Našo ustno zdravje mora biti naša prioriteta. Ne pozabite redne dnevne rutine, ki bo pripomogla k zdravju vaše ustne votline in s tem vplivala na vaše splošno zdravje.
Našo ustno zdravje mora biti naša prioriteta. Ne pozabite redne dnevne rutine, ki bo pripomogla k zdravju vaše ustne votline in s tem vplivala na vaše splošno zdravje.
Jesenska meseca oktober in november največkrat predstavljata sinonim za različna prehladna in virusna obolenja z znanimi simptomi, kot so smrkanje, kihanje, bolečine v grlu, žrelu in ušesih. Povišana telesna temperatura ob vseh omenjenih dogajanjih pa nam narekuje umiritev, počitek, uživanje protivnetnih napitkov in tople hrane. Tudi ustna higiena je zelo pomembna.
Kaj pa vaša usta, vaša nega cele ustne votline? Na kaj najprej pomislite ob besedni zvezi nega cele ustne votline? Na kaj pomislite ob besedni zvezi zdrav nasmeh? Pomislite morda na lepe sijoče zobe ali na bele poravnane zobe?
Zdravo ustno votlino in zdrav nasmeh predstavljata zdrava dlesen in zdravi zobje. Oboje dosežemo z zdravim načinom življenja, kamor sodi ustrezna hidracija, prehrana, gibanje, sončenje, ustrezna splošna osebna in ustna higiena ter zdravo čustvovanje. Seveda ob tem ne smemo pozabiti na redne obiske pri strokovnem zdravstvenem osebju, kot sta ustni higienik in zobozdravnik, vsakih 6 do 12 mesecev.
V kolikor ste zdravi in imate zdrave dlesni ter ostala obzobna tkiva in zobe, je za vas omenjena predlagana časovnica ustrezna. V kolikor so prisotne bolezni dlesni, parodontalna bolezen, zobna gniloba in v kolikor imate druge sistemske in/ali kronične bolezni, so obiski temu primerno pogostejši, dokler v procesu zdravljenja ne pride do izboljšanja stanja obzobnih tkiv in izboljšanja sistemskega zdravja.
Zdravo ustno votlino in zdrav nasmeh v domači negi dosegamo precej enostavno. Seveda šele po tem, ko ste predhodno dobro naučeni tehnik in vešči ustrezne ustne nege z vam ustreznimi pripomočki. Najbolj običajen način ustne higiene za preprečitev zobnih bolezni in bolezni dlesni in globjih obzobnih tkiv ter vzdrževanje ustnega zdravja je ščetkanje z zobno ščetko in čiščenje medzobnih prostorov z medzobnimi nitkami in ščetkami, čiščenje jezika in ostalih mehkih površin v ustni votlini. Učenje vsega omenjenega je temelj za dosego ustnega in splošnega zdravja, za dolgoročno ohranitev zdravih zob in obzobnih tkiv. Dragocene informacije pridobite pri ustnem higieniku, ki vam individualno prikaže in vas nauči ustreznih tehnik ustne nege in izbere vam ustrezne pripomočke. Naložba v zdravje je investicija in ne strošek.
V mesecu oktobru že vrsto let poteka vseslovenska akcija »Zdrave dlesni«, v kateri sodelujemo slovenski ustni higieniki in zobozdravniku. Situacija, v kateri smo se znašli po celem svetu, nam narekuje poostreno osebno higieno, kamor sodi tudi ustna higiena. V ta namen smo vam pripravili nekaj osnovnih, a pomembnih informacij in nasvetov kako negovati ustno votlino in tudi kako negovati ustno – higienske pripomočke. Ne pozabite na obisk strokovnjaka.
Zobne ščetke so po uporabi kontaminirane z različnimi mikroorganizmi, ki so prisotni v ustni votlini. Številne študije so pokazale preživetje patogenih mikroorganizmov v ščetki po končanem ščetkanju, kar predstavlja možen vzrok za okužbo ustne votline in pojav resnejših zdravstvenih problemov.
Ni pomembno, ali smo z osebo v sorodu ali pa nam je zelo blizu in živimo z njo: zobne ščetke si z nikomer ne delimo. Z uporabo iste zobne ščetke ali istega pribora je možen prenos neželjenih mikroorganizmov iz enega človeka na drugega. Iz istega razloga se morate vedno prepričati, da se glave zobnih ščetk ne stikajo, še posebej če jih hranimo s sostanovalci v istem kozarčku.
Prav posebej velja opozorilo za zgoraj omenjeno ravnanje pri pacientih z kronično parodontalno boleznijo in še bolj pri tistih, ki še niso stopili v proces aktivnega zdravljenja parodontalne bolezni. Patogeni mikroorganizmi se lahko preko telesnih tekočin v ustih prenašajo na vaše najbližje.
Mesto shranjevanja zobnih ščetk je izjemno pomembno. Zobno ščetko po ščetkanju pogosto samo speremo pod tekočo vodo in jo shranimo v kopalnici, ki pa je idealno gojišče milijonov mikroorganizmov. Ti preživijo in se razmnožujejo v zanje idealnih pogojih; toplem in vlažnem okolju. Če zobne ščetke shranjujete blizu straniščne školjke, bo vsakič, ko školjko sperete z vodo, aerosol iz nje prešel tudi na vaše zobne ščetke. Prav tako vsa vlaga in para, ki se ustvarja ob prhanju, umivanju … Straniščni pokrov zaprite vedno, preden spustite vodo. Številne študije so pokazale, da se virusi širijo tudi preko fekalij. Zato poskrbite, da so vaše zobne ščetke na varnem prostoru, najbolje zunaj kopalnice. Večkrat jo izpostavite sončnim žarkom, da se dobro posušijo. Pomembno je, da je ščetka pred ponovno uporabo popolnoma suha, kar pa nas že usmeri v to, da moramo imeti za umivanje zob na razpolago hkrati vsaj dve ščetki.
Se nadaljuje…
Pomembno je, da zobne ščetke zavržete vsak mesec oz. nastavek na električni zobni ščetki zamenjate na vsaka dva meseca. Oboje seveda prej, v kolikor se ščetine izrabijo. Redna menjava zobne ščetke bo pripomogla k omejenemu širjenju mikroorganizmov. Menjava zobne ščetke vam omogoča tudi bolj učinkovito čiščenje zob, saj obrabljena ščetka ne more dobro opraviti svojega dela. Če ste imeli koronavirus ali pa sumite na okužbo, takoj zavržite staro ščetko. Enako ravnate tudi, če ste preboleli katerokoli drugo nalezljivo bolezen.
Vsak dan si zobe ščetkajte dnevno vsaj enkrat in zvečer pred spanjem. Enako, redno vsak dan, očistite medzobne prostore z medzobnimi ščetkami in/ali zobno nitko in drugimi pripomočki za ustno nego po navodilih ustnega higienika in zobozdravnika. Dodatno lahko uporabite ustrezno ustno vodo.
Jutranja nega ustne votline je neprecenljiva za vzdrževanje ustnega zdravja, ki dobrodejno vpliva na druge organe in organske sisteme v telesu. Sem sodi čiščenje jezika in žvrkljanje olja (sezamovo, kokosovo, sončično, olivno, ustrezni drugi pripravki – Ringana olje …) ter spiranje ustne votline s slano raztopino.
Uporaba olja za žvrkljanje (oil pulling): Olje žvrkljate NA TEŠČE takoj zatem, ko ste odstranili obloge z jezika s pomočjo strgala za jezik in z mehko ščetko zmasirali dlesen. Po masaži je dlesen dobro prekrvavljena. Žvrkljate, preden karkoli zaužijete ali popijete. 1 žličko olja med žvrkljanjem zadržite v ustih 20 minut. Po žvrkljanju vsebino izpljunete v straniščno školjko (ne v umivalnik!), ponovno očistite jezik s pomočjo strgala, usta pa sperite z zelo toplo vodo, lahko tudi s toplo slano raztopino. Na koncu poščetkajte zobe s priporočenimi zobnimi ščetkami in izvedite medzobno higieno s ustreznimi pripomočki po priporočilu strokovnjaka.
Če je vaš test na koronavirus pozitven ali pa sumite, da je pozitiven, pred ščetkanjem izvedite eno minutno izpiranje ustne votline z 0,2 – 1 % jodiranega povidona ali 1 % vodikovega peroksida, da zmanjšate virusno obremenitev. Ščetko po uporabi za 30 minut namočite v 0.05 % raztopino natrijevega hipokloritata. Po 30 minutah ščetko izperete z vodo in jo pustite da se popolnoma posuši. Zaradi vašega zdravja in zdravja ostalih družinskih članov prav tako ne pozabite zamenjati zobne ščetke. če ste preboleli katerokoli drugo nalezljivo bolezen.
Redno obiskovanje vašega ustnega higienika in zobozdravnika je zelo pomembno. Zaenkrat delujemo nemoteno, žal pa je bilo v spomladanskem času nepredvidljivega virusa nekoliko drugače. Le določene zobozdravstvene ordinacije so sprejemale najnujnejše primere, zato je lahko bil vaš termin zaradi vaše varnosti in varnosti zobozdravstvenega osebja odpovedan oziroma prestavljen.
V naših kopalnicah shranjujemo zobne ščetke, brisače in ostale osebne pripomočke za higieno in nego telesa. Površine v kopalnici redno čistite z ustreznimi čistili.
Pijte veliko tople čiste vode in odpovejte se industrijsko pridelani in predelani hrani in pijači. Uživajte sezonsko, lokalno pridelano hrano.
Našo ustno zdravje mora biti naša prioriteta. Ne pozabite redne dnevne rutine, ki bo pripomogla k zdravju vaše ustne votline in s tem vplivala na vaše splošno zdravje. Obiščite Ustnega higienika in zobozdravnika, naložba v zdravje je investicija in ne strošek.
Darilni kuponi za predavanja Veva so odlično darilo za vse, ki potrebujejo nova znanja in informacije o nosečnosti, porodu, dojenju, prehrani, vzgoji in medsebojnih odnosih.