka, saj čemaž s termično obdelavo izgubi pekočo aromo.
Začimbe, ki jih posušimo, tremo sproti in jih dodajamo proti koncu kuhanja. Fino mlete dodajamo 5-10 minut pred koncem, da se povežejo z ostalimi sestavinami in dobijo eter toplote ter tako razvijejo svojo polno aromo in več antioksidantov.
Začimbe lahko trete v terilniku, še bolje pa bo, če jih strete med prsti (na konicah prstov je veliko energijskih točk). V lonec jih dajte približno 10 minut pred koncem kuhanja. Izjema je lovorjev list – saj potrebuje več časa, da sprosti svoje zdravilne snovi, zato ga dodajte na začetku.
Začimbe pražite na maščobi
Ne samo čebulo in česen, pražimo lahko tudi določene vrste drugih začimb: ingver, kurkumo, gorčična semena, semena koromača, lovor, čili … Te začimbe lahko pražimo na maščobi ali na suho. Olje pa si lahko pripravite vnaprej in na njem popražite izbrane začimbe – na tak način dobite aromatizirano olje, ki ga skupaj z začimbo dodate jedi proti koncu. To je priročno pri škrobnih jedeh (riž, krompir), kjer npr. aromatizirano olje koriandra in kurkume dodate proti koncu in tako dobi jed več zdravilnih značilnosti.
Je začimb lahko preveč?
Z načinom priprave in uporabe začimb spreminjamo okus in s tem vplivamo tudi na različne organe v našem telesu, kar je pomemben faktor glede na potrebe družine. Za podporo dihalom in črevesju dodajamo pekoče začimbe, saj pekoč okus med ostalim razpršuje sluz. Če čebulo prepražimo, postane sladka namesto pekoča, in tako deluje bolj na želodec ter vranico kot pa na dihala in črevesje. Ko spoznamo osnovne značilnosti posameznih začimb in vemo, kako pomemben je tudi način rokovanja z njimi, veliko lažje sledimo potrebam vseh družinskih članov. Pri tem pa sploh ni nujno, da v jed stresamo množico začimb. Bolje je izbrati družbo, ki se medsebojno podpira. Začimbe v pravi kombinaciji namreč še pomnožijo svoje zdravilne moči.
Naj vam bo kuhanje v veselje. Vsaka jed, ki jo z ljubeznijo pripravite zase ali za svoje ljube, deluje zdravilno. Če to zveni preveč poetično, pa to ne velja za začimbe – saj imajo prav vse tudi znanstveno potrjeno zdravilno delovanje. Seveda pa to velja le za začimbe, ki so zrasle sonaravno. Le te so razvile svojo polno moč in le od teh si lahko obetate, da vas bodo podprle pri varovanju ali povrnitvi zdravja. Pravi naslov so torej začimbe z domačega vrta, divjerasle začimbe ter začimbe iz ekološke pridelave.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.