
Izjokavanje dojenčka
Izjokavanje je metoda, ki jo nekateri starši uporabljajo za vzgojo otrok, predvsem v kontekstu uspavanja ali obvladovanja otroka. Temelji na tem, da pustimo otroka jokati določen čas, brez da bi se odzvali na njegovo stisko.
Avtor: uredništvo Veva
Kaj je izjokavanje in kakšne posledice ima?
Izjokavanje je metoda, ki jo nekateri starši uporabljajo za vzgojo otrok, predvsem v kontekstu uspavanja ali obvladovanja otroka. Temelji na tem, da pustimo otroka jokati določen čas, brez da bi se odzvali na njegovo stisko. To naj bi otroka naučilo samostojnega pomirjanja in odvajanja od prekomerne odvisnosti od staršev. Vendar pa se v zadnjem času vse bolj govori o škodljivih učinkih takšnega pristopa, saj lahko pomanjkanje ustrezne čustvene podpore povzroči negativne posledice za otrokovo psiho.
Nina Seražin Lakota v svojem odgovoru na vprašanje o izjokavanju poudarja, da čista fizična prisotnost starša ni dovolj. Izpostavlja, da je za otroka pomembna tudi čustvena prisotnost, saj zgolj fizična bližina brez pravega odziva ne zmanjša otrokove stiske. »Pri uglašenosti na otroka in temu, da ga ne pustimo samega, ni dovolj le fizična prisotnost, potrebna je tudi čustvena,« piše.
Zakaj izjokavanje ni enako kot podpora?
Nina Seražin Lakota opozarja, da lahko celo v naročju pride do izjokavanja, če se starš ne odzove čustveno. Predstavi primer, kako se ljudje občutimo v stiski: »Predstavljajte si, da ste v stiski in nekomu hočete to stisko opisati. Ta nekdo gre stran ali pa ostane zraven, vas boža po hrbtu in obenem gleda v svoj telefon. Se počutite podprti?«
Ključna poanta je, da čustvena podpora pomeni resnično poslušanje in sočutje. Če se odzovemo na otrokove potrebe s toplino in razumevanjem, otroku pomagamo razviti občutek varnosti in zaupanja.

Posledice izjokavanja
Izjokavanje lahko pusti dolgotrajne posledice na otrokovem čustvenem razvoju.
Otrok, ki se dere in daje vse od sebe, s tem pa ničesar ne doseže, se počuti zelo nemočno. V njem se razvija prepričanje, da tudi ko da vse od sebe, ne more ničesar spremeniti. Nina Seražin Lakota o tem piše tudi TUKAJ.
Otroci, ki v zgodnjem obdobju ne prejmejo ustrezne podpore, lahko razvijejo občutek, da njihove potrebe niso pomembne, kar lahko vpliva na njihovo samopodobo, samozavest in odnose v odrasli dobi.
Seražin Lakota zaključi: »To je to, kar potrebuje vsako človeško bitje.« Njene besede poudarjajo, da otroci ne potrebujejo le prisotnosti, temveč tudi pravo, čustveno odzivnost.
Kaj lahko storijo starši?
Namesto izjokavanja strokovnjaki priporočajo metode, ki temeljijo na uglašenosti na otrokove potrebe, sočutju, kot so nošenje, skupno uspavanje ali preprosto umirjanje otroka z dotikom in besedami. Ključno je, da starši prepoznajo otrokovo stisko in se nanjo odzovejo s potrpežljivostjo ter razumevanjem.
Vsak otrok je edinstven in zahteva prilagoditev, vendar je univerzalno dejstvo, da otroci potrebujejo ljubezen, varnost in občutek slišanosti. Prav to pa je osnova za njihov zdrav čustveni in socialni razvoj.
Če res želiš razumeti otroka čustva, znati postaviti meje in razumeti zakaj ti včasih "poči film"?
Srčno dobrodošla na predavanja šole za starše Veva. Verjamem, da bomo 100% zadovoljili tvojo željo po znanju in razumevanju vajinega dojenčka. Prijaviš se tukaj.
Hvala ti, da z znanjem spreminjaš svet naših otrok.
Za več strokovnih vsebin pobrskaj med našimi predavanji.
Razumevanje čustev in postavljanje mej
VEVA AKADEMIJA 1
VSA NAŠA PREDAVANJA V VEVA AKADEMIJI
Preberi še:

Seznam za porodnišnico in prve dneve doma
Prenesi si pregleden seznam reči, ki jih boš potrebovala med porodom, prve dni v porodnišnici ter kasneje prve dni doma.