Pregledi v nosečnosti in po porodu
V obporodnem obdobju vsaki ženski pripadajo preventivni pregledi pri izbranem ginekologu. Zdrave nosečnice naj bi hodile na preglede enkrat mesečno do 32. tedna nosečnosti, nato na dva tedna in od 36. tedna dalje enkrat tedensko.
Avtor: Sanja Arnautović, dipl. babica, spec., inštruktorica pilatesa (FZS), Fascial Fitness Trainer & Urška Repnik, ustanoviteljica Veva in svetovalka za dojenje
Preventivni pregledi
Na podlagi Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni (2023) vsem nosečnicam v Sloveniji z namenom aktivnega spremljanja nosečnice in ploda pripada 10 preventivnih sistematičnih pregledov, ki jih lahko opravljata ginekolog ali diplomirana babica/diplomirana medicinska sestra. Vsi pregledi niso namenjeni ultrazvočnim preiskavam – niti tako pogosto niso potrebne.
Namen preventivnih pregledov je, da ste kot nosečnica informirani o storitvah, ki so na voljo. Zdravstveni delavci bodo sproti predstavili posamezne postopke oz. preiskave, razložili njihov namen, tveganja in prednosti, po potrebi pa podrobno predstavili možno nadaljnjo obravnavo. Postopke lahko tudi zavrnete. S svojim izbranim ginekologom se pogovarjajte, in če vas kaj zanima, postavljajte vprašanja. Določenim skupinam nosečnic pripadajo tudi dodatne preiskave; prav tako je na voljo nekaj dodatnih, samoplačniških pregledov.
Na pregledih, ki ne vključujejo ultrazvočnih preiskav, vas bodo stehtali, vam izmerili krvni tlak in po potrebi poslušali plodove srčne utripe ter izmerili velikost trebuha od vrha sramne kosti do vrha maternice.
Ultrazvočni pregledi v nosečnosti
- 8.–12. teden: prva UZ preiskava za potrditev nosečnosti
Na potrditvenem ginekološkem pregledu se UZ izvede z vaginalno sondo, kjer ocenijo potek nosečnosti (ali se razvija v maternici) ter število plodov. Po potrebi vam odvzamejo bris materničnega vratu – PAP test. Izmerijo vam krvni pritisk in vas stehtajo. Na tem pregledu prejmete materinsko knjižico ter priporočila in navodila glede nosečnosti. Na podlagi zadnje menstruacije se določi tudi predvideni datum poroda. Vendar pozor: glede na dolžino vašega ciklusa lahko pri PDP še pride do sprememb. Po pregledu sledijo še laboratorijske preiskave. - 11.–14. teden: zgodnja morfologija ploda
Ultrazvočna preiskava se opravi preko trebuha. Ocenili bodo razvoj ploda in podali oceno tveganja za kromosomske nepravilnosti. V tem obdobju so možni tudi dodatni, plačljivi presejalni testi za ugotavljanje najpogostejših kromosomskih nepravilnosti. - 19.–23. teden: morfologija ploda, ocena plodove rasti, položaj posteljice, količina plodovnice
Na tem pregledu se lahko spremeni PDP. V tem času je v večini primerov že možno določiti spol otroka. - 35.–37. teden: ocena plodove rasti in pozneje v nosečnosti vidnih razvojnih nepravilnosti.
Ko se bliža porod
Po 32. tednu boste tudi prejeli napotnico za porod, ki velja za vse porodnišnice. Prejeli boste tudi nalog za prevoz z reševalnim vozilom, če bi bilo to potrebno – toda pozor: reševalno vozilo vas bo odpeljalo v najbližjo porodnišnico. Če se boste ob znakih poroda odpravili od doma sami, lahko izberete katerokoli porodnišnico, tisto torej, kjer se počutite varno in kjer veste, da bodo lahko sprejeli in spoštovali vaše porodne želje. Vsekakor se je na ogled porodnišnice dobro odpraviti že prej, da jo dobro spoznate, saj bo domačnost pomagala ustvariti občutek varnosti, ki je pri porodu izjemnega pomena. Kaj vse je pri porodu še pomembno, vam povemo na pripravah na porod.
Bolj kot se bo bližal PDP, več bo CTG pregledov, s katerimi bodo preverjali stanje otroka. Pregledi se bodo po PDP odvijali v porodnišnici in ne več pri izbranem ginekologu.
Pregledi po porodu
Mami po porodu pripadajo obiski patronažne sestre. Po prihodu domov pokličete v lokalni zdravstveni dom, od koder bodo k vam napotili ustrezno usposobljeno patronažno medicinsko sestro. Ta otročnico obišče naslednji dan po odpustu iz porodnišnice, tudi ob nedeljah in praznikih. Ta pravica izhaja v skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki zahteva obravnavo novorojenčka v prvih 24 urah po odpustu iz porodnišnice.
Pravico do patronažnega varstva uveljavljate na primarni ravni preko patronažne službe svojega lokalnega zdravstvenega doma, zdravstvene postaje ali preko zasebne patronažne dejavnosti na svojem lokalnem področju; to delo opravljajo tudi zasebne babice.
Do otrokovega prvega leta vas bo patronažna sestra obiskala osemkrat. Dva obiska pripadata vam, šest pa dojenčku. Če se ugotovi, da je treba opraviti več obiskov, kot je določeno v sklopu preventivne dejavnosti, se patronažna služba poveže z izbranim ginekologom oziroma izbranim pediatrom.
Patronažna sestra bo pregledala vašo zdravstveno dokumentacijo, vam svetovala glede dojenja in oskrbe novorojenčka, pregledala dojke in pomagala v primerih zastojnega vnetja ali mastitisa. Spremljala bo napredek teže novorojenčka. Preverila bo vašo čiščo in nadzirala krčenje maternice. Opravila bo tudi nego epiziotomijske rane in rane po carskem rezu, po potrebi bo skrbela za šive. Ko bo dojenčku odpadel popek, ga bo tudi prvič skopala.
Duševna stiska
Patronažna sestra je tudi tista, s katero se lahko pogovorite ob težjih ali neprijetnih občutjih. V prvih dveh tednih po porodu večina mam doživi poporodno otožnost, a se večini razpoloženje izboljša v kratkem času. Če težave ne izzvenijo in vztrajajo dlje časa ter doživljate simptome povišane tesnobe, duševnih motenj ali celo poporodnih psihoz, se obrnite po pomoč. Ta vam je na voljo v zdravstvenih domovih (znotraj centrov za krepitev zdravja in zdravstveno-vzgojnih centrov), na voljo so vam razbremenilni pogovori, prav tako delujejo centri za duševno zdravje odraslih. Na voljo je tudi psihološko svetovanje v okviru svetovalnic Posvet. Če se vaše stanje nenadno poslabša in potrebujete takojšnjo pomoč, pa je znotraj psihiatričnih bolnišnic na voljo tudi nujna medicinska pomoč, za katero ne potrebujete napotnice.
Poporodni pregled pri ginekologu
Na prvi poporodni pregled pri ginekologu se naročite sami, izvede se šest tednov po porodu. Pregled se izvede vaginalno, ultrazvočno pa takrat, ko obstaja sum, da je v maternici ostal delček posteljice. Obisk je namenjen tudi pogovoru o kontracepciji, ki je lahko hormonska ali nehormonska, izbira pa je odvisna tudi od tega, ali dojite ali ne.
Če je potrebna dodatna obravnava mišic medeničnega dna, boste na pregledu prejeli nadaljnje napotke. Ko ginekolog potrdi, da je rana v maternici zaceljena, lahko ponovno pričnete s spolnimi odnosi. Vendar pa se kljub »dovoljenju« morda libido še ne bo vrnil takoj, kar je povsem normalno.
Pomembno!
Po šestih tednih se zaključi ozko poporodno obdobje, okrevanje pa poteka bistveno dlje. Če ob spolnih odnosih čutite bolečino, »zategovanje« ali če vam uhaja urin ali blato, poiščite nadaljnjo pomoč in podporo. Brazgotine je treba sproščati, da ne pride do zabrazgotinjenja tkiva, saj le-to vpliva na celotno telo, včasih pa je treba okrepiti tudi mišice medeničnega dna. Ko boste izbirali poporodno vadbo, se odločajte za ponudnike, ki zagotavljajo najvišji nivo strokovnosti in znanja ter so resnično specializirani za poporodno obdobje.
Hvala ti, da z znanjem spreminjaš svet naših otrok.
Za več strokovnih vsebin pobrskaj med našimi predavanji.
PRIPRAVA NA POROD
ABC DOJENJA
VSA NAŠA PREDAVANJA V AKADEMIJI
Preberi še:
Ima vaš otrok priraščen jeziček?
To je pogosto vzrok težav pri dojenju, cmokanja, bolečih in poškodovanih bradavic ter nezadostnega naraščanja teže.